Intel Hasarlı Spinal

Intel Hasarlı Spinal Sinirleri Yapay Zeka İle İyileştirmek İstiyor

In Haber by İlker Şekercioğlu1 Comment

Intel, hasarlı spinal sinirleri yapay zeka ile iyileştirecek Akıllı Omurga Arayüzü projesi için düğmeye bastı.

Intel yapay zeka kullanarak tıp dünyasının en büyük zorluklarından birini çözüme kavuşturmak istiyor. Şirket felçlilerin yeniden hareket edebilmesine yardımcı olmak üzere önemli bir adım atmış durumda. Şirket hasarlı spinal sinirleri yapay zeka ile iyileştirmek amacıyla Brown Üniversitesi ile iş birliğine yapıldığını duyurdu. DARPA destekli Akıllı Omurga Arayüzü projesi ile yapay zekanın omurilik yaralanmaları olanların hareket ve mesane kontrolünü eski haline getirilmesi sağlanacak.

2 yıldır süren çalışmalarla bilim insanlarının omurilikten gelen motor ve duyusal sinyalleri yakalaması sağlanacak, cerrahlarsa akıllı bir baypas oluşturmak için yaralanmanın her 2 ucuna elektrotlar yerleştirecek. Bu adımdan sonra Intel araçları üzerinde çalışan sinir ağları, motor komutlarını baypas yoluyla nasıl ileteceklerini ve kopmuş sinirlere kaybedilen fonksiyonları geri yükleyeceklerini öğrenecek. İlk arayüzün omurga sinyallerini yorumlamak için harici bilgisayar donanımını kullanacağı da bilgiler arasında. Ekip uzun vadede, bağlantı kurmak için tamamen implante edilmiş bir sistem için çalışıyor.

Projenin henüz işin çok başında olduğunu vurgulamak gerek. Öte yandan, Intel çalışmaları ile felçliler için yeni bir umut yaratacak.

İlginizi çekebilir: Nano Parçacıklar İnsanlara Gece Görüşü Sağlayacak