Size En Uygun AirPods Pro Kulak Ucunu Nasıl Bulursunuz?

In Makale, Pratik by Yunus EmreLeave a Comment

AirPods Pro kutu içeriğinden çıkan 3 farklı silikon kulak ucundan size en uygun olanı Apple’ın hazırladığı özel çözüm ile kolayca bulun.

Apple, yeni nesil AirPods ile köklü bir tasarım değişikliğine gitti. Dış görünüş olarak bakıldığında özellikle beyaz tutacaklar eski ürünlere benzese de aslında AirPods Pro artık kulakiçi yapısında bir kulaklık. Doğal olarak bu yapıya uygun olarak 3 farklı kulaklık ucu silikonuyla geliyor. Hangisinin kendinize uygun olduğunu belirlemeniz için çeşitli denemeler yapabilirsiniz. Örneğin ilk olarak en ufak modeli takıp kulağınızı rahatsız etmediğini test edebilirsiniz. Ama Apple bir adım daha ileri giderek bu kulaklık silikonlarını belirlemede de kullanıcıya yardımcı oluyor.

Apple, AirPods’daki mikrofonlar ve gelişmiş algoritmalarla kulaktaki sesin mevcut silikon uçlarla uyumlu olup olmadığını analiz edebiliyor. Testin sonuçları iOS’un kulak uçlarından birinin mi yoksa her ikisinin de uygun olup olmadığını ortaya çıkarıyor. Ya da eğer eğer uygun değillerse değiştirilmesi gerektiğini ifade edebiliyor. Bu aslında AirPods Pro’ya has gayet güzel bir özellik.

Daha önceki ipuçlarında da bahsettiğimiz gibi AirPods Pro’nun gürültü engelleme ve şeffaflık özelliklerini kullanabilmek için iOS 13.2 güncellemesini kurmak gerekiyor. Eğer güncelleştirmeyi yüklememiş olanlar varsa Ayarlar / Yazılım Güncelleme yolu üzerinden işlemi gerçekleştirebilir.

Ardından AirPods Pro ile bağlantı sağlandıktan sonra kulaklığın isminin yanındaki ‘i’ düğmesine dokunup ayrıntıları görüntülemeniz gerekiyor. Burada ‘Kulak Ucu Uygunluk Testi’ gibi bir seçenek yer alıyor. Bu düğmeye dokunup ilerlediğinizde bir sonraki ekranda ‘Devam’ düğmesi geliyor. Ardından her iki kulaklığın da testten geçmesi için ‘Oynat’ düğmesine dokunmak gerekiyor.

Bu test sırasında silikon kulak uçlarından biri veya her ikisi de yanlış boyutta ise bu mesajın sarı renkle gösterildiğini fark edeceksiniz. Bu gibi bir durumda karşınıza ‘Farklı bir kulak ucu ayarla ve yeniden dene’ gibi bir seçenek karşınıza geliyor.

Eğer kulak ucu silikonu uygunsa buradaki mesaj yeşil olarak gösteriliyor. Böylece aslında size en uygun silikon da yazılımsal olarak Apple kriterlerine göre belirlenebiliyor.

Elbette en önemli durum ergonomi. Yani kulağınıza ufak ya da büyük gelen silikonlar, AirPods Pro’dan alacağınız ses performansını önemli ölçüde etkiler. Doğal olarak farklı uçları deneyip ve bu testleri gerçekleştirip en mantıklı olanı seçebilirsiniz.