Anasayfa Makale İncelemeler Call of Duty: Modern Warfare Detayları

Call of Duty: Modern Warfare Detayları

2007 yılında piyasaya sürülen Call of Duty: Modern Warfare’ın ardından, Activision yine aynı isimle şansını deniyor. Karşınızda yeni Call of Duty: Modern Warfare.

Call of Duty: Modern Warfare hem arkadaşlarınızla, hem de dünyanın her yerinden rekabetçi oyuncularla beraber vakit geçirebileceğiniz eğlenceli online bölümlere sahip. Mesela oyunun tek kişili hikaye bölümüne devam niteliğinde olan Spec Ops co-op bölümleri arkadaşlarınızla beraber defalarca kez oynayabiliyorsunuz. Özellikle PvE tarafında uzun zamandır zombi bölümlerinden bunalanlar için güzel bir deneyim olduğunu söyleyebilirim. Yine bu co-op görevler tamamiyle Call of Duty oyuncularına özel olarak tasarlandığı için zorlu ve rekabetçi mücadeleler sunuyor.

Spec Ops görevleri genellikle içerisinde birden fazla görev talimatı barındırıyor. Bunlar arasında düşman üssüne baskın, rehine kurtarma ve eşlik etme gibi şeyler bulunuyor. Peki, ne kadar eğlenceli? Aslında CoD’u bu şekilde oynamak son derece keyifli ve bir takımın parçası olduğunuzu hissettirmeyi başarıyor. Özellikle arkadaşlarınızla beraber Modern Warfare’ın Spec Ops görevlerinden çok keyif alacaksınız. Yine de bu bölümler son derece zorlu mücadelelere sahip olduğu için oynarken bazen gamepad’i TV’ye veya monitöre fırlatmak isteyebiliyorsunuz. O yüzden koordineli oynayıp, herkesin üzerine düşeni en iyi şekilde yapması şart. Yoksa Spec Ops maceranız eğlenceden çok işkenceye dönüşebiliyor.

Call of Duty özellikle ilk Modern Warfare serisi ve Black Ops serisinin ilk oyunlarında hikaye odaklı görünse de, işin aslı hiç bir zaman öyle olmadı. Yıllardır aktif olarak Call of Duty oynadığım için bu oyun çevresinde pek çok dost edindim. Konuştuğum ve iletişim halinde olduğum pek çok CoD oyuncusu genellikle oyunun tek kişilik senaryo bölümünü es geçerek oyunu alır almaz Çoklu Oyuncu bölümüne dalış yapıyor. Burada çok ciddi bir rekabet ve klan çekişmeleri döndüğü için, senaryoda geçirilecek 6 – 8 saat bile vakit kaybı olarak görülüyor. Elbette her oyuncunun beklentisi ve gördüğü şey farklı olabiliyor. Ama CoD oyunlarında hikaye sadece bir kabuk. Bu kabuk ne kadar güzel olursa olsun, kabuğun içerisindeki yemiş çok daha önemli ve lezzetli.

Call of Duty serinin en çok oynanan Çoklu Oyuncu modları Team Deathmatch, Domination ve Free-for-All yine Modern Warfare’da da önemli bir yer kaplıyor. Üstelik bu kez diğer CoD serilerinden de bolca yararlanıyor. Örnek olarak Black Ops’ta gördüğümüz birçok yetenek bu oyunda da yer alıyor.

Klasik oyun modları dışında bizleri 2v2 Gunfight adında direkt rekabetçi odaklı bir oyun modu bekliyor.  Bu yeni oyun modunda siz ve arkadaşınız yine sizinle aynı şartlara sahip bir başka iki ile mücadele içine giriyorsunuz. Bu modda silahlar ve ekipmanlar rastgele ama dengeli bir şekilde dağıtılıyor. Az oyuncu içeren FPS modları her zaman daha rekabet odaklı olmuştur. 2v2 Gunfight modunda da bu durum değişmiyor. Bu modu oynarken ciddi bir şekilde Destiny Trials of Osiris havası aldım. Elbette bu mod Osirir kadar yorucu değil ama ileride düzenlenecek turnuvalarda baş köşeyi alacağı şimdiden kesin.

CoD en çok eleştirilen noktalarından biri olan az oyunculu modlara sahip olma durumu ise 64 kişiye destek veren Ground War ile tarihe karışıyor. Yine de geniş haritalara rağmen Battlefield’ın ahenk içinde geçen Conquest modunu Modern Warfare’dan görmeyi beklemeyin. Genel olarak kaotik ve devasa bir Ölüm Maçı olarak görebilirsiniz bu modu. Üstelik ciddi bir pusu sorunu Ground War’ı şu sıralar çileli bir hale dönüştürüyor. Oyuncuların yeniden doğma (spawn area) alanlarını ezberleyen diğer oyuncular burada pusu kurarak ciddi avantajlar elde edebiliyor. Yani Infinity Ward 64 kişiyi aynı haritaya doldururken bazı şeyleri hesaba katmayı unutmuş. Bu bölüme ciddi bir güncelleme gelmesi gerekiyor.

Yine de Cod’un Çoklu Oyuncu modlarında saatlerinizi geçirirken çok eğleneceğinizi garanti edebilirim. Eğer bu pusu problemleri de ortadan kalkarsa önümüzdeki günlerde çok daha iyi bir oyun deneyimi sizleri bekliyor olacak.