iOS 13 İncelemesi – Karanlık Mod, Yeni Özellikler ve Dahası…

In Mobil, Video, Video İncelemeler by Emin ÇıtakLeave a Comment

iPhone 11 serisi ile beraber iOS 13 güncellemesi yayınlandı. Peki, hangi iPhone modelleri iOS 13 alıyor ve iOS 13 ile hangi yeni özellikler geliyor?

iO3 uzun zaman Apple tarafında gördüğümüz en büyük güncellemelerden biri. Yeni işletim sistemi ile beraber bizleri iki büyük yenilik karşılıyor: Karanlık Mod ve Apple ile Giriş Yap. Bu iki büyük yeniliğin dışında, Hatırlatıcı, Haritalar ve daha birçok Apple uygulamasında yenilikler yapıldığını görüyoruz.

İncelememize başlamadan önce hangi cihazlarda iOS 13 kullanılabiliyor isterseniz bir hatırlayalım:

– Telefonlar için iPhone 6s ve sonrasında çıkan tüm telefonlara bu işletim sistemi yüklenebiliyor. Eğer iPhone 11, iPhone 11 Pro veya iPhone 11 Pro Max cihazlarından birini alırsanız da bu kez telefon iOS 13 ile kutudan çıkıyor.

– Geçtiğimiz aylarda satışa sunulan iPod Touch 2019’a da iOS 13 yükleyebiliyorsunuz.

– iPhone 5s, iPhone 6 ve iPhone 6 Plus gibi ülkemizde halen çok sayıla kullanıcı olan telefonlara ise destek sona ermiş durumda.

O zaman vakit kaybetmeden Karanlık Mod ile incelememize başlayım.

iOS 13 Özellikleri – Karanlık Mod Nedir? Nasıl Kullanılır?

Günümüzde pek çok işletim sisteminde kullanıcılara karanlık tema versiyonları sunuluyor. Karanlık tema özellikle ışığın az olduğu ortamlarda gözlerimizi korurken, OLED ekranlarda batarya performansına da önemli ölçüde katkıda bulunuyor. Ayrıca şunu da ekleyelim; karanlık tema kesinlikle çok daha karizmatik görünüyor.

Apple tarafında daha önce işletim sistemindeki tüm renkleri akıllı bir şekilde ters çeviren bir ayar mevcuttu. Ama yeni karanlık mod desteğiyle beraber, siyah artık Apple’ın yeni işletim sistemi yüzü olmuş durumda.

Karanlık mod iPhone’larda kapsamlı bir şekilde ama son derece basit bir şekilde kullanılıyor. Burada isterseniz MacOS Mojave’de olduğu gibi dinamik seçim yapabilir veya kalıcı olarak karanlık modu seçenebilirsiniz. Dinamik şekilde seçtiğinizde telefonunuz gün batımında otomatik bir şekilde karanlık moda geçiyor.

Karanlık Mod’un bir başka önemli özelliği ise telefonunuzdaki diğer uygulamalarla uyumlu çalışabilmesi. Apple’ın Bul, Podcast, Notlar, Haritalar ve diğer tüm uygulamaları Karanlık Mod ile uyumlu. Ayrıca Twitter gibi karanlık mod desteği bulunan uygulamalar da karanlık mode geçtiğiniz zaman otomatik bir şekilde karanlık modda çalışıyor. Android’de karanlık mod desteği bulunmasına rağmen bu tarzda bir senkronizasyon şimdilik mümkün değil.

iOS 13 Özellikleri – Apple ile Giriş Yap

Appe’ın gizlilik tarafında bugüne kadar yaptığı en büyük yeniliklerden biri Apple ile Giriş yap seçeneği oldu. Artık uygulamalar ve web sitelerinde Apple ile Giriş Yap seçeneğini seçerek, kişisel bilgilerinizi paylaşmadan üye olabilirsiniz. Bu sayede her siteye Apple kimliğiniz ile girebiliyorsunuz. Sistem Touch ID veya Face ID kullanarak işliyor. İlk olarak Adınızı seçiyorsunuz sonrasında ise, mail adresinizi paylaşıp paylaşmayacağınıza karar veriyorsunuz.

Eğer mail adresinizi gizlemeye karar verirseniz Apple sizin için özel bir mail adresi oluşturuyor ve bu site ve uygulamalar sizin asıl iletişim bilgilerinizi asla bilemiyorlar.

iOS 13 Özellikleri – Fotoğraflar

Apple’ın uzun zamandır el atmasını beklediğimiz alanlardan biri de Fotoğraflar uygulamasıydı. Her ne kadar iCloud desteğiyle beraber tüm cihazlarınızda senkronize bir deneyim yaşıyor olsanız da, telefon üzerindeki uygulamanın biraz karışık yapıda olması sorun oluşturuyordu.

Yeni Fotoğraflar uygulaması için yapılabilecek en doğru tanım son derece eğlenceli olması. Arama araçları geliştirilmiş, albümler arası gezinirken artık çok daha rahatsınız ve arayüz sadeleşmiş. Bu üç özellik bir araya geldiğinde ilk defa tertemiz bir deneyim ortaya çıkmış.

fotoğraf ve videolarınız artık Gün, ay ve yıl olarak gruplanıyor. Böylece seçtiğiniz aralıklardaki anılarınız kolayca görüntüleyebiliyorsunuz. Arayüz de iyileştirildiği için zaman tüneli tadında bir görünüm elde ediyorsunuz. Üstelik bu albümlerde çektiğiniz video ve Live fotolar hareketli bir şekilde görüntüleniyor. Apple’ın telefonlarında kullanılan Neural Engine sayesinde de çektiğiniz benzer fotoğraflar arasında en iyi görünen seçiliyor ve öne çıkarılıyor.

