Anasayfa Makale Apple Arcade Ve Google Play Pass Karşı Karşıya

Apple Arcade Ve Google Play Pass Karşı Karşıya

Apple’ın ardından Google da ücretli abonelik servisini duyurdu. Apple Arcade ve Google Play’i karşı karşıya getirip birbirlerine karşı üstünlük sağladıkları noktalara yakından bakıyoruz.

Mobil uygulama gelirleri eskiye oranla epey yüksek. Ama buna rağmen mağazalardaki kullanıcı deneyimi beklentileri karşılamıyor. Apple App Store’da işler Google Play Store’dan biraz daha iyi. Ancak yeni uygulama ve oyunları bulmak yine de zor. Neyse ki yeni uygulama ve oyun abonelik hizmetleri tüm bunu değiştirmeye odaklanıyor. Hem Apple Arcade hem de Google Play Pass aylık sabit bir ücret karşılığında birçok uygulama ve oyuna erişim sağlıyor.

Mobil işletim sisteminize bağlı olarak Apple Arcade ya da Google Play Pass’e aktif edip kullanmaya başlayabilirsiniz. Her iki servisin de birbirine üstünlük sağladığı noktalar var. Evet, bu tip ücretli hizmetlerde iyi içerik her zaman sonucu belirliyor. Ama arayüz, kullanım kolaylığı, fiyat ve diğer detayların önemi de büyük.

Apple Arcade’in Avantajı Yeni Oyunlar

Apple Arcade duyurulurken geliştiricilerin bir listesi paylaşıldı. Sega, Bandai Namco, Kare Enix, Devolver Digital ve Snowman gibi geliştiriciler aslında az önce bahsettiğimiz iyi içeriğin oluşması sürecinde büyük önem taşıyor. Çünkü yıllardır mobil oyun geliştiren bu şirketler, başka hiçbir platformda yer almayacak yeni oyunları Apple Arcade için tasarlayacaklar. Şu andaki mevcut oyunlar da bunu gösteriyor. Bulmaca oyunlarından tutun aksiyon oyunlarına kadar epey geniş bir yelpaze var.

Apple Arcade oyunları yalnızca bu servis için geliştiriyor. Yani ayrıca bu oyunları App Store üzerinden indirmek mümkün değil.

Google Play Pass’in Avantajı Uygulamalar

Google, Play Pass ile farklı bir yaklaşım benimsiyor. Geliştiricilerin uygulama abonelik hizmetleri için yeni oyunlar oluşturmanın yanı sıra Play Store’da mevcut olan yüksek kaliteli ve özenle seçilmiş oyunlar da listeye dahil ediliyor. Stardew Valley, Terraria, Star Wars: Knights of the Old Republic ve Monument Valley bunlardan bazıları.

Evet, bu oyunların çoğu harika ama hiçbiri yeni değil. Yani zaten Android ekosistemini kullanıyorsanız bu oyunları daha önceden satın almış ve bitirmişsinizdir. Ayrıca piyasaya sürüldükten hemen sonra Play Pass’e yeni oyunlar ekleneceğine dair garanti yok.

Bunun telafi etmek için Plas Pass oyunlara ek olarak özel uygulamalar içeriyor. İlk aşamada çok fazla seçenek yer almasa da zamanla uygulama listesinin genişlemesi bekleniyor. Böylece ücretsiz ama reklamlı uygulamalardaki reklamlar ortadan kalkıyor.

Google Play Pass aboneliğinde hem oyun hem de uygulamalar yer alıyor.

İçerik

Genel bir içerik kıyaslamasında Apple Arcade’in önemli avantajı oyunların yalnızca bu serviste yer alıyor olması. Yani aynı oyunlara App Store’dan erişmek mümkün değil. Bunun yanı sıra Apple Arcade’de güz döneminde toplamda 100’ü aşkın oyunun yer alması bekleniyor.

Google Play Pass’te ise ilk etapta 350 oyun ve uygulama yer alacağı açıklandı. Play Pass’in öne çıktığı nokta ise uygulamalar. Yani oyunların yanı sıra bu platform üzerinden uygulamalardan da yararlanmak mümkün oluyor.

Fiyat

İçerikten sonra en önemli nokta fiyat. Apple Arcade’te aylık ödeme tutarı 4.99 dolar ve Türkiye’de ise 35 TL. Google Play’de şu anda Türkiye için belirtilen bir fiyat yok. Zaten ilk etapta yalnızca ABD’de kullanılabiliyor. Ancak bu servisin aylık abonelik tutarı da Apple Arcade’deki gibi 4.99 dolar.

Burada Google’ın öne çıktığı nokta yıllık abonelik modeli. Böylece 12 ay için garanti veren kullanıcıların aylık ödeme tutarı 1.99 dolara geriliyor. Ancak Apple’da yıllık abonelik modeli yok. Yani aslında Google, yıllık aboneliği kabul edenlere daha cazip bir fırsat sunuyor.

