Apple Arcade İncelemesi

In Mobil, Oyun, Video, Video İncelemeler by Emin ÇıtakLeave a Comment

Yeni oyun servisi Apple Arcade yeni iOS ekosistemiyle beraber hizmete sokuldu. Peki, Apple Arcade nasıl bir sistem? Hangi oyunlar var? Para ödemeye değer mi?

Mobil oyunların popüler hale gelmesiyle, oyun kültürümüz baştan aşağıya değişti. Artık Nintendo dışında hiçbir firma el konsolu piyasaya sürmek gibi bir maceraya girişmiyor. Çünkü her gün, her saat ve her dakika yanımızda olan akıllı telefonlarımız, tabletlerimiz 1000’lerce oyuna erişmemizi sağlıyor.

Yine de mobil oyun sektörü gelir modeli F2P’ye aşırı bağımlı olmasından ötürü, yıllar boyu eleştirilere maruz kaldı. Üstelik bu mikro ödeme sistemleri F2P oyunlardan taşıp, PC ve konsolların en büyük yapımlarına kadar sıçladı. Geçen bunca yılın sonunda insanlar mobil cihazlarında keyifle oyun oynamak için farklı bir şeye ihtiyaç olduğunu düşünmeye başladılar.

Servis modeli ile oyun oynama fikri yeni bir akım değil. Electronic Arts ve Microsoft gibi şirketler uzun süredir oyunları için servis modelini bizlere sunuyor. Geçen zaman içinde bu iki şirketin arasında PlayStation, Ubisoft ve Stadia ile Google gibi isimler katıldı.

Apple ise farklı bir yola giderek mobil oyunculara yöneldi. Apple Arcade servisi Apple cihaz sahiplerine iki önemli özellik sunuyor: Ücretsiz ve reklamsız oyun deneyimi. Burada ücretsiz kelimesinin altını çizmek gerekiyor. Elbette Apple’ın Arcade servisine aylık abonelik ücreti ödemeniz gerekiyor ama oynadığınız oyunlarda ek ödemelerde karşılaşmıyorsunuz. Zaten işin özünü bu fikir oluşturuyor.

Amerika’da 5 dolar, ülkemizde ise 35 TL fiyat etiketi ile satışa sunulan Apple Arcade, şu an 70’ten fazla oyunu iPhone, iPad, Mac ve Apple TV kullanıcılarıyla buluşturuyor. Arcade, App Store üzerinde kendi sekmesine sahip ve üyelik almanız halinde, tüm işlemlerinizi bu menü üzerinde hallediyorsunuz. Yani standart oyun sekmesinden bu oyunlara ulaşamıyorsunuz.

Apple Arcade’in repertuarı onlarca exclusive ve multi-platform oyundan oluşuyor. Arcade sayfası her gün sürekli güncelleniyor ve Apple bu alanda üyelerine yeni oyunları keşfetme imkanı sunuyor.

Arcade sayfasının üst kısımlarında öneriler, yeni çıkan oyunlar ve oyun rehberleri yer alırken, alt kısımda kategori bölümü yer alıyor. Biz servisi iPad ve iPhone cihazlarda kullandır. Arayüz genel olarak çok sade düşünülmüş ama bir eksiden de bahsetmek gerekiyor. Oyun kategorileri Arcade sayfasının çok altlarında yer alıyor. Bu kategori sekmesi daha yukarı taşınabilirmiş.

Peki, kategori sekmesinde neler yer alıyor? Oyunlar Aksiyon, Macera, Yeni Başlayanlar İçin, Çok Oyunculu, Platform Oyunları, Bulmaca ve PRG olmak üzere yedi farklı bölüme ayrılıyor. İleride yeni oyunların da eklenmesiyle bu kategoriler çok detaylı bir görüme kavuşacaktır. Yine de kategorileri temsil eden Arcade Kontrolcülerin her türe göre farklı temaya sahip olması güzel düşünülmüş bir tasarım örneği.

Apple Arcade Oyunları

Apple, Arcade servisini oluştururken onlarca farklı oyun firmasıyla el sıkışmış. Konami, Ubisoft, Capcom, Klei Entertainent, Sega ve daha nice büyük yapımcı exclusive veya multi platform oyunlarıyla Arcade’de yer alıyor.

Servisi kullanmaya başladığımdan beri pek çok oyunu denedim. Dont’t Starve ve Inbreakible gibi harika oyunlar geliştirmiş olan Klei’nin yeni oyunu Hot Lava, Arcade’in en önemli çıkış oyunları arasında yer alıyor. Bir çocuk oyununu müthiş bir parkur macerasına dönüştüren Hot Lava, en dikkat çekici multiplatform oyunları arasında yer alıyor.

