Project Silica

Cam Depolama Medyası Microsoft Project Silica Duyuruldu

In Haber by İlker ŞekercioğluLeave a Comment

Project Silica ile film arşivleri yüzyıllarca sapasağlam kalabilecek.

Microsoft yeni cam tabanlı depolama ortamı ile arşivlerin yüzyıllarca sağlam kalmasını mümkün hale getiriyor. Film stüdyolarının depolarında binlerce film arşivleniyor. Öte yandan, ana kopyaların basıldığı ortam olan selüloit, çürümeye yatkınlığı ve yanıcı olması ile çok güven vermiyor. 2016 yılında başlatılan Project Silica ise kullanılan cam plakaları ile soğuk depolama için ideal bir çözüm sunuyor. Bu depolama çözümü, depolanması gereken ancak uzun zaman sonra nadiren erişilecek veriler için öne çıkıyor.

Warner Bros. tarafından klasikler arasında yer alan Superman filminin 1978 versiyonu projenin cam plakalarından birinde saklanıyor. Böylece film yüzyıllarca sapsağlam arşivlenmiş olacak.  Filmlerin arşivlenen ana kopyalarına erişimin sadece yeniden düzenleme için ihtiyaç duyuluyor. Seyrek kullanımları ve selüloitlerin uçuculukları arasında, stüdyo depolarında saklanan eski filmler Microsoft’un cam depolaması için makul bir kullanım durumu olarak nitelendiriliyor.

Silica projesindeki cam kareler 7.5 cm x 7.5 cm x 2 mm boyutlarında ve 75.6 GB veri depolayabiliyor. 12 cm çift katman Blu-Ray diskler 50 GB depolayabilirken bu kapasite yetersiz gibi gözükebilir. Öte yandan, Microsoft teknolojiyi geliştirirken disk kapasiteleri de artmaya devam etti. Ayrıca, bu ortamın amacı kapasiteden öte uzun ömürlülük ve kararlılık.

Araştırma sırasında diskteki verilerin fırında pişirildikten, kaynar suya batırıldıktan, mikrodalga fırında ısıtıldıktan ve çelik pamuğuyla çizildikten sonra bile okunabilir durumda olduğunun altı çiziliyor. Yine CD veya Blu-ray gibi geleneksel optik medyalardan farklı olarak projede 0 v 1’ler için farklı uzunluktaki çukurlar yerine nano ölçekli ızgaralar ve deformasyonlar kullanılıyor.

Microsoft ve Warner Bros. arasındaki iş birliğinin şu an için pilot çalışma olduğu ifade ediliyor. Teknolojinin hala geliştirilