SpaceX Starship

SpaceX Starship Roketini Tanıttı

In Haber, Teknoloji by İlker ŞekercioğluLeave a Comment

Paslanmaz çelik tasarımı ile dikkat çeken SpaceX Starship roketi görücüye çıktı.

Elon Musk tarafından paslanmaz çelik tasarımı ile göz alıcı bir görünüme sahip olan SpaceX Starship roketi tanıtıldı. Tarihteki en güçlü roket olarak lanse edilen Starship, 200 ton ağırlığında ve 50 metre uzunluğunda.

SpaceX’in gelecek nesil Raptor motorlarından 3 adet kullanacak olan roket, bir dizi itiş, iniş ve uçuş testinden geçecek. Roketin yaklaşık 20 kilometre yüksekliğe uçup 1-2 ay sonra geri geleceği de bilgiler arasında. Starship’in gelecekte insanları Ay, Mars ve ötesine götürecek bir taşıt halini alacağını da belirtelim.

Musk, önümüzdeki 6 ay içerisinde roketi yörüngeye fırlatmayı planlıyor. Öte yandan, bunun tasarımın ve üretimin geliştirilmesinin devam eden üssel oranına bağlı olduğu ifade ediliyor. Paslanmaz çelik kullanımının ise şimdiye kadarki en iyi tasarım kararı olduğu paylaşılıyor. Bu malzemenin karbon kompozit veya alüminyum tabanlı alternatiflerden daha ağır olduğu ancak çeliğin sıcaklık değişimlerine karşı üst seviyede dirençli olduğunun altı çiziliyor. Ayrıca, cam benzeri termal levhaların ısı kalkanı görevi göreceğine dikkat çekiliyor.

Ek olarak, çeliğin daha uygun maliyetli olması da önemli bir artı getiriyor. Çeliğin tonunun 2,500 dolar olduğu, karbon fiberin tonunun ise 130 bin dolar olduğu belirtiliyor. Bu da şirketin daha fazla Starship üretebilmesine olanak sağlayacak.

İlginizi çekebilir: Elon Musk’tan Gelişmiş Yapay Zeka Uyarısı