RaymanMini ise sonsuz koşu türünde iki boyutlu bir platform oyunu. Rayman ve arkadaşlarını kontrol etmek çok kolay tutulmuş ama kesinlikle çok eğlenceli. Yine App Store’da yer alan Rayman Adventures’e çok benziyor ama mikro ödemeler olmadan oynamak iyi bir fırsat.

Apple’ın etkinliklerde de reklamını yaptığı Froger TT’de ise insanların dünyasında küçük arkadaşlarını kurtarmaya çalışan bir kurbağayı yönetiyoruz. Etkinlik sırasına gösterilen bir oyun olmasına rağmen uzaktan bakınca çok basit duran Froger TT, içine girdiğiniz anda sağlam oynanış mekanikleriyle sizi kendine çekmeyi başarıyor.

Oceanhorn 2 ise gamepad ile gerçekten harika bir deneyim sunuyor. Buram buram Legend of Zelda: Breath of Wild kokusu aldığımız bu oyun, şimdiden Apple Arcade’in en sevilen yapımlarından biri olmayı başardı.

Bu oyunları oynamak için ise iki farklı yöntem bulunuyor. Apple Arcade üzerinde yer alan oyunların yüzde 90’lık kısmı kontrolcü desteği sunuyor. Bu sayede telefonunuza, bilgisayarınıza, Apple TV’nize ve iPad’inize gamepad bağlayarak oyunları oynayabiliyorsunuz. iOS 13 ve iPadOS ile birlikte mobil cihazlara Dualshock 4 ve Xbox One Controller için resmi destek gelmiş durumda. Ama bunun dışında Nintendo Pro Controller gibi daha farklı oyun kumandalarını da cihazlarınıza bağlayabiliyorsunuz.

Gamepad desteği özellikle iPad, TV ve Mac üzerinden bu oyunları oynamak isteyenler için çok güzel bir destek olmuş. Cat Quest 2 ve birkaç oyun dışında tüm Apple Arcade arşivini gamepad ile deneyimleyebiliyorsunuz.

Bu arada hizmet sadece Apple Arcade üzerinden erişilebilecek özel oyunlar barındırıyor. Yani aslında Apple Arcade ile sunulan oyunları ayrı olarak App Store’da satın almak mümkün değil.

Apple Arcade oyunlarında her ücretli servisteki gibi reklam görmüyorsunuz. Tabii oyun sınırlaması gibi bir durum da söz konusu değil. Az önce bahsettiğimiz gibi aylık ödemeyi yaptığınızda tüm içeriklerden yararlanabiliyorsunuz. En can alıcı kısım ise indirilen oyunları oynamak için herhangi bir internet bağlantısına ihtiyaç olmaması.

Bu hizmet PlayStation Now veya Google Stadia gibi bir oyun akış de hizmeti değil. Arcade’e kaydolduğunuzda, cihazınıza sığdırabileceğiniz kadar çok oyun indirebilir ve bunları yerel olarak cihazda çalıştırabilirsiniz. Yine Netflix örneğini verebiliriz. Çünkü Netflix’in mobil uygulamasında da aynı mantık sunuluyor ve çevrimdışı izleme özelliğiyle indirilen dizi ya da filmler internet bağlantısına ihtiyaç duyulmadan izlenebiliyor.

Apple Arcade’in Türkiye’deki fiyatı 35 TL. Dolayısıyla burada küçük bir kıyaslama yapmak gerekiyor. Bu hizmetin karşılığının 35 TL olup olmadığıyla alakalı söylenebilecek çok şey var. Ancak kullanıcı odaklı düşünüldüğünde App Store’daki harcama alışkanlıklarına bakmak yeterli. Yani çok fazla oyun oynuyor, her ay yeni çıkan oyunları satın alıp denemeler yapıyorsanız bu rakam çok değil. Baktığınız zaman Apple Arcade ile birlikte Türkiye’de her sene 420 TL’yi oyuna vermiş oluyorsunuz.

Apple Arcade bir paket servis. Yani tıpkı Netflix aboneliğiniz gibi, her ay tüm içeriğe para ödüyorsunuz. Eğer bu hizmet içinde sadece birkaç oyun ilgilinizi çekiyorsa, bu oyunlar App Store üzerinde bulunmadığı için ayrıca satın alamıyorsunuz. Bu bazı insanların canını sıkabilir ama günümüzün servis sistemi bu şekilde işliyor.

Ve servis sistemlerde ne yazık ki sunulan ürünlerin belli lisanları mevcut. Apple sonbahar sonuna kadar Arcade üzerinde 100’den fazla oyun olacağını söylüyor. Peki, sonra? Netflix’te bazı dizi ve filmlerin zaman içinde servisten çıkarıldığını pek çok kez gördük. Apple’ın böyle bir şey yapması zor gibi görünse de, eğer Arcade kütüphanesinde zamanla oyunların dönüşümlü yer aldığını görürsek bu durum can sıkıcı olabilir.

İlginizi çekebilir: iOS 13 İncelemesi