PlayStation Dualshock 4 Bilgisayara Nasıl Bağlanır?

In Makale, Pratik by Yunus EmreLeave a Comment

DualShock 4 kontrolcüsü Windows ve macOS’larda basit bir eşleştirmenin ardından aktif oluyor. Detayları anlatıyoruz.

Microsoft Xbox kontrolcüsü bilgisayar oyunları için bir süredir varsayılan halini almış durumda. Ama yalnızca Xbox kontrolcüsünü kullanmak zorunda değilsiniz. Bunun yerine Sony DualShock 4’ü de tercih edebilirsiniz. Bu kontrolcüyü hem Windows hem de macOS’lar için yapılandırabilirsiniz.

PlayStation 4 kontrolcüsünün ergonomik tasarımı inkar edilemez. Performans aslında oyun türleriyle doğrudan orantılı. Ama yine de genel olarak hemen her türlü oyunda bu kontrolcü epey başarılı iş çıkarıyor. Halihazırda PlayStation’a sahip olan herkes, basit bir sürecin ardından bilgisayarında da aynı kontrolcüden yararlanabilir.

İlk olarak kontrolcünün PlayStation ile bağlantısını kesmeniz gerekiyor. Ardından orijinal kabloyla Windows ya da macOS ile bağlantıyı gerçekleştirin ya da Bluetooth kullanın.

Windows’ta DS4Windows’u indirin ve DualShock 4 kontrolcüsünü eşlemek için bu uygulamadan yararlanın. macOS Catalina, entegrasyondaki süreci olabildiğince kolay hale getiriyor. Mac için Steam ya da diğer uygulamalar da bu desteği sağlıyor. Aşağıda tüm süreci ayrıntılı şekilde anlatıyoruz.

PlayStation 4 İle Bağlantıyı Sonlandırın

Eğer yeni bir DualShock 4 satın aldıysanız doğrudan bilgisayar için tanımlayarak devam edebilirsiniz. Ama PlayStation’da kullandığınız mevcut kontrolcü için öncelikle eşleşmeyi kaldırmanız gerekiyor. Bunun için PS4’ü açın ve Ayarlar menüsüne gidin. Aşağı doğru kaydırdığınızda Aygıtlar menüsü açılır. Bluetooth Aygıtları’nı ve ardından DualShock 4’ü seçin. Ardından ‘Bağlantıyı Kes’ üzerine tıklayın.

Ardından Windows ya da macOS için kuruluma başlamak için kontrolcü üzerinden eşleşme düğmesine üç saniye basılı tutun. Kontrolcünün önündeki ışık beyaz renkte çift yanıp sönmeye başladığında eşleşme moduna geçmiş olursunuz.

DualShock 4’ü Windows’a Bağlama

Kontrolcü eşleşme modundayken Windows’ta Bluetooth ayarlarına gidin. ‘Bluetooth ya da başka bir cihaz ekle’ düğmesine tıklayın. Burada tarama yapıldığında karşınıza seçenekler geliyor. ‘Wireless Controller’ olarak belirtilen kontrolcüye tıklayın ve bir sonraki ekranla eşleşmeyi tamamlayın.

DualShock 4 bağlandıktan sonra oynamaya hazır olduğunuzu düşünebilirsiniz. Ama durum pek de öyle değil. Az önce de bahsettiğimiz gibi sistemi kandırarak bu kontrolcüyü bir Xbox 360 denetleyicisi kullanır gibi göstermeniz gerekiyor. Bunu da DS4Windows adlı açık kaynaklı uygulamayı yükleyerek yapabilirsiniz.

DS4Windows sıkıştırılmış bir dosya olarak geliyor. Açtığınızda iki tane .exe dosyası görüyorsunuz. Burada DS4Udater.exe sadece en son sürücüleri indirir. Ana program ise DS4Windows.exe’dir. Bunu çalıştırın; DualShock 4’ünüz Windows’ta hemen işlevsellik kazanacaktır. İmleci hareket ettirmek için DS4’ün dokunmatik yüzeyini bile kullanabilirsiniz.

Arka planda çalışan DS4Windows ile DualShock 4’ü kullanarak bilgisayarınıza yerel olarak oyun oynamakta sorun yaşamazsınız. Ancak oyun içi ayarları, düğme tercihlerinize uyacak şekilde kişiselleştirebilirsiniz.

DualShock 4’ü macOS’a Bağlama

Kontrolcü eşleşme modundayken Mac’inizin Ayarlar kısmına gidin ve Bluetooth Tercihlerini’ni açın. Mac sinyal ararken birkaç saniye bekleyebilirsiniz, sabırlı olun. Burada karşınıza çıkan seçenekler üzerinde isimlendirme değişebilir. Ama yine de DUALSHOCK 4 Wireless Controller ibaresini gördüğünüzde bağlantıyı kurun. Birkaç saniye sonra kontrolcüdeki ışık açık mavi renge bürünür. Şimdi kullanmaya hazırsınız.

Yaşanan Problemler

Bilgisayar ve Dualshock 4 arasında bazen uyum problemi yaşanabiliyor. Bunun sebebi de aslında DualShock 4’ün DS4Windows ile Xbox 360 kontrolcüsü gibi gösteriliyor olması. DualShoch 4’ün Steam testleri epey başarılı. Yani tam ekran modunda herhangi bir sorun olmadan çalışıyor. Ayrıca Steam Ayarları üzerinden ‘PlayStation Yapılandırma Desteği’ işaretleyip kontrolleri daha sağlıklı hale getirebilirsiniz.