Yapay Deri

Yapay Deri Sanal Gerçeklik ve Rehabilitasyonda Kullanılabilir

In Haber, Teknoloji by İlker ŞekercioğluLeave a Comment

Yapay deri gelecekte sanal gerçekliği hissetmenizi sağlayabilir.

EPFL Yeniden Yapılandırılabilir Robotik Laboratuvarı ve Yumuşak Biyoelektronik Arayüzler Laboratuvarı bilim insanları iş birliği yaparak yeni bir yumuşak ve esnek yapay deri geliştirdi. Silikon ve elektrotlar kullanılarak geliştirilen bu deride bulunan yumuşak sensör ve aktüatörler sayesinde malzeme, giyen kişinin bileğinin tam şeklini alarak basınç ve titreşim formunda haptik geri bildirim sağlayabiliyor.

Bu haptik geri bildirim, mümkün olduğunca gerçekçi dokunma hissini üretmek için gerçek zamanlı olarak ayarlanabiliyor. Ekip, ilk kez yumuşak algılayıcı ve bütünleşik aktüatörlü tamamen yumuşak, yapay bir cilt geliştirdiklerinin altını çiziyor. Sensör ve aktüatörlerin entegrasyonu ekibe kapalı devre kontrol sağlıyor. Böylece kullanıcı tarafından hissedilen titreşim stimülasyonu harekete geçirilip güvenilir bir şekilde modüle edilebiliyor. Araştırmacılar sistemin giyilebilir uygulamalar için ideal olduğunu vurguluyor. Bu anlamda sanal gerçeklikten tıbbi rehabilitasyona kadar oldukça geniş bir aralık sunuluyor.

Kullanıcının cildi, zar tabakası şişirildiğinde ve hızla söndürüldüğünde titriyor. Sensör tabakası ise zar tabakasının üstüne oturuyor ve sıvı-katı galyum karışımından yapılmış yumuşak elektrotlara sahip. Elektrotlar, cilt deformasyonunu sürekli olarak ölçüyor ve verileri, harekete ve dış etkenlerdeki değişikliklere yanıt olarak kullanıcıya iletilen hisse ince ayar yapmak için geribildirimi kullanan bir mikro denetleyiciye gönderiyor. Yapay deri, 1 milyon döngüye kadar orijinal uzunluğunun 4 katına kadar uzatılabilir yapıda. Bu da onu gerçek dünyadaki uygulamalar için çekici kılıyor. Şu an için bilim insanları yapay deriyi parmaklar üzerinde test ediyor ve teknolojide iyileştirmeler yapıyor. Bir sonraki adımın ise tamamen giyilebilir bir prototip olacağı kaydediliyor.

İlginizi çekebilir: Derin Öğrenme Karanlık Madde Araştırmaları İçin Kullanılıyor