ASUS ZenBook Pro Duo Dizüstü Bilgisayar İncelemesi

In Video, Video İncelemeler by Ali Güngör2 Comments

Dizüstü bilgisayarını özellikle iş için kullananlar düşünülerek tasarlanan yeni Asus ZenBook Pro Duo modelini inceliyoruz.

Asus ZenBook Pro Duo, oldukça güçlü ve tasarımcılar için yararlı, her laptopta bulunmayan bazı faydalı teknik özelliklere ve mühendislik tasarımına sahip. Ancak daha ziyade ikinci ekranıyla kendinden çok bahsettirdi. Bir diğer çok konuşulan yanı da kullanılan OLED ekran paneli oldu.

ASUS, ZenBook Pro Duo modeliyle çift ekranlı dizüstü bilgisayarların artık deneysel olmaktan çıktığını ve devam edeceğini gösteriyor. Zira bu ekran sadece bir süs olmanın ötesine geçiyor, kullanıcılara pratik fayda sağlıyor. Daha önce yine ZenBook ailesinde ScreenPad isimli Touchpad dokunmatik ekranı ile karşımıza çıkan Asus, ufak ekranın kısıtlı olduğunun farkındaydı.

O modelin incelemesinde bu konuyu da artılarıyla ve eksileriyle ele almıştık.

ASUS ZenBook Pro 15 – 2018 İncelemesi

Bu önemli ama kısıtlı yeniliği bu sefer ScreenPad+ isimli büyük ve çok daha kullanışlı ekran izledi. ScreenPad+ ise ASUS ZenBook Pro Duo modelinde yer alan ikinci ekranın adı.

ScreenPad+ ile İkinci Ekran Değerlendirmesi

ScreenPad+ ana ekranın altında, klavyenin üst kısmında yer alıyor. Solundaki kontroller ile uygulamaları ekranlar arasında hızla taşıyabiliyor. 4K çözünürlükteki ana ekranın yanında yer alan 4K çözünürlükteki bu ikinci ekran, Windows 10 tarafından da destekleniyor. ScreenPad+ aslında yeni kısayollar ve ek uygulamalarla geliştirilmiş bir ek monitör gibi çalışıyor.

Bu ekranın kullanışlı olmasını sağlayan bir kaç önemli unsur var. Öncelikle boyutu oldukça geniş. Ayrıca ana ekran gibi bu ekran da dokunmatik. ZenBook Pro Duo ile birlikte gelen “Stylus” yani dokunmatik kalem ile burada çizim yapmak mümkün. Bir diğer unsur ise bu ekranın konumu, ekranın altında kullanıcı için doğal bir pozisyonda yer alıyor ve görmesi kolay.

Aslında bu ek ekran olayına başta sürücü açısından potansiyel bir sorun olarak bakmıştım. Ancak Tayvan’da daha ilk prototip sergilenirken bu kaygımı ASUS ile paylaştığımda, hem ASUS, hem de Microsoft’un bu ikinci ekrandaki potansiyel sorunları daha tasarım aşamasında aştığını öğrendim. Bu yüzden de ekran sorun çıkarmıyor, iyi çalışıyor.

Bu ikinci ekranın bazı olası kullanım senaryolarına örnek vermek gerekirse; mesela ana ekranda çeviri yaparken, ikinci ekranda metinden ya da sözlükten kontrol edebilmek mümkün. Uygulamalar tam ekran çalışırken Windows Görev Yöneticisinde kaynak kullanımını izleyebilmek bir başka örnek. Ayrıca ana ekranda bir işlemin tamamlanmasını beklerken ikinci ekranda da ek işler yapabilmek de olası.

Bizim dikkatimizi çeken önemli faydası, uygulamaların ek pencere ve kontrollerini buraya taşıma imkanı oldu. Adobe Photoshop ya da Premier gibi uygulamalarla çalışırken zaman çizelgesini buraya taşıyıp, ana ekranda daha çok alana sahip oluyorsunuz. Bu sayede görüntü işleme alanını çok daha genişletmiş oluyorsunuz.

