Instagram’da Karanlık Mod Nasıl Açılır?

In Makale, Pratik by Yunus EmreLeave a Comment

Instagram, Android’in ardından iPhone ve iPad’lerde de karanlık mod destekliyor. Sistem üzerinden karanlık modu aktif edip uygulamanın koyu ekrana kavuşmasını sağlayabilirsiniz.

Instagram, birkaç hafta önce Android kullanıcılarına beta şeklinde sunduğu karanlık mod özelliği, iPhone ve iPad’ler için de aktif edildi. Böylece, son dönemlerde popüler birçok farklı uygulamada karşılaştığımız karanlık mod Instagram’da da gerçek oldu.

iOS 13 ve Android 10 ile sisteme dahil edilen karanlık mod, bahsettiğimiz karanlık mod destekli uygulamalarla uyum içinde çalışıyor. Böylece sistemden aktif edilen karanlık mod Instagram’da da bu özelliğin açılmasını sağlıyor.

Android: Instagram’da Karanlık Modu Aktif Etme

Android 10’da Instagram’ın karanlık moda geçmesi için sistemin doğrudan bu şekilde tanımlanması gerekiyor. Ayarlar / Ekran / Gelişmiş / Cihaz menüsü üzerinden Karanlık seçeneğini işaretlediğinizde işlem tamamlanıyor.

iPhone Ve iPad: Instagram’da Karanlık Modu Aktif Etme

iPhone’larda ise Ayarlar / Ekran ve Parlaklık / Koyu kısmını aktif ettiğinizde hem sistem hem de Instagram otomatik olarak karanlık hale gelir. Geri dönmek için de benzer işlemin tam tersini yapmak yeterli.

Karanlık Mod Ne Sağlıyor?

Akıllı telefon, tablet ya da bilgisayar ekranlarından yayılan beyaz ışık uzun süreli kullanımda gözleri rahatsız ediyor. Göz yorgunluğu, halsizlik ve uykusuzluk gibi problemlere sebep olan ekranlarda bu etkiyi azaltmanın çeşitli yöntemleri var. Hem Windows hem de macOS’larda yer alan f.lux gibi uygulamalar sanal mavi ışığın etkisini azaltarak önemli bir fayda sağlıyor. Mobil tarafta ise Night Shift ya da karanlık mod devreye giriyor.

f.lux (Windows ve macOS)

Son birkaç yılda orta ve üst seviye akıllı telefonlarda standart olarak yer bulan AMOLED ekranlar, koyu temalarla kullanıldığında göz yorgunluğunu azaltıyor. Aynı zamanda enerji tüketimi de minimuma iniyor. Yani karanlık mod temelde hem göz sağlığına olumlu katkı sağlıyor hem de enerji verimliliği vadediyor.