Apple Watch Series 5 İncelemesi

In Mobil, Video, Video İncelemeler by Emin Çıtak1 Comment

Apple’ın yeni akıllı saat modeli Apple Watch Series 5 incelemesi ile karşınızdayız. İncelememizde Series 5’i detaylı bir şekilde değerlendiriyor ve Series 4 ile karşılaştırıyoruz.

Apple her yıl olduğu gibi bu yıl da Apple Watch’un yenilenmiş sürümü Apple Watch Series 5 modelini tanıttı. Always On Display ve dahili pusula ile dikkat çeken bu akıllı saat kullanıcılarına hangi avantajları sağlıyor. Apple Watch Series 3 veya Apple Watch Series 4 sahibi bir kullanıcının yeni modele geçmesi gerekiyor mu? İncelememizle beraber tüm bu soruların cevabını veriyor ve Apple Watch neymiş ne değilmiş detaylı bir şekilde sizlere aktarıyoruz.

Apple Watch serisinin genel tasarımı ilk nesilden bu yana sürekli değişmiş olsa da, ilk Apple Watch ile Apple Watch Series 5 arasında uzaktan baktığınızda önemli bir tasarım farkı göremiyorsunuz. Aynı kare tasarım saatin ilk çıkışından beri korundu. Ama saatin ekranı, dijital crown, sensörlerin bulunduğu arka yüz Apple Watch Series 4 ile beraber büyük değişimlere uğradı. 5. nesil Apple Watch’ta bir önceki saatin geliştirmelerini koruyor ve bu minik aksesuara yeni özellikler ekliyor.

Apple Watch dördüncü nesil ile beraber yenilenen kutusuyla beraber geliyor. Bu kutu saat bölümü ve kayış bölümü olmak üzere ikiye ayrılıyor. Kutu içersinden ise Apple Watch Series 5, 1 metrelik manyetik şarj kablosu, 5W şarj adaptörü ve bilgilendirme kağıtları çıkıyor. Bizim incelediğimiz alüminyum uzay girisi model, yine aynı renkle spor kayış ile beraber geliyor. Ama siz tercihinize göre farklı kayış modelleri satın alabilir, veya Apple Watch 4 ile beraber kullandığınız kayışları tercih edebilirsiniz. Bu size kalmış. Ben saati takıp çıkarması çok daha kolay olduğu için genellikle cırt cırtlı kayış modellerini tercih ediyorum.

Apple Watch Series 5’in iki farklı modeli bulunuyor: 40 mm ve 44 mm. Burada iki akıllı saat arasında ekran ve kasa boyutu arasında bir fark bulunmuyor. Yani tercih size kalıyor. Eğer 44 mm versiyonun bileğinize büyük geleceğini düşünüyorsanız, 40 mm saati tercih edebilirsiniz. Bizim incelediğimiz 44 mm modelin 1.78 inç ekranı bulunuyor. Series 5, 44 mm uzunluğa, 38 mm genişliğe, 10.7 mm kalınlığa sahip. Bizim hassas tartımızda yaptığımız ölçümde Apple Watch kasası 38 gram gelirken, kayış ile beraber bu ağırlık 44 grama çıktı. Elbette alüminyum kasanın bu hafiflikte büyük katkısı bulunuyor. Eğer bileğinizde daha ağır ve oturaklı bir saat görmek istiyorsanız paslanmaz çelik kasaya sahip bir Apple Watch da tercih edebilirsiniz.

Ama ne yazık ki ülkemizde şu an için sadece alüminyum kasaya sahip Series 5 modelleri satışta. Paslanmaz çelik ve Apple Watch’a ilk kez gördüğümüz seramik kasa modeller ülkemizde bulunmuyor. Ayrıca Apple Watch’ın E-SIM özelliği olan versiyonu ülkemizde satılmıyor.

Alüminyum kasa yüzde 100 dönüştürülmüş malzemeden üretildiği için çevreyi düşünenler bu modeli tercih edebilirler. Bunun dışında sensörlerin bulunduğu alt kısımda ve camda seramik malzeme kullanılıyor. Ayrıca 50 metreye kadar da suya karşı dayanıklılık gösteriyor.

Apple Watch Series 5 Always On Display

Apple Watch kullanıcılarının uzun zamandır beklediği bir özellik olan her zaman açık ekran sonunda Series 5 ile beraber Apple’ın akıllı saatine eklenmiş durumda. Apple 4. nesil ile beraber LPTO OLED ekran teknolojisine geçti. LPTO, Düşük Sıcaklığa Sahip Polikristal Oksit anlamına geliyor. Apple tarafından geliştirlen bu ekran teknolojisi Series 4 ve 5 akıllı saatlerde halihazırda kullanılıyor.

Peki, nedir bu LPTO OLED ekran denilen şey?