Deneme Süresi

Servisleri test etmek isteyenler için deneme ve cayma süreçleri de önemli. Apple Arcade için 30 günlük bir deneme süreci var. Ancak Google Play Pass’te bu süre yalnızca 10 gün. Eğer aboneliği bu süre zarfında iptal etmezseniz her iki platform da bahsettiğimiz süreler sonunda banka ya da kredi kartınızdan aylık ücreti çekmeye başlar.

Aile Paylaşımı

Paylaşım konusunda da bazı ayrıntılardan bahsetmek gerekiyor. Her iki serviste de aile paylaşımı özelliği yer alıyor. Böylece tek bir ücretli abonelik sayesinde birçok kişi hizmetten yararlanabiliyor. Her iki platforda da abonelik 5 kişiyle paylaşılabiliyor.

Kullanılabilirlik

Apple Arcade, iOS 13’ün (19 Eylül) dağıtılmasıyla kullanıma açıldı. Şu anda aralarında Türkiye’nin de bulunduğu 150 ülkede aktif. Google Play Pass, 23 Eylül’de duyuruldu ve şu anda yalnızca ABD’de hizmet veriyor. Yakında daha fazla ülke eklenecek ama şimdilik dünyanın geri kalan kısmı bu servisten yararlanamıyor.

Apple Arcade, çevrimdışı kullanılabilirlik söz konusu olduğunda pastayı önemli oranda kapıyor. Oyunların her biri çevrimdışı olarak oynanabiliyor. Ancak Play Pass için aynı durum geçerli değil. Yalnızca bazı oyunların bu şekilde indirilip oynanabileceği söyleniyor.

Çoklu platform desteği için Apple Arcade bir puan daha alıyor. Play Pass yalnızca Android telefonlarda ve tabletlerde yer alıyor. Ama Apple Arcade’de telefon haricinde Mac’lerde de bu hizmetten yararlanmak mümkün oluyor.

Google Play Pass’e daha fazla ülke eklenene kadar Apple Arcade tek seçenek. Bu önümüzdeki birkaç hafta içinde değişebilir ama genel değerlendirmede de Apple yine de üstünlük sağlıyor gibi.

Geliştirici Desteği

Oyun geliştiricileri için hem Apple Arcade hem de Google Play Pass büyük bir fırsat. Bu nedenle geliştirici desteğini de göz önünde bulundurmak gerekiyor. Günümüzün oyun endüstrisinde para kazanma ve gelir elde etme açısından abonelik modelleri çok sağlıklı çalışıyor.

Apple Arcade söz konusu olduğunda, geliştirme döngünün en azından bir kısmı doğrudan Apple tarafından finanse ediliyor. Apple bu hizmete yarım milyar dolar yatırım yaptı ve bu da geliştiriciler için çok büyük önem taşıyor.

Geliştirici gelirleri konusunda Apple Arcade Google Play Pass’ten çok daha güvenli.

Apple Arcade aslında geliştiricilere göre daha güven verici. Apple’ın nakit birikimi düşünüldüğünde Cupertinolu şirketin geliştiricilere ödeyeceği rakamlarda hiçbir sorun yaşanmayacağı tahmin ediliyor. Play Pass’te ise böyle bir garanti yok. Ama Play Pass oyunlarını ve uygulamalarını diğer para kazanma yöntemleriyle destekleyebiliyorlar. Yani geliştiriciler bu uygulamaları ve oyunları Apple App Store’da bile yayınlamakta özgürler.

Değerlendirme

Kıyaslamanın ilk aşamasında bahsettiğimiz gibi ücretli abonelikler için içerik en önemli husus. Bu noktada Apple Arcade’in açık ara önde olduğunu söyleyebiliriz. Çünkü App Store’da bu uygulamaları daha sonradan tek tek indirmek mümkün değil. Ancak Google Play Pass, aslında mevcut uygulamaları da platformdan sunuyor. Sayılar bakımından Google Play Pass önde gibi görünebilir ama bu noktada tek avantajı uygulama desteği. Yalnızca Play Pass’e özel uygulamalar geliştirilirse servis daha iyi bir hale gelebilir.

Fiyat konusunda Google’ın bariz avantajı var. Yıllık abonelik yapanların aylık ödeyeceği tutarın 1.99 dolara düşmesi gayet iyi. Apple’da böyle bir seçenek yok. Ama Apple da servisi 20 gün daha uzun ücretsiz olarak test ettiriyor.

Aslında bu kıyaslama işin biraz teknik ve teorik kısmını içeriyor. Yani başta da bahsettiğimiz gibi aslında doğal olarak mevcut olarak kullandığınız platform üzerindeki bir abonelik servisini seçiyorsunuz. Yine de zaman içinde hem servislerin tüm dünyada kullanıma açılması hem de içerik sayılarının artmasıyla birlikte dengeler değişebilir. Şu anda Apple’ın önde olduğu ortada.