Anasayfa Makale iPadOS Hakkında Bilinen Her Şey

iPadOS Hakkında Bilinen Her Şey

Apple, iPhone ve iPad’ler için mobil işletim sistemini ayırıyor. Artık iPad ailesine özel olarak iPadOS ile birlikte büyük ekrana özel bir dizi yenilik geliyor. Geçtiğimiz günlerde indirilmeye sunulan iPadOS 13.1’in tüm detaylarına yakından bakıyoruz.

iOS 13’te köklü değişiklikler yapan Apple, artık iPhone ve iPad işletim sistemlerini ayrı ayrı geliştirmeye başlıyor. Yeni iPhone’larla aynı gün duyurulan iPad işletim sistemi temelde iOS ile benzerlik gösterse de aslında tabletlere uygun ek seçenekler barındırıyor.

iPadOS şu anda tüm kullanıcılara sunulmuş durumda. Yani destekleyen her cihaza indirilip kısa bir kurulum ekranı üzerinden işlem tamamlanabiliyor. iPadOS’un en önemli noktalarından biri Apple Arcade. Ücretli abonelik servisini destekleyen mobil işletim sistemi, tablet kullanıcı arayüzünde de kritik güncellemeler barındırıyor. Elbette bunlar da tablet kullanım deneyimini artırıyor.

iPadOS’u Destekleyen iPad’ler

iPad OS, 24 Eylül itibariyle aktif edildi. Bu tarihten itibaren iPad Air, iPad Mini 2 ya da iPad Mini 3 gibi eski cihazlar haricindeki tüm iPad’ler yeni sistemden yararlanabiliyor. Destekleyen tüm cihazların listesi ise şu şekilde:

 • iPad Pro 12.9 (2018)
 • iPad Pro 12.9 (2017)
 • iPad Pro 12.9 (2015)
 • iPad Pro 11 (2018)
 • iPad Pro 10.5 (2017)
 • iPad Pro 9,7 (2016)
 • iPad Air (2019)
 • iPad Air 2
 • iPad (2018)
 • iPad (2017)
 • iPad Mini (2019)
 • iPad Mini 4

Ekim ortasında çıkacak olan yeni nesil iPad Pro ise iPadOS kurulu olarak gelecek gibi görünüyor.

Bu yeni sistemi kurmak için iOS’ta da olduğu gibi öncelikle Ayarlar / Genel / Yazılım Güncelleme kısmına gitmek gerekiyor. Güncellemeleri kontrol edip iPad 13.1’i kontrol edip kurulum işlemini başlatabilirsiniz.

Yeni Ana Ekran

iPad OS’taki ilk büyük değişiklik ana ekranda gerçekleştirilmiş. Uygulama simgeleri arasındaki boşluk artık daha dar. Bu sayede aslında ana ekrana çok daha fazla simge sığabiliyor. Böylece ekrandaki ölü alan da azalmış oluyor.

Daha sıkı bir uygulama ızgarası kullanım konusunda da fayda sağlıyor. Ayrıca araç çubuğu da bu kısma dahil edilebiliyor. Böylece parmak kaydırma hareketi yapmadan ek araç çubuklarına erişilebiliyor. Hızlı erişim için bu listeyi düzenleyip kısayolları değiştirerek günlük rutin işleri daha pratik hale getirmek mümkün oluyor.

iPad’i Monitör Olarak Kullanma

iPadOS’taki monitör özelliği de epey kullanışlı. Artık Mac kullanıcıları iPad’i ikinci bir monitör gibi kullanabiliyor. Bunun için hem kablolu hem de kablosuz olarak destek sağlanıyor ve beraberinde bir dizi pratik özellik geliyor.

Bu özellik iPad’leri taşınabilir monitör haline getiriyor. Böylece uygulamaların birden fazla pencerenin ekrana sürüklenmesini ve fare / klavye ya da Apple Pencil kullanarak sistemin kontrol edilmesini sağlıyor.

Çoklu Görev İçin Yeni Özellikler

Büyük ekranlı cihazların vazgeçilmezlerinden biri de çoklu işlev. Bu sayede aynı ekran üzerinde hem mesajlaşıp hem de video izleyebilmek mümkün oluyor. Ancak iPadOS ile bu sistem bir adım daha ileri gidiyor. Farklı uygulamaları farklı pencerelerde tek ekranda görmek için bölünmüş görünümden yararlanabilirsiniz. iPadOS burada sürükle-bırak yöntemiyle arayüzü daha basit hale getiriyor. Hatta bu sayede uygulamalar ve pencereler arasındaki geniş de kolaylaşıyor.

