Anasayfa Haber Deprem Bilgisi Veren Her Uygulamaya Güvenmeyin!

Deprem Bilgisi Veren Her Uygulamaya Güvenmeyin!

Olası bir depremden korunmak isteyen İstanbul, çeşitli cihazlara yüklenebilen uygulamalara yöneldi. Ancak AFAD bu uygulamalara titizlikle yaklaşılması gerektiğini belirtti.

İstanbul için önceden sinyali verilen depremlerden biri 26 Eylül 2019’da meydana geldi. Saat 13:59’da başlayan depremin ardından, artçılar da gün boyu kenti sarsmaya devam etti. Uzmanlar gerçekleşen deprem hakkında konuşmaları esnasında, gelecek günler için de yeni ve daha büyük bir deprem için uyarıda bulundu.

AFAD kamuoyuna seslendi

İl genelinde yaşayanları paniğe sevk eden uyarılar sebebiyle, insanlar deprem hakkında bilgi alabilecekleri bir sistemden faydalanma ihtiyacı içine girdiler. Özel ve resmi deprem bilgi ve araştırma kurumlarının sayfalarının takip edilmesi yanında, bazı uygulamaların depremi önceden bildireceklerine dair asılsız haberler yayılmaya başladı.

Sevdiklerinin ve kendilerinin can güvenliğini sağlamak amacıyla tetikte olan İstanbulluları, İçişleri Bakanlığı Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) resmi Twitter hesabından uyardı. AFAD’ın yaptığı açıklamaya göre, “Bir depremin gün ve saat verilerek önceden kestirilmesi günümüz teknolojik imkanlarıyla mümkün değildir. Vatandaşlarımızın sosyal medyada, özellikle Whatsapp gruplarında dolaşan asılsız bilgilere itibar etmemeleri, doğru bilgi için resmi kaynakları takip etmeleri rica olunur.”

Güvenilir kaynak arayanlara

Deprem konusunda bilgi alabileceğiniz, Boğaziçi Üniversitesi işbirliği ile Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü’nün hazırladığı güvenilir bulunan tek uygulama: Deprem Bilgi Sistemi 3.0

Uygulamayı iOS için buradan Android için buradan indirebilirsiniz.

Google Play ile Android cihazlara, AppStore ile iPhone’lara yüklenen uygulama ücretsizdir. Kullanımı sırasında sorunsuz çalışabilmesi için mobil cihazınızın konum bulma servisi açık olmalı ve uygulamaya konum bulma yetkisinin verilmiş olması gereklidir.

İlginizi çekebilir: Derin Öğrenme Karanlık Madde Araştırmaları İçin Kullanılıyor