Anasayfa Video ViewSonic VX3211-4K Monitör İncelemesi

ViewSonic VX3211-4K Monitör İncelemesi

Kendi kategorisinde en erişilebilir monitör olan Viewsonic VX3211-4K modeli yüksek çözünürlüklü bir çalışma ve oyun alanı isteyenler için tasarlanmış.

4K çözünürlük (3840×2160 piksel) kullanıcılara çok keskin bir görüntü sunuyor. Yeni nesil oyunlar ve uygulamalar söz konusu olduğunda, bu çözünürlüğün getirdiği geniş çalışma alanının pek çok avantajı var. Çalışırken pek çok farklı uygulamayı, internet sitesini ekrana sığdırmak ve ViewSplit ile kolayca bölerek tek ekranda çok işi yapmak mümkün.

Oyunlar söz konusu olduğunda ise, pek çok oyunda kenar düzeltme teknolojilerine gerek kalmadan pürüzsüz bir görüntü elde etmek mümkün oluyor. Günümüzün güçlü ekran kartları [email protected] FPS Ultra ayarlarda oyun oynatabiliyor. Orta üst seviye kartlar ise orta ayarlarda [email protected] FPS sağlayabiliyor. Elbette 4K çözünürlük çok eski ya da giriş seviyesi ekran kartları için uygun değil.

Konsollar için 4K ve HDR Monitör

Öte yandan tek oyun platformu PC’ler değil. Mevcut PS4 Pro ve Xbox konsollar da [email protected] FPS oyun oynatabiliyor. Tabii bazı oyunları Native yani doğal olarak 4K, bazılarını ise Upscaling yani yükseltme ile 4K olarak sunuyorlar. Bir sonraki nesil oyun konsolları ise çok daha güçlü olacak ve oyunların çoğunu 4K’da doğal olarak oynatmaları bekleniyor.

32 İnç ekran genişliği bu tarz bir konsol oyunculuğu için de çok uygun. Zira oturma mesafenizi daha uzak da tutsanız ekranı görmek oldukça rahat. Zaten yapı olarak da VX3211-4K düz bir yerleşime, alçak ayak yapısına ve TV’yi andıran bir tasarıma sahip.

4K’nın en güzel yanlarından biri de yüksek çözünürlüklü video ya da fotoğraf dosyalarıyla çalışırken ve bunları izlerken ortaya çıkıyor. Kullanılan VA panel hem görüş açıları, hem de renk kalitesi olarak başarılı. HDR10 desteği ile Netflix’teki HDR içerikleri ya da YouTube gibi platformlarda sunulan videoları yüksek dinamik aralık ile izleyebiliyorsunuz.

Playstation 4 Pro modeli de HDR desteklediği için 4K HDR oyun oynarken standart SDR monitörlere göre daha güzel bir görsellik ile karşılaşıyorsunuz.

Panel Özellikleri ve Renk Kalitesi

Bu monitör RGB renk gamutunun yüzde yüzünü, NTSC’nin yüzde 90’ını, Adobe RGB’nin yüzde 93’ünü gösteriyor. Renk zenginliği açısından çok iyi, 8 bit artı 2 bit FRC ile panel 10 bit renk sunuyor. Ancak bu safkan bir tasarımcı monitörü değil. Buna daha uygun olan Native 10 bit ya da daha yüksek 12 bit paneller, VP serisi gibi profesyonellere yönelik geliştirilen serilerde sunuluyor. FRC açıkça belirtildiği ve panel doğal 10 bit olarak pazarlanmadığı için hiç bir sorun yok. Firmalar bu konuda dürüst olduğu sürece ekstra renk iyileştiren bir özellik olarak alıyoruz. Zira maliyeti artırmadan katkı sağlıyor.

ViewSonic VX3211-4K modeli pek çok daha üst fiyattaki monitörü aratmayacak kadar iyi renkler sunmasıyla beğenimizi kazandı. Öte yandan VP serisindeki kadar ekranın her yanında eşitliğe, yani panel uniformity başarısına sahip değil. Ekranda tasarım yaparken ortasına göre çevresi ise yüzde 10’dan 20’ye ulaşan değişimler gösteriyor. Bu yüzden profesyonel seviyede bir tasarımcı monitörü değil. Ancak mükemmel olmasa da pek çok kullanıcı için iş göreceğini söylemeden geçemeyeceğim. Adobe Premier’de renk monitörü olarak kullanmasanız da iş akışı monitörü olarak kullanıp, yanına bir tane VP serisi ekleyerek toplam maliyeti düşürmeyi tercih edebilirsiniz.

