Anasayfa Haber PlayStation 5 Güç Verimliliği Konusunda İddialı Geliyor

PlayStation 5 Güç Verimliliği Konusunda İddialı Geliyor

PlayStation 5 Güç Verimliliği

Sony PlayStation 5 güç verimliliği anlamında PlayStation 4’ün önüne geçecek.

Sony, oyun ürünlerini daha çevre dostu hale getirme hamlesine merakla beklenilen oyun konsolu PlayStation 5 ile başlıyor. Şirket, kullanıcılarına PlayStation 5 güç verimliliği için yeni bir uyku modu sunacaklarını duyurdu. Açıklama, Sony Interactive Entertainment Başkanı ve CEO’su Jim Ryan tarafından oyun endüstrisini daha sürdürülebilir hale getirmeyi amaçlayan Playing for the Planet girişiminin bir parçası olarak yapıldı.

PS5 oyun konsolunu güç verimli hale getirmek için bileşenlerin tek bir alt katman üzerinde tutulduğu bütünleşik bir çipset kullanılacağı belirtiliyor. Bunun enerji tasarrufu sağlayan bir askıya alma modu sunacağı da bilgiler arasında. PlayStation 5 uyku modunda 0.5 W gibi oldukça düşük bir güç tüketimine sahip olacak.

1 milyon konsol sahibinin bu güç koruma özelliğini kullanması durumunda Sony, ABD’deki ortalama 1000 evin kullanımına denk miktarda elektrik tasarrufu yapılabileceğini öngörüyor. Şirket ayrıca, çevresel çabalarıyla bu noktaya kadar 16 milyon metrik ton karbon emisyonundan kaçındığının altını çiziyor. Bu rakamın önümüzdeki 10 yılda 29 milyon metrik tona çıkartılacağı tahmin ediliyor. Sony oyun servislerinin karbon ayakizine de odaklandıklarını ve veri merkezlerinde enerji verimliliği önlemleri aldıklarını kaydediyor.

İlginizi çekebilir: PlayStation Plus Eylül 2019 Ücretsiz Oyunları Duyuruldu