Anasayfa Makale macOS Catalina Ekran Süresi Özelliği Nasıl Kullanılır?

macOS Catalina Ekran Süresi Özelliği Nasıl Kullanılır?

macOS Catalina ile sisteme yepyeni özellikler eklendi. Bunlardan biri de Ekran Süresi. iOS 12 ile hayatımıza giren ve uygulamaları sınırlandırmayı temel alan bu özellik artık macOS’larda da kullanılabiliyor.

Apple, geçtiğimiz yıl iOS 12 ile birlikte Ekran Süresi özelliğini duyurdu. iPhone ve iPad’lerdeki uygulamaların belirli süreler sonunda sınırlanmasını sağlayan bu özellik yeni güncellemeyle macOS tarafına da taşındı. Yani artık macOS Catalina’da da Ekran Süresi sayesinde uygulamaların kullanımı kontrol altına alınabiliyor.

Mac için Ekran Süresi, uygulamaların temelde ne kadar kullanıldığını görmesini sağlıyor. Ayrıca sınırlar belirlendiğinde süre tamamlandığında uygulamanın kapanması sağlanabiliyor. Yetişkinlerin herhangi bir uygulamadaki kontrolünü artırmayı temel alan Ekran Süresi, çocukların kullanacağı uygulamaları belirlemek ve sınırlandırmak konusunda da epey başarılı.

macOS Catalina Yüklemeden Önce Yapılması Gerekenler

macOS’larda Ekran Süresi Nasıl Ayarlanır?

macOS Catalina’da Sistem Tercihleri / Ekran Zamanlama bölümüne tıklamak gerekiyor. Eğer Aile Paylaşımı kullanıyorsanız profili seçmek için burada sol menüden yararlanabilirsiniz. Kullanmıyorsanız zaten ek seçenek belirmiyor. Daha sonrasında pencerenin sol altında yer alan Seçenekler üzerinden işlemi aktif edebilir. Ekran Zamanını Özelleştirmek için düzenlemeyi yapabilirsiniz. Buradan ekranın kapalı kalma süresini, uygulama sınırlarını ve her zaman izin verilen uygulamaları görebilirsiniz.

Son dönemlerde birçok popüler mobil uygulamaya da eklenen sınırlandırma özelliği, aslında belirli süre sonunda kullanıcıyı uyarıyor. Böylece YouTube ya da benzer platformlarda çok fazla zaman geçiren kişilerin kontrolü ele alması amaçlanıyor. Mobilde olduğu gibi son güncellemeyle macOS’larda da benzer bir durum söz konusu.

macOS Catalina Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Teknoloji yayıncılığı konusunda hem basılı hem de dijital alanda birçok farklı mecrada görev alan editör; haber, dosya konusu ve makaleler hazırlamanın dışında ürün incelemeleri de gerçekleştiriyor.