Anasayfa Haber Intel Tremont İşlemci Mikromimarisini Duyurdu

Intel Tremont İşlemci Mikromimarisini Duyurdu

Intel Tremont

Düşük güç tüketimine sahip yeni nesil x86 işlemci mimarisi olan Intel Tremont tanıtıldı.

Intel tarafından Tremont ile bağlantılı ilk detaylar paylaşıldı. Şirketin en yeni ve en gelişmiş x86 işlemci mimarisi olarak lanse edilen Tremont, önceki nesillere kıyasla kayda değer performans artışı sunmayı hedefliyor.

Bir dizi modern ve kompleks iş güçlerine odaklanıldığının altını çizen şirket ağ, istemci, internet tarayıcı ve batarya odaklı olarak performans verimliliği sağlamak istiyor. Tremont baş mimarı Stephen Robinson, dünya standartlarındaki işlemci mimarisinin kompakt, düşük güçlü paketlerde gelişmiş işlem gücü için tasarlanmış olduğunu ifade ediyor.

Önceki düşük güçte x86 mimarileri ile kıyaslandığında döngü başına talimat (IPC) kazanımının da öne çıktığı belirtiliyor. Ayrıca, Tremont tabanlı işlemciler istemci cihazlar için yeni nesil inovatif form faktörlerine, Nesnelerin İnterneti (IoT) cihazlar için yaratıcı uygulamalara, verimli veri merkezi ürünlerine ve daha fazlasına olanak sağlayacak.

Tremont, 6 geniş (2×3 geniş kümelenmiş) düzensiz komut çözme ünitesi ile daha iyi performans sunabiliyor. 4 geniş paylaştırma ünitesi, 10 yürütme portu ve 4.5 MB’a kadar L2 önbellek de diğer detaylar arasında. Ek olarak, tek veya dört çekirdek konfigürasyonlar gelecek. Sunulacak teknolojiler ise Intel Speed Shift, Trusted Execution Technology, Boot Guard ve Total Memory Encryption olacak.

Intel’in geniş fikri mülkiyet portföyündeki diğer teknolojilerle birleştiğinde mikromimari yeni nesil ürünlerin de önünü açacak. Intel 3B paketleme teknolojisi Foveros kullanılarak Tremont, Lakefield’daki daha geniş silikon fikri mülkiyetine entegre edilmiş. Bu da yakın zamanda duyurulan Microsoft Surface Neo gibi yenilikçi cihazlara güç katacak.

İlginizi çekebilir: Intel Sapphire Rapids İşlemciler LGA4677 Soket Kullanacak

 

Tam bir teknoloji bağımlısı olan İlker, teknolojideki son gelişmeleri meraklıları ile paylaşmaktan keyif alıyor.