Anasayfa Haber ABD Ordusu Nükleer Silah Sistemleri İçin Disket Yerine SSD Kullanacak

ABD Ordusu Nükleer Silah Sistemleri İçin Disket Yerine SSD Kullanacak

ABD Ordusu Nükleer Silah Sistemleri

ABD ordusu nükleer silah sistemleri antika disketler yerine katı hal depolamaya geçiyor.

İlk olarak 2016 yılında Pentagon da dahil olmak üzere, ABD kuruluşlarının hala antika diye tabir edebileceğimiz teknolojiler kullandığı ortaya çıkmıştı. Hatta ülkenin, Savunma Bakanlığı’nın nükleer güçlerinin operasyonel işlevlerini koordine eden eski bir sistemde 8 inç disket kullandığı paylaşılmıştı. Şimdiyse Stratejik Otomatik Komuta Kontrol Sistemi (SACCS) artık 8 inç disket yerine yüksek güvenlikli katı hal dijital depolama (SSD) çözümüne geçiş yapacak.

Antika bir teknolojinin nükleer silahlar gibi önemli bir şey için kullanılması tabii ki kulağa pek de normal gelmiyor. Öte yandan, IP adresi olmayan bir şeyin hack’lenemeyeceğinin ve SACCS’ın eski, benzersiz ve çok iyi bir sistem olduğunun altı çiziliyor.

ABD Savunma Bakanlığı’nın 2016’da 2017 mali yılının sonuna kadar veri depolama çözümlerinin, port genişletme işlemcilerinin, portatif terminallerinin ve masaüstü terminallerinin güncellenebileceğini açıkladığını da not olarak düşelim. Yine bundan 3 yıl önce Tarım, Ticaret, Enerji, İç Güvenlik, Adalet, Devlet ve Gazi İşleri bakanlıklarında da eskimiş sistemlerin kullanıldığı ortaya çıkmıştı. Neyse ki bu bakanlıklarda 8 inç disketler kadar eski bir teknoloji değil, hala en azından Windows XP kullanıldığı görülmüştü.

İlginizi çekebilir: Yeni NASA Astronot Giysileri Hangi Özelliklere Sahip?