Parmak kaydırma hareketiyle herhangi bir uygulamayı yan pencereye ekleyebilmek mümkün. Eğer herhangi bir pencereyi tutup bir uygulama üzerine bırakırsanız e-postalar, mesajlar ve hatırlatıcılar gibi pratik görevleri de hızlıca kontrol edebilirsiniz. Ekranın alt kısmından yukarı doğru sürüklemek de uygulamalar arasında geçiş yapmayı sağlıyor.

Son olarak Expose özelliği sayesinde tüm açık uygulamalara genel bir bakış atılabiliyor. Böylece uygulamalar arasında geçiş kolaylaştığı gibi istenmeyen uygulama da basit şekilde kapatılabiliyor.

USB Sürücü ve SD Kart Desteği

Harici depolama konusunda da yenilikler var. iPadOS, uygun aparatlar sayesinde bir USB sürücüsünü ve SD kart okuyucusunu tanımlayabiliyor. Dosyalar uygulaması sayesinde depolama aygıtlarıyla dosya transferi yapılabiliyor.

Dosyalar, iPad’in geniş ekranından daha iyi yararlanmak için sütun görünümü sunuyor. Bu sayede iCloud Drive’da da hem USB depolama aygıtları hem de microSD kartlar görülebiliyor. Yüksek çözünürlüklü fotoğraflar ve videolarla uğraşanlar için aktarma işlemi kolaylaştığından iPad’lerde düzenleme de pratik hale geliyor.

Performans Artışı

Apple, iOS 12 ile iPadOS arasında ciddi bir performans farkı olduğundan söz ediyor. Face ID’nin kilit açma işlemlerinin tablette %30 oranında arttığından bahseden şirket, uygulamaların da iOS 12’ye oranla iki kat daha hızlı başlatıldığını söylüyor. Üstelik uygulamaların indirme boyutlarının da %50 oranında düşürüldüğünden bahsediliyor. Bu da önemli çünkü artık iPadOS ile uygulamalar çok daha az yer kaplıyor.

İnternet Deneyimi

Safari yine varsayılan olarak geliyor. Ama iOS’a göre daha gelişmiş özellikler sunuyor. Çünkjü artık tamamen iOS ve mobil ekosistemine bağlı değil. Yani aslına bakarsanız büyük ekranla birlikte iPadOS masaüstüne benzer bir internet gezinti deneyimi vadediyor.

Geliştirilen arayüz yalnızca Apple servislerinde değil, Google Dökümanlar ve WordPress gibi içerik yönetim sistemlerinde de tam performans sergiliyor. Ayrıca Apple’ın web tarayıcısı gelişmiş bir indirme yöneticisi, 30 yeni klasör kısayolu sunuyor. Ayrıca bu yılın sonlarında sekme yönetiminde de düzenleme bekleniyor.

Yeni Hareketler

iPadOS ekosisteminin en can alıcı özelliklerinden biri de yeni hareketler. Özellikle üç parmağa atanan görevler işlemleri hızlandırıyor. Herhangi bir metni üç parmağınızla sıkıştırma yaptığınızda kesebilir ya da açtığınızda ise yapıştırabilirsiniz.

Bazı uygulamalarda, klavyeyi iOS mobil boyutuna küçültmek ve hareket ettirmek için iki parmağınızı kullanabilirsiniz. Buna ek olarak ana ekran ve çoklu görevler için çeşitli hareketler yer alıyor.

Fare Desteği

iPadOS, fare desteği sunuyor. Apple bu konuda sessiz kalsa da Steve Troughton-Smith isimli iPad kullanıcısı Erişilebilirlik ekranı üzerinden bir fareyi iPad’e bağlayabildiğini paylaştı. Bu şekilde hafif bir dizüstü bilgisayara dönüşen iPad ailesi aslında daha verimli bir kullanım senaryosu çizmeye başlıyor.

Diğer Detaylar

iPadOS ile Apple Pencil bağlantısı kuvvetlendirilmiş. Böylece tüm web siteleri, belgeler ya da e-postalar işaretlendirilebiliyor. Basit bir yukarı kaydırma hareketiyle işlem gerçekleştirilebiliyor. Ayrıca kalemin 20 ms’den 9 ms’e düşürülen gecikme süresi de deneyime olumlu katkı sağlıyor.

Bunlar haricinde de irili-ufaklı birçok düzenleme yer alıyor. Yani artık iPadOS ile iOS’ta yer almayan ve büyük ekranda faydalanabilecek servisler yeni bir boyut kazanıyor.