Uzun saatler metinler ve internet ile çalışacak olanlar için Web ve Mono modları da daha yüksek karşıtlık ile gözlerinizi yormadan, daha iyi bir şekilde ekrana odaklanmanızı sağlıyor. Yani genel ofis çalışması için de iyi bir monitör. Çalışma konusundaki en bariz eksiği ise çok esnek ve ergonomik stantlara sahip modellerin özelliklerini sunmaması. VESA ile taşıma kolu takacaksanız bu dezavantaj da ortadan kalkacaktır.

Resmi Teknik Özellikler:

 • LCD PANEL
  Monitör Boyutu: 32”W (31,5” Görüntülenebilir)
  Panel Teknolojisi: VA TFT LCD
  Çözünürlük: UHD 3840 x 2160
  Görüntü Alanı: 698.4mm (Y) x 392.85mm (D)
  En Boy Oranı: 16:9
  Parlaklık: 300 cd/m2 (Tip)
  Kontrast Oranı: 3000 :1 (tip.)
  Dinamik Kontrast Oranı: 80.000.000:1
  İzleme Açıları: 178 derece / 178 derece (Tip)
  Renkler: 1,07 Milyar renk (8 bit + Hi-FRC)
  Renk Gamı: NTSC’nin %95’i
 • GİRİŞ SİNYALİ
  Frekans: HDMI: Fh = 15 ~ 204KHz ; Fv = 40 ~ 60Hz
  DisplayPort: Fh = 135 ~ 135KHz ; Fv = 40 ~ 60Hz
  Senkronizasyon: TMDS, PCI-E
 • UYUMLULUK
  PC: Windows 10 sertifikalı
  Mac: Power Mac testi yapıldı

Sonuç Değerlendirmesi

ViewSonic VX3211-4K, yüksek renk kalitesi, yüksek çözünürlüğü, büyük ekran boyutu, düşük giriş gecikmesi, piksel tepki süresi ve fiyatı ile rahatlıkla tercih edilebilecek bir monitör. Inpug Lag 11.7, GTG değeri ise 3 ms.

PIP ve PBP modları farklı cihazları aynı anda bağlamak için son derece kullanışlı. Dahili hoparlörleri konsol oyunları için yeterli. Ancak PC oyunculuğu için daha güçlü bir çift hoparlör ya da kulaklık iyi olacaktır. Arka kısımda 3.5 mm çıkışı var. Masada ayakları ve duruşu sağlam, kolay sallanmıyor, ayaklar masada öne doğru gereksiz yer kaplamıyor.

Bu modelin eksileri ise VP serisi kadar yüksek ekran eşitliğine, ergonomik bir standa, ve markanın oyuncu modelleri olan XG’ler kadar yüksek tazeleme hızlarına sahip olmaması. Ayrıca yan tarafta yer alan OSD tuşlarının kullanılması zor. Bağlı cihazlar arası geçiş ve ses açma için neyse ki menü kısayolu var. Bunlar hem ekran kalınlığından biraz daha arkada yer alıyor, hem de menü sisteminde tuşları görmeden basarken yönergelere uymaya çalışmak zahmetli.

USB Hub özelliğinin olmaması, arka kısımda çıkartılabilen bir kulaklık askısı bulunması gibi detaylar da bazı kullanıcılar için eksiler listesinde sayılabilir.

Özellikle farklı ihtiyaçları olan kullanıcılar için şu seçenekleri de paylaşalım:

Alternatifler:

 • ViewSonic XG2730 27 inç, 144 Hz, 1 ms, WQHD, FreeSync – Oyun için 3600 TL
 • ViewSonic VP2768 27 inç, 60 Hz, 5 ms, WQHD IPS – Tasarım için

Sonuç olarak, ViewSonic VX3211-4K monitör 3250 TL fiyatıyla 32 inç boyut ve 4K çözünürlük elde etmek için çok uygun bir fiyata sahip. Yüksek çözünürlüklü ve geniş bir monitör elde ederken, fiyat açısından baktığımızda da piyasadaki rakipleri arasında çok mantıklı bir seçenek olarak ön plana çıkıyor. Bu yüzden de bizden kendi kategorisinde En İyi Fiyat/Performans Ödülü almayı hak ediyor.