Apple Watch Gürültü Uyarıları Nasıl Ayarlanır?

In Makale, Pratik by Yunus EmreLeave a Comment

Apple, watchOS 6 ile birlikte Noise uygulamasını yeniliyor. Apple Watch Series 4 ve Series 5’te kullanılabilen gürültü uyarısı özelliğinin ayrıntılarına bakıyoruz.

Birkaç hafta önce yayınlanan watchOS 6, Apple Watch’lara bir dizi yeni özellik ekliyor. Bunlar arasında Aktivite Eğilimleri, yeni kadranlar ve varsayılan uygulamalara gelen ek özellikler ilk sırada geliyor. İşletim sistemine dahil edilen en çarpıcı yeniliklerden biri ise işitme sağlığını korumaya odaklanıyor. Bu özellik, aşırı gürültülü ortamlarda saatin uyarı vererek farkındalığın artmasını sağlıyor.

İstanbul, Ankara ya da İzmir gibi büyük şehirlerde nüfus yoğunluğu ve trafik kaynaklı çok fazla gürültü oluşabiliyor. İşin içine bir de iş makineleri sesleri girdiğinde durum daha da çekilmez hale geliyor. Dolayısıyla büyük şehirlerde yaşayanlar çok farkında olmasalar da aşırı gürültüye maruz kalıyorlar.

Yeni Gürültü uygulaması, watchOS 6’da kulaklarınıza zarar verebilecek seviyelere ulaşan gürültüyü fark ederek size bildirim gönderiyor. Ama bunun için basit birkaç ayarlama yapmak gerekiyor.

Apple Watch İle Çevre Gürültüsü Nasıl Analiz Edilir?

Apple Watch’un Gürültü uygulaması epey hassas çalışıyor. Tabii bunun için Series 4 ya da Series 5 bir Apple Watch’a sahip olmak gerekiyor. Kurulum da gayet basit. Saatten Settings / Noise ya da Ayarlar / Gürültü kısmına eriştiğinizde desibel cinsinden gerekli ayarlama yapılabiliyor.

İlk adım elbette ölçüm anahtarını Açık konuma getirmek. Ardından gürültü eşiğini 80 dB, 85 dB ya da 90 dB gibi belirli bir seviyeye çekmek gerekiyor. Eşiğin ne olması gerektiği hakkında herhangi bir fikriniz yoksa, Apple Watch’daki gürültü seviyeleri ve izleme hakkında detaylı bilgilere buradan erişebilirsiniz.

Ayrıca eğer Noise uygulamasına iPhone üzerinden erişip ve gerekli ayarlamayı buradan yapıyorsanız yine bu ekrandan da detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz. Her ses seviyesinin yanında bir süre yer alıyor ve kabaca günlük kaç dakika maruz kalmanız durumunda uyarı verileceğini bildirir.

Bu ayarlamayı yaptığınızda aslında işlem tamamlanıyor. Eğer ortamdaki gürültü seviyesi belirlediğinizin üzerine çıkarsa saat bildirim göndererek sizi bulunduğunuz ortamdan uzaklaşmaya ya da kulak tıkacı takmaya teşvik ediyor. Ayrıca isterseniz Apple Watch arayüzüne bir de Gürültü komplikasyonunu dahil edebilirsiniz.

Her ne kadar birçok kişiye gereksiz gelse de bu özellik aslında işitme sağlığını korumak ve gürültünün farkına varmakta epey başarılı.