Normalde OLED ve LCD ekranlar Düşük Sıcaklıklı Polikristalin Silikon yani LPTS TFT tabaka üzerine uygulanır. Ama Apple’ın ekran teknolojisi LPTS tabaka ve Oxide tabakanın bir karışımı. Yani Apple’ın bu ekranı Sharp’ın geliştirmiş olduğu IGZO TFT ile büyük benzerlik gösteriyor. IGZO paneller görüntü ekranda olduğu zaman bile müthiş bir verimlilik ile çalışıyor.

İşte Always On Display özelliğine bu noktada geliyoruz. Yeni Apple Watch sahip olduğu geliştirilmiş LPTO ekran sayesinde siz kullanmadığınız zaman da kadranı ve diğer komplikasyonları ekranda göstermeye devam ediyor. Buradaki teknoloji Samsung, LG gibi üreticilerin ekranlarında gördüğümüzden oldukça farklı. Ekran pikselleri kapatarak değil onları çalışır durumda tutarak verimlilik sağlıyor. Ekran parlaklığı ve ekranda gösterilen kare sayısı düşürülüyor. Normalde 60 Hz hızında çalışan ekran 1 Hz’ye kadar inebiliyor. Hatta ihtiyaç olduğu durumlarda yenileme hızı dakikada bir kareye kadar düşüyor.

Tüm bu teknolojiler birleştiğinde Series 5’in Hep Açık Ekran özelliği bataryanızdan yemiyor ve Watch 4 ile neredeyse aynı pil ömrünü size sunabiliyor. 448 x 368 piksel çözünürlük, 326 ppi piksel yoğunluğu ise ekranın diğer özellikleri arasında yer alıyor. iPhone 11 serisi ile kaldırılan 3D Touch özelliği ise Apple Watch’ta kullanılmaya devam ediyor. Series 5 ekranı Safir Kristal Cam ile korunurken parlaklık değeri 1000 nite kadar çıkıyor. Ayrıca saydığım bu özelliklerin hepsi Apple Watch Series 4’te de bulunuyor.

Elbette işin bir de aksesuar algısı yönü var. Apple Watch geliştirildiğinden bu yana hep unisex bir ürün oldu. Yine de Apple Watch’un erkekler için özel bir anlamı var. Çünkü erkekler genel kalıplar dahilinde düşündüğümüzde çok daha az aksesuar kullanıyor. Ve yine bu kalıplar dahilinde en önemli aksesuarlardan biri saat takmak. Daha önceki Apple Watch’larda ekran belli bir süre sonra kapandığı için saat algısı biraz sekteye uğruyordu. Ama Series 5 ile beraber artık ekranda sürekli olarak saat görülebiliyor. Bu da önemli bir aksesuar algısı demek.

Series 4, bir önceki nesile göre büyük bir sıçrayıştı. Series 5 ise kaldığı yerden devam ediyor ve pusulayı donanımsal bir özellik olarak Apple Watch’a ekliyor. Yeni pusula sayesinde yönünüzü net bir doğrulukla hesaplayabiliyorsunuz. Ayrıca pusulayı her zaman görebilmek için kadran komplikasyonlarına ekleyebilirsiniz.

Elbette bahsedeceğimiz bası özellikler Watch OS 6 sürümüyle beraber diğer modellerde de bulunuyor. Bu önemli özelliklerden biri de rakım hesaplama. Apple akıllı saatlerde rakım kazancınızı daha önceleri sadece üçüncü parti uygulamalarla görebiliyorsunuz. Artık doğa yürüşüyü gibi antremanları açtığınızda aktif olarak rakım kazancınızı da görebiliyorsunuz.

Apple Watch’un bazı özelliklerinin ülkemizde kullanılamıyor olması gerçekten üzücü çünkü güvenlik alanında çok ciddi özellikler bulunuyor. Series 4 ile beraber gelen, siz düştüğünüzde veya sert bir şekilde darbe aldığınızda saatin acil duruma geçmesi Series 5 ile de korunuyor. Acil Durum SOS özelliği hayati bir durum oluşması halinde sizin belirlemiş olduğunuz acil durum kişilerine durumunuzu ve tam konunumuzu bildiriyor. Ayrıca bilincin kapalı olduğu durumlarda tıbbi yardım ekibinin yaş, ağırlık, kan grubu, acil durum kişileri gibi önemli verilere erişmesini sağlıyor.

Apple Watch üzerinde birden fazla önemli sensör bulunuyor:

Barometrik altimetre, Optik kalp sensörü, Elektriksel kalp sensörü, 32 G’ye kadar ölçüm yapabilen ivmeölçer, Jiroskop, Gelişmiş ortam ışığı sensörü

Optik kalp sensörü ilk Apple Watch’tan beri kullanılıyordu. Böylece kullanıcılar dün boyu istedikleri zaman nabız ölçümü yapabiliyorlardı. Series 4 ile beraber bu sensöre Elektriksel kalp sensörü eşlik etmeye başladı. İki sensör ile beraber üç önemli konuda Apple Watch kullanıcılarına bilgi verilmeye başlandı:

– Yüksek ve düşük nabız bildirimleri
– Olağandışı ritim bozuklukları
– Elektrokardiyografi (yani EKG)

Ama ben biraz daha bu kalp sensörleri üzerinde durmak istiyorum. Çünkü bir Apple Watch satın aldığınızda bu cihazın gerçekten ne işe yaradığını bilmeniz çok önemli. Çünkü diğer türlü bir akıllı saatin sizin için akıllı telefonunuzun ikincil ekran olması dışında bi katkısı olmayacaktır.