Ayrıca fotoğrafları ve videoları çektiğiniz konum bilgileri de ayrı bir gruplandırmaya alınıyor. Eğer gezi sırasında aynı bölgede birçok fotoğraf çektiyseniz hepsini bir arada görebiliyorsunuz.

Son olarak fotoğraf ve video düzenleme araçları da geliştirilmiş durumda. Artık bu bölümlerde çok daha fazla seçeneğe sahipsiniz. Ama fotoğraf düzenleme bölümü asıl olarak iPhone 11 serisiyle beraber farklı yeteneklere kavuşuyor. Bu yeni özelliklerden ileride yayınlayacağımız iPhone 11 incelemelerimizde detaylı bir şekilde bahsedeceğiz.

iOS 13 Özellikleri – Anımsatıcılar

Anımsatıcılar uygulaması da yine baştan aşağıya yenilenen uygulamalar arasında yer alıyor. Anımsatıcıların yeni hali son derece şık olmasına rağmen, kullanımı daha kolay olabilirmiş. Siri entegrasyonuyla beraber artık yeni programlar oluşturabilir ve bu listeleri planlayabilirsiniz. Burada güzel özelliklerden biri anımsatıcı üzerine web sitesi linki veya fotoğraf ekleyebilmeniz. Böylece daha net planlar oluşturabilirsiniz.

Anımsatıcılar uygulamasında en güzel özellik ise artık Mesajlar uygulaması ile entegre çalışması olmuş. Anımsatıcınız içerisine artık insanları etiketleyebiliyorsunuz. Böylece bu kişilerle mesajlar uygulaması üzerinde etkileşime geçtiğinizde size bildirim geliyor.

iOS 13 Diğer Özellikler

– iPhone’larda bulunan 3D Touch artık farklı bir şekilde kullanılıyor. Telefonunuzda bu destek olmasa bile, uygulama simgeleri üzerinde uzun basılı tutmanız halinde ek seçenekler açılıyor. Burada desteklenen uygulamalarda hızlı aksiyonlar alabiliyorsunuz. Eğer daha da uzun süre basılı tutarsanız bu kez uygulamaların konumlarını değiştirebiliyor veya onları silebiliyorsunuz.

– iPhone’u Bul ve Arkadaşımı Bul uygulamaları artık tek bir uygulamaya dönüşmüş durumda.

– Apple klavyesinde artık kaydırarak yazmak mümkün ama ne yazık ki bu özellik şimdilik Türkçe klavyede sunulmuyor.

– İki çift AirPods artık tek bir iPhone’a eşlenebiliyor ve iki kişi aynı içeriği izleyip, dinleyebiliyor.

– Memojiler üzerinden kendi çıkartma paketlerinizi oluşturabilir bu çıkartmaları Mesajlar ve WhatsApp gibi uygulamalarda kullanabilirsiniz.

– Fare, ahtapot ve inek olmak üzere 3 yeni Animoji karakteri eklendi

– Uygulamalar iOS 13’te iki kata kadar daha hızlı açılırken, çok daha az alan kaplıyor. Bu özelliğin gelmesinin en büyük sebebi, yeni Apple servisleriyle beraber artık telefonunuza çok daha fazla uygulama indirebilecek olmanız.

– Artık mobil veri üzerinden uygulama indirirken herhangi bir kotaya takılmıyorsunuz.

– Düşük veri modu ise mobil ağda veya kotalı bir Wi-Fi ağında internet etkinliğinizi verimli bir şekilde yönetmenize yardımcı oluyor. Fotoğraflar uygulaması iCloud eşzamanlamasını durduruyor. App Store’da gezinirken videolar oynatılmıyor. Neredeyse tüm Apple uygulamaları bu düşük veri moduna uyum sağlıyor.

– Harici SSD ve sabit disklere Dosyalar klasörü üzerinden erişebiliyor ve veri aktarımı yapabiliyorsunuz. Ayrıca Safari üzerinden yaptığınız indirmeler İndirilenler klasörüne kayıt ediliyor. Dosyalar üzerinde artık mail’e eklemek için dosyalarını sıkıştırabiliyorsunuz.

– Belge düzenlerken adres, telefon gibi kopyalamak istediğiniz şeyler çift dokunma ile kolayca seçiliyor. Üç parmak ile kıstırma hareketi kopyalama, üç parmak ile bırakma hareketi ise yapıştırma işlemi yapmanıza yarıyor.

– Apple Arcade için PlayStation Dualshock 4 ve Bluetooth özellikli Xbox oyun kumandanızı telefonunuza bağlayabiliyorsunuz.

– Şimdi iPhone’unuzun tam şarjlı olarak geçirdiği süreyi azaltan ve böylece pilinizin eskime hızını düşüren bir seçenek var. iPhone, aygıt içi yapay öğrenme teknolojisinden yararlanarak gündelik şarj rutininizi zamanla tanıyor. Şarjınız yüzde 80’in üzerine çıktığında, şarjı tamamlamak için telefonunuzu tekrardan kullanacağınız zamanı bekliyor.

– Artık Denetim menüsü üzerinde tüm ayarlara hızlıca erişebiliyorsunuz.

– Ses açma kapama için ve uzun belge veya web sayfalarında dolaşmak için artık kaydırma işlemi yapmanız yeterli.