Peki bu ekranın iş ve üretkenlik uygulamalarındaki performansı nasıl? Teknik özellikler ve testler ile devam edelim.

ASUS ZenBook Pro Duo Teknik Özellikleri

Pro Duo’nun ince çerçeveli çok şık bir ekranı var. 15.6 İnç alana sahip ekran OLED panel ile dikkat çekiyor ve 3840×2160 çözünürlük sağlıyor. 5 mm çerçeve inceliği yüzde 89 ekran/kasa oranı sağlıyor. 178 Derece görüş açısı ve %100 DCI-P3 renk gamutu ile tam bir tasarımcı ekranı. OLED ekran hem enerji tüketimi açısından avantajlı, hem de çok düşük parlaklık ya da yüksek parlaklık arasında geniş bir dinamik aralık sunuyor. HDR yetenekleri güçlü bir panel.

Ekran çerçevesinin hemen üzerinde ise Windows Hello destekli yüz tanıyabilen bir Webcam bulunuyor.

ScreenPad+ ise 14 inç ve 3840×1100 çözünürlükte, IPS panele sahip. Bu ekran enerji tasarrufu için ana ekrandan daha koyu bir görünüme sahip. Boyutuna uygun bir kesim ile çözünürlük oranı sağlıklı tutulmuş. İki ekranda toplam 3840×3270 piksel kullanım alanı var.

Intel WiFi 6 yani 802.11 AXX desteğiyle kablosuz bağlantıda güçlü ve güncel bir performansı var. Bluetooth 5.0 desteği de var, bu da kablosuz kulaklıklar ve diğer çevre birimlerini bağlamak için yararlı. Bu bağlantı desteği Intel’in AX200 yongasıyla sağlanıyor.

ASUS bu bilgisayarı Core i9 ve Core i7 işlemci seçenekleriyle piyasaya sunuyor. Ülkemizde satılan modelin kodu ASUS UX581GV CORE İ7 9750H 2.6GHZ-16GB-512GB SSD-15.6″-RTX2060 6GB-W10 ve Intel Core i7 9750H işlemci ile geliyor. Bu 6 Çekirdekli ve HT destekli, 12 izlekli bir işlemci.

16 GB DDR4 2667 MHz RAM’e sahip. Intel’in tümleşik HD Graphics 630 yongası da etkin olarak geliyor. Ana ekran kartı ise Nvidia GeForce RTX 2060.

Bunlara ek olarak veri depolama için tek bir SSD ile geliyor. 480 GB brüt kapasiteli HFM512GDJTNG-8310A modeli, SK Hynix ürünü bir SSD.

Bu bilgisayarda güç 71 Wh 8 hücreli bir batarya tarafından sağlanıyor. Tabii bir de 230W güç adaptörü mevcut. 19.5 Volt ve 11.8 Amper güç sağlayan bu büyük adaptör, bu güçte bir dizüstü için normal sayılacak kapasitede.

Genel Tasarım Özellikleri

Bilgisayarın kasası tasarım açısından ZenBook serisinin geldiği noktayı gösteriyor. ASUS’un en şık bilgisayarları arasında yer alıyor. Aslında 2.4 cm kalınlıkta ve 35.9 cm x 24.6 cm ölçülerinde. Ancak tasarımı cihazın hatlarını çok daha ince ve zarif gösteriyor.

Kutudan çıkan ayrılabilen bilek desteği sayesinde, klavyenin kasa önünde konumlanmasından kaynaklanan ergonomik zayıflığın önüne geçilmiş. Masada laptopu ileriye doğru koyanlar için bu çok yararlı. Ufak masada, klavye kendisine yakın çalışanlar için ise kullanılması çok da şart değil. ASUS kasanın ön ışıklandırmasını bilek desteğindeki şeffaf pencereden öne aktararak güzel bir tasarım detayına imza atmış.

Portlara gelirsek, USB portları yanında Thunderbolt 3 bağlantısı da var. Bu X5 gibi harici M.2 SSD’leri bağlamanın yanında harici GPU kutularını, örneğin ASUS XG Station Pro’yu kullanmak için de önemli bir port. Sunumlar için HDMI çıkışı da bulunan bilgisayarda bütün giriş çıkışlar yanlarda yer alıyor.

Kasanın sol tarafında güç girişi, HDMI, USB 3.1 Gen2 (yeni adıyla USB 3.2 Gen 2) yani 10 Gbps portu var. Bu da Type-A yani klasik USB portu formunda. Kasanın sağında ise USB 3.2 Gen 2 portu, 3.5 mm kombi kulaklık/mikrofon jakı ve Thunderbolt 3 portları var.

Cihazda daha fazla USB portu olsa kullanım kolaylığı açısından çok daha iyi olabilrdi. Ayrıca bir kart okuyucunun eksikliğini de hissettiğimizi söylemek lazım.

Klavyesine ve Touchpad kısmına gelirsek, daha önce Zephyrus modelinde gördüğümüz kasanın ön kısmına konumlandırılmış tuş takımı, kullanıcı tercihlerine göre değişen oranda beğeni görebilecek bir özellik. Şahsen önde klavye bana uygun, ancak sağdaki Touchpad ne kadar şık olsa da oldukça dar. Numerik tuş takımı da buradan dokunmatik olarak kullanılabiliyor. Bu güzel bir alan kazanma çözümü olsa da, fiziksel numerik tuş takımının yerini tutamıyor.

Enter tuşunun dar olması haricinde, klavyeyi son derece kullanışlı buldum. MacBook Pro’nun kelebek tuşlarını sevmeyen bir kullanıcı olarak bu klasik yumuşak tuşları çok daha rahat buluyorum. Renkli olmayan arka aydınlatma gayet ciddi duruyor, estetik açıdan güzel ve bir iş bilgisayarına da yakışıyor.

İş Performansı

Bu bilgisayardaki RTX 2060 ekran kartı ile rahatça oyun da oynayabilir, iş de yapabilirsiniz. Adobe Premier Export testinde, 4K videoyu 1080p’ye indirme testini 3 farklı sürücü ile çalıştırdım. Düz, Windows ve GeForce Experience kurulunca gelen sürücülerle yaptığım testin en yavaşı düz sürücüyle olandı. Güncel oyun sürücüsü orta hızlı ve iş sürücüsü ise en hızlısı oldu. Eğer video işlemekle uğraşacaksanız, işlemci ve ekran kartı olarak bu sistem sizi tatmin edecektir.

Kullanılacak sürücüde ise tercihiniz doğal olarak Studio Driver olmalı. Zira Nvidia Studio sürücüleri özellikle iş söz konusu olduğunda daha istikrarlı çalışıyor. Düz sürücüyle test yaparken, batarya gücünde bir çıktı alırken tek bir mavi ekran aldım. Ancak güncel sürücü ile hiç bir sorun yaşamadım. Yani sürücüleri güncel tutarsanız, istikrarlı bir iş sistemi olarak güvenilirliğinden ödün vermeyecektir.

Sonuç Değerlendirmesi

Asus ZenBook Pro Duo ucuz bir bilgisayar değil. Ancak gücü, tasarımı, yetenekleri ve genel kullanıcı deneyimi ile üst seviye iş bilgisayarında Editör’ün Seçimi ödülünü hak eden bir dizüstü bilgisayar.

Artılar:

 • Yüksek sistem performansı
 • Kullanım kolaylığı sağlayan çift ekranlı tasarım
 • OLED panelli ana ekran
 • Yüksek renk doğruluğu ve çözünürlük
 • Malzeme kalitesi
 • Tasarım detayları
 • ASUS Pen desteği
 • Ergonomik bilek desteği
 • Güncel USB ve Thunderbolt 3 bağlantıları
 • WiFi 6 AX desteği
 • Tatmin edici kullanıcı deneyimi

Eksiler:

 • Ek aksesuarları ile çantada çok yer tutuyor
 • 2.5 kilogram ağırlığı ile hafif sayılmaz
 • Öne konumlandırılmış klavye ve dar Touchpad herkese uygun değil
 • USB port sayısı az
 • Ethernet portu yok