Nano Parçacıklar Gece Görüşü

Nano Parçacıklar İnsanlara Gece Görüşü Sağlayacak

In Haber by İlker ŞekercioğluLeave a Comment

Nano parçacıklar sayesinde insanlar gece görüşü yeteneği kazanabilir hale gelebilir.

Çin Bilim ve Teknoloji Üniversitesi ile Massachusetts Üniversitesi bilim insanları tarafından geliştirilen yeni bir enjeksiyon, farelerin karanlıkta görebilmesini mümkün hale getirdi. Nano parçacıklar içeren solüsyonun ileride çeşitli uygulamalar için insanlarda da kullanılarak gece görüşü sağlanabileceği düşünülüyor.

Geliştirilen nano parçacıklar göze enjekte edildiğinde, farelerin kızılötesine yakın görüş kazandığı ve karanlıkta görebildiği belirtiliyor. Memelilerin 700 nm dalga boyunun üzerinde ışık göremediği ve bu kısıtlamanın foton algılayan opsinin fiziksel termodinamik özelliklerinden kaynakladığı paylaşılıyor. Bu kısıtlamayı aşmak içinse oküler enjekte edilebilir fotoreseptör bağlayıcı yükseltme çevrimi nanoparçacıkları (pbUCNP) geliştirilmiş.

pbUCNP aynı zamanda nano duyarga olarak da anılıyor. Kendilerini retina fotoreseptörlerine iliştiren nano duyargalar minyatür kızılötesine yakın ışık dönüştürücüler olarak davranıyorlar. Bilim insanları bu durumu parçacıklarla tedavi edilen farelerin davranışlarını ve fizyolojik reaksiyonlarını inceleyerek de doğrulamış. Tedavi edilen farelerin kızılötesine yakın ışığa maruz kaldığında tepki verdiği, kontrol farelerinin ise hiçbir tepki vermediği belirtiliyor.

Bir diğer etkileyici gelişme ise, nano parçacıkların normal gün ışığında görme konusunda sorun yaratmaması. Farelerin hem kızılötesine yakın ışıkta hem de görülebilir ışıkta eşzamanlı olarak görebildiğinin altı çiziliyor.

Enjeksiyonun 10 hafta boyunda gözde kalabildiği ve herhangi bir yan etki yaratmadığı da bilgiler arasınada. Bu anlamda enjeksiyonun renk körlüğünü düzeltme ve gece çatışmalarında askeri kullanım için de uygulanması planlanıyor. Yeni yöntemin birçok biyo-entegre nano aygıt tasarımı ve uygulamaları için de eşsiz fırsatlar doğuracağına dikkat çekiliyor. İnsan deneyleri konusundaysa henüz bir bilgi bulunmuyor.

İlginizi çekebilir: Yapay Deri Sanal Gerçeklik ve Rehabilitasyonda Kullanılabilir