Anasayfa Makale Opera Mini’de İnternet Olmadan Nasıl Dosya Paylaşılır?

Opera Mini’de İnternet Olmadan Nasıl Dosya Paylaşılır?

Opera Mini, yeni güncellemeyle çevrimdışı dosya paylaşma özelliği kazandı. Bu sayede yalnızca Wi-Fi ile bağlantı sağlanıp dosya transferi gerçekleştirilebiliyor.

Tamamen düşük mobil kotalı kullanıcılara hitap eden Opera Mini, temelde fotoğraf ya da videoların kalitesini düşürerek kotadan tasarruf sağlıyor. Evet bu durum internet deneyimini zedeliyor. Ama yine de operatörlerin yüksek fiyatlandırmaları düşünüldüğünde düşük kotayla dahi interneti kullanmayı mümkün kılıyor. Üstelik güncellemelerle yepyeni özellikler kazanmaya devam ediyor. Çevrimdışı dosya paylaşımı da bunlardan biri.

Çevrimdışı Dosya Paylaşma Özelliği Nedir?

En güncel sürümle Opera Mini’ye dahil edilen özellik, internet bağlantısı olmasa bile aygıtlar arasında dosya transferi gerçekleştirmek için eşleşme sağlıyor. Başlıca avantajlardan biri, dosyaların gönderilmesi ve alınması sırasında herhangi bir internet bağlantısına ihtiyaç duyulmaması. Peki ama bu nasıl oluyor?

Opera, dosya transferi için Wi-Fi’yi kullanıyor. Yani aslında doğrudan kablosuz ağ bağlantısıyla cihazlar arasında güvenli bir hat oluşturuyor. Bir kullanıcı ilk kez depolama alanına erişmek istiyorsa bunun için gerekli izinleri vermesi gerekiyor.

Öncelikle Opera’nın en güncel sürüme yükseltilmesi gerekiyor. Eğer uygulamayı kullanmıyorsanız yükleyebilir ya da Opera / Ayarlar / Hakkında Opera Mini / Güncelleştirmeleri Denetle düğmesi üzerinden güncelleme gerçekleştirilebilir.

Opera Mini (Google Play)
Opera Touch (App Store)

Kullanıcıların Menü / Dosya Paylaşma seçeneğine dokunarak erişebilecekleri Dosya Paylaşım arabirimi, dosyaların listeli şekilde görünmesini sağlıyor. Belgeler en son, müzik, video, uygulamalar, görüntüler, arşivler, belgeler, PDF ve diğer olarak ayrılıyor. Yani aslında dosya türlerine bağlı olarak kategorik bir filtreleme söz konusu.

Her dosya, adı, türü ve boyutuyla listeleniyor. Tek dokunuşta doğrulama amacı yerine getiriliyor ve dosya görünüyor. Ancak daha uzun basarsanız iletme kuyruğuna ekleyebilir ve transferi sağlayabilirsiniz. Sıraya birden çok dosya ekleyebilir ve hatta sırayı kaybetmeden farklı dosya grupları arasında geçiş yapabilirsiniz.

Tarayıcı, daha önce alıcının Opera Mini kullanarak taraması gereken bir QR kod gönderir. Bu QR kod taratıldığında karşı taraf yüklenen dosyalara erişebiliyor.

Opera Mini’nin çevrimdışı dosya paylaşım özelliği gayet sağlıklı çalışıyor ve mobil cihazlar arasındaki aktarım hızı yeterli. Özellikle depolama alanı sıkıntısı çeken kullanıcılar bu yöntemle internete gerek olmadan farklı cihaza transfer gerçekleştirebilir.