Genel olarak yüksek, düşük ve düzensiz kalp ritimleri aritmi yani ritim bozukluğu olarak adlandırılır. Ve bu gerçekten de önemli bir soruna işaret ediyor olabilir. Gözlenen bu septomlar genellikle çok önemli görünmez, taaki önemli bir problem baş gösterene kadar.

Atriyal Fibrilasyon (AF) en sık gözlenen kalp ritim bozukluğudur. En büyük belirtisi kalbin elektriksel sistemi dışındaki dokulardan kaynaklanan anarşik atımlardır. Bu düzensiz atımlar ile kalp hızlanır ve kalp hızı genellikle 100-150 vuru/dk.’ ya yükselir.

Apple Watch arka planda periyodik olarak sürekli sizin nabzınızı ölçüyor bu sayede olağandışı bir durumda sizi uyarıyor. Ayrıca 10 dakika süren düşük veya yüksek nabızlar da sizi hemen bilgilendiriyor. Apple Watch Series 4 ve 5 aynı zamanda sizin EKG’nizi de çekebiliyor ama ne yazık ki ülkemizde bu özellikten şimdilik yararlanamıyoruz.

Aktivite Özellikleri

Apple Watch ilk piyasaya sürüldüğünden beri öne çıkan özelliklerin başında aktivite rehberi geliyor. Series 5 ve Watch OS 6 ile birlikte artık yapabileceklerinizin sayısı iyice artmış durumda. Apple Watch’ta farklı parametrelerle kullanabileceğiniz onlarca antreman programı yer alıyor. Yürüyüş, koşu, bisiklet, tırmanış, basketbol, futbol, yüzme ve daha nice alanda farklı antremanlar uygulayabilirsizin. Bu antremanları ister açık hedefler, isterseniz de belirlediğiniz kalori değeri üzerinden ayarlayabilirsiniz. Üstelik Apple Watch sizin antreman programınıza göre farklı özellikler kullanıyor. Adım atmadığınız antremanlarda yaktığınız kaloriler için yerleşik akselerometre kullanılıyor.

Mesela siz yüzme antremanı yaparken ekran kilitleniyor ve antremanı bitirebilmek için dijital crown’ı çevirmeniz gerekiyor. Bu işlemi yaptığınızda Apple Watch hoparlöre kaçan suyu çıkarmak için farklı perdeden bir ses çıkararak saati temizliyor. Bazı antremanlarda aktif olarak rakım kazancını görebiliyor ve verilerinizi iPhone’da bulunan Aktivite uygulaması üzerine işleyebiliyorsunuz. Ayrıca WatchOS 6 ile beraber kendi aktivite trendinizi oluşturabilir, verilerinizi sürekli olarak arkadaşlarınızla paylaşabilirsiniz. Koşu yaptığınızda hız uyarıları alabilir, yüzerken kulaçlarınızın sayılmasını sağlayabilirsiniz. Hep Açık Ekranın buradaki bir avantajı da yüzücülerin su altında bile tüm verilerini görmesi oluyor.

Apple Watch üzerinden telefon üzerindeki birçok operasyonu yürütebiliyorsunuz. Gelen telefon görüşmelerini buradan yanıtlayabilir, WhatsApp, Facebook Messenger gibi uygulamalardan gelen bildirimleri dikte özelliğini kullanarak cevaplandırabilirsiniz. Apple’ın Mesajlar uygulaması ise bir uygulama olarak saatte yer alıyor. Kişi listenizde seçtiğiniz kişilere mesaj yollayabilir, emoji atabilir ve Touchviz ile görüntüler yollayabilirsiniz. Yine akıllı telefonunuzda olan onlarca uygulamaya Apple Watch üzerinden de ulaşabilir ve telefonunuzu cebinizden çıkarmaya gerek kalmadan bazı kontrolleri sağlayabilirsiniz.

Apple Watch Series 5 Artılar ve Eksiler

+ Always On Display Özelliği ve çalışma şekli
+ İkonik tasarım
+ Dahili Pusula ile tam konum bilgisi
+ Sağlık özellikleri gerçektende bilgilendirici veriler sunuyor
+ Telefonla geçirdiğiniz vakti aktif olarak azaltıyor
+ Aktivite uygulaması rakiplerinin çok üzerinde

– Haftalık pil ömrü isteyenler için uygun bir seçim değil
– Dahili uyku takibi sistemi bulunmuyor