iOS 13’te Uygulamalar Neden Bluetooth Kullanıyor?

In Makale, Pratik by Yunus EmreLeave a Comment

Yeni iOS sürümü uygulama izinleri konusunda birçok farklılık içeriyor. iOS 13 ile sürekli karşımıza çıkan Bluetooth iznini ve konuya ilişkin detayları anlatıyoruz.

Apple’ın 10 Eylül’de duyurduğu ve 19 Eylül’de herkesin kullanımına açtığı iOS 13, bir dizi önemli yenilik sunuyor. Karanlık mod, Fotoğraflar’daki düzenlemeler ve yenilenen varsayılan uygulamalar bunlardan bazıları. iPhone’unuza iOS 13 yüklediyseniz, muhtemelen uygulamaların bir anda Bluetooth’u kullanmak için izin istediğini fark etmişsinizdir. Aynı değişiklik iPadOS ile birlikte iPad’ler için de geçerli. Peki bu ne anlama geliyor?

Uygulamalar Size Sormadan Bluetooth Kullanıyor Olabilir

Bu mesajlar iOS 13 ile birlikte geldi. Yani aslında daha önceki sürümlerde hem iPhone hem de iPad’lerde uygulamalar aslında Bluetooth’u istediği gibi kullanıyordu. Yani aslında Bluetooth’u etkinleştirdiğiniz sürece uygulamalar bu konuda herhangi bir izin almıyordu.

Şimdi ise Bluetooth telefonunuzdaki diğer hassas veriler gibi bir hal aldı. Uygulamaların erişip erişemeyeceğini belirlemeniz için sizden izin isteniyor. Bir uygulamanın GPS ile konumunu almadan veya kişilerinize erişmeden önce sorduğu gibi Bluetooth için de benzer bir soru soruluyor.

Apple Neden Değişiklik Yaptı?

Apple bu değişikliği gizlilik sebebiyle yaptı. Bluetooth yalnızca kablosuz kulaklıklar, klavyeler ve fareler gibi harici cihazları bağlamak için değil. Ayrıca mağazalar, alışveriş merkezleri ya da diğer halka açık yerlerde de farklı amaçlar için tercih ediliyor. Bir uygulama fiziksel konumunuzu belirlemek için bu yolla iletişim kurabilir. Örneğin bir mağazada olup olmadığınız da Bluetooth aracılığıyla belirlenebilir.

WWDC 2019’da Apple’ın Yazılım Mühendisliği birimi Kıdemli Başkan Yardımcısı Craig Federighi, şirketin bunu güvenlik için yaptığını ve kullanıcıların hangi uygulamaların Bluetooth’u kullandığını bilme hakkı olduğunu dile getirdi.

Uygulamalar Neden Bluetooth’a Gereksinim Duyuyor?

Uygulamalar konumunu izlemek için yalnızca Bluetooth’u kullanmaz. Bunun yanı sıra bir uygulama konumunuzu izliyor olsa bile buna faydalı bir sebepten dolayı yapıyor olabilir. Örneğin navigasyon uygulamaları. Doğru çalışması için konumunuzu belirleyerek bu işlemi yerine getiriyor. Diğer uygulamalar, aksesuarlarla eşleştirmek için Bluetooth erişimi isteyecektir. Örneğin FitBit uygulaması, egzersiz izleyicileriyle iletişim kurmak için bu kablosuz bağlantı teknolojisine ihtiyaç duyar.

Geliştiriciler, uygulamalarının neden Bluetooth erişimi istediğini açıklayan bir mesaj da verebilir. Yani az önceki örnek üzerinden gidecek olursak FitBit uygulaması Bluetooth’a neden erişmek istediğini tek cümlelik notla karşınıza getirebilir.

Bir uygulama için Bluetooth’a izin vermeniz veya reddetmeniz gerekip gerekmediği tamamen size bağlıdır. Uygulamayı ne için kullandığınız ve geliştiriciye ne kadar güvendiğiniz gibi durumlar da önemli. Eğer ki çalışması için kablosuz bir bağlantıya ihtiyacı varsa aksi durumda uygulamadan yararlanmak söz konusu olmaz.

Uygulamaların Bluetooth İzinleri Nasıl Değiştirilir?

Ayarlar / Gizlilik / Bluetooth yolu üzerinden hangi uygulamaların kablosuz bağlantı teknolojilerini kullanacağını ya da kullanmayacağını belirleyebilirsiniz. iPhone ya da iPad’inizin Bluetooth’una erişmek isteyen uygulamaların listesini buradan görebilirsiniz. Bluetooth özelliğini etkinleştirmek veya devre dışı bırakmak için hemen yandaki onay çubuğunu kullanabilirsiniz.