NVIDIA Ampere

NVIDIA Ampere Ekran Kartları Ne Zaman Geliyor?

In Haber by İlker Şekercioğlu1 Comment

NVIDIA Ampere ekran kartları, üst seviye GeForce RTX Super modellerinin yerini alacak.

NVIDIA Ampere adlı yeni nesil grafik işlem birimlerinin 2020 yılının ilk yarısında piyasaya sürülebileceği ileri sürüldü. Bu anlamda daha yeni diyebileceğimiz GeForce RTX Super serisi sonrasında, şirketin önümüzdeki aylarda Turing serisi ekran kartlarının yerini alacak modellerle bizleri şaşırtması olası. Ampere’in GeForce RTX  2080 Ti ve RTX 2080 Super gibi üst seviye ekran kartlarının yerini alması bekleniyor. Ek olarak, yeni ekran kartı nesli ile birçok performans ve teknoloji geliştirmesinin de kullanıcılara sunulacağına kesin gözüyle bakabiliriz.

Yeni nesil ekran kartlarının 7 nanometre üretilme ihtimalinin oldukça yüksek olduğu belirtiliyor. Böylece mevcut Turing modellerinin de üzerine kurulu olduğu artık yaşlanmış 12 nanometre üretim de rafa kaldırılmış olacak. Transistör yoğunluğunun yüzde 50 artırılabilmesinin önünü açacak bu üretim yöntemi, daha fazla performans ve daha düşük güç tüketimi anlamında ilerleme sağlayacak.

Ampere’nin nerede üretileceği henüz belirsiz ancak TSMC ile yaşanan teslimat sorunları sebebiyle NVIDIA’nın tercihinin Samsung olacağı söyleniyor. Mimari geliştirmeler ile ray tracing teknolojisi için daha fazla donanımın ayrılması ve ekosistemini desteklemek için daha fazla donanım ile yazılım desteğinin sunulması da beklentiler arasında.

İlginizi çekebilir: NVIDIA GeForce GTX 1660 Super Çıkış Tarihi Belli Oldu