NASA Yıldızlararası Görev

NASA Yıldızlararası Görev Konusunda Oldukça Ciddi

In Haber, Teknoloji by İlker Şekercioğlu1 Comment

NASA yıldızlararası görev ile büyük bir gizemin daha iyi anlaşılmasını sağlamak istiyor.

2030 yılında NASA yıldızlararası görev başlangıcı için düğmeye basacak gibi gözüküyor. Johns Hopkins Uygulamalı Fizik Laboratuvarı bilim insanları yıldızlararası uzaya bir sonda gönderme projesi için NASA’nın onayını bekliyor.

Proje, yıldızlararası uzaya ulaşan ilk insan yapımı uzay aracı olan Voyager 1’den yıllar sonra insanlığın yıldızlararası uzaya ilk belirgin adımı olarak lanse ediliyor. NASA’nın desteklediği yıldızlararası sonda araştırması taslağında 771 kilogramdan daha az ağırlıkta bir uzay aracının Uzay Fırlatma Sistemi roketi ile fırlatılması planlanıyor. Bu arada adı geçen sistemin defalarca ertelendiğini ve bütçeyi aştığını da not olarak düşmek gerek.

Roket yerçekiminin desteğiyle saatte 160 bin kilometrenin üzerinde hızlara çıkacak ve bu da Güneş Sistemi’ni terk edebilmesi için oldukça yeterli. Hedefse 15 yıldan kısa sürede Dünya’dan 92 milyar mil uzağa seyahat etmek. Kıyaslamak gerekirse Voyager 1 ve 2 ise 40 yılda sadece 13 milyar mil gidebilmişti.

Voyager 1 ve 2’nin temel araç gereçlerle donatıldığını da belirtmekte fayda var. Yeni sonda ise günümüz bilim insanları için daha gizemlerle dolu olan yıldızlararası uzayın daha iyi anlaşılmasını sağlayacak sensörlerle donatılmış olacak. Güneş çevresindeki baloncuk benzeri bir uzay bölgesi diyebileceğiniz heliosferden çıkıldığında daha fazla olanağın sağlanabileceğine de dikkat çekiliyor.

İlginizi çekebilir: Blue Origin 2020 Öncesinde Uzaya İnsan Gönderemeyebilir