Kayıp iCloud Drive Belgeleri Nasıl Kurtarılır?

In Makale, Pratik by Yunus EmreLeave a Comment

Apple’ın bulut depolama çözümü iCloud’da veri depolarken yanlışlıkla sildiğiniz dosyaları sonradan kurtarabilirsiniz. Kayıp iCloud Drive belgelerinin nasıl kurtarılabileceğini anlatıyoruz.

İnternet yükleme hızlarının artmasıyla ücretli ya da ücretsiz bulut depolama çözümleri yoğun olarak kullanılmaya başlandı. Yani artık mobil aygıtlardaki yüksek boyutlu fotoğraf ya da videoları yedeklemek için bu yöntem tercih ediliyor.

Bu noktada en fazla tercih edilen servisler Google ve Apple’a ait. Ancak her iki hizmette de zaman zaman yanlışlıkla silinen ya da internet bağlantısının azizliği sebebiyle yüklenemeyen dosyalar sorun oluşturabiliyor. Uygulama içinde dosya kurtarma yöntemleriyle bu belgelere tekrardan erişmek mümkün hale geliyor.

Fotoğraflar uygulamasında olduğu gibi iCloud’da da silinen dosyalar 30 gün boyunda kurtarılabilir olarak kalıyor. Yani bu süre zarfında sildiğiniz fotoğraf ya da videolara dair pişmanlık duyuyorsanız, basit şekilde kurtarabilirsiniz.

iPhone ve iPad’deki Dosyalar uygulamasıyla ‘Son Silinenler’ klasörü üzerinden kurtarma işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Fakat 30 günü geçtiyse farklı yöntemleri de denemek mümkün. Bunun için macOS, iPad ya da iPhone’larda ilk etapta iCloud.com’a girmek gerekiyor.

Daha sonrasında Hesap Ayarları’na tıklayın. Ardından İleri Düzey altında en sol alt köşedeki ‘Dosyaları Geri Yükle’ yolunu izleyin.

Dosyalar karşınıza geldiğinde tek tek tıklayın ya da Tümünü Seç onay kutucuğunu kullanın. Geri Yükle’ye ve ardından Bitti düğmesine tıklayarak işlemi sonlandırın. Burada geri yüklenen dosyalar Mac’te masaüstüne gelmiş olur. İşlem birkaç dakika sürebiliyor.

Alternatif olarak iOS ve iPadOS’lardaki Dosyalar uygulamasında az önce bahsettiğimiz Son Silinenler konumuna gidebilirsiniz.

Ek olarak, bu kurtarma işlemiyle silinen yer imleri, kişiler ve takvimleri de geri getirebileceğinizi hatırlatalım.