Wi-Fi yazılım

Yazılım İle Wi-Fi Menzili 60 Metreden Fazla Artırıldı

In Haber by İlker Şekercioğlu2 Comments

Bilim insanları bir yazılım ile Wi-Fi bağlantısı menzilini 60 metreden fazla artırmayı başardı.

Brigham Young Üniversitesi, Washington Üniversitesi ve Utah Üniversitesi bilim insanları geliştirdikleri yazılım ile mevcut Wi-Fi protokolünün sinyal menzilini 60 metrenin üzerine çıkarmayı başardı.

Test sonuçları, Açma-Kapama Gürültü Gücü İletişimi protokolü ile Stayin’ Alive adlı uygulama eşleştirildiğinde sinyal menzilinin arttığını ve standart Wi-Fi bağlantısının sunduğunun 67 metre ötesine geçtiğini gösteriyor. Bunun ek donanım olmaksızın basit bir yazılım güncellemesi ile gerçekleştirilebilecek olması ise büyük bir başarı. Hem de güncellemenin hücresel veya Bluetooth bağlantılarına da uygulanabileceği ifade ediliyor.

Araştırmacılar bunu bir sinyali korumak için saniyede en az bir megabitlik bir hız gerektiren standart Wi-Fi’nin aksine, ONPC protokolü aracılığıyla saniyede 1 bitlik bir sinyal tutarak başarmış. Ek olaraki Wi-Fi yönlendiricisinin çevredeki gürültüyü ayırt edebildiği sinyal için bir açma/kapama deseni oluşturmak üzere Wi-Fi sensörüne bir dizi 1 ve 0 programlanmış.

Garaj kapısı sensörü, hava kalitesi izleme cihazı veya yağmurlama sistemi gibi birçok Wi-Fi özellikli cihazın bu gelişmeden fayda sağlayabileceğine inanılıyor. Bu cihazların açık/kapalı durumlarını için 1 bit bilginin yeterli olacağı paylaşılıyor.

İlginizi çekebilir: ABD Ordusu Nükleer Silah Sistemleri İçin Disket Yerine SSD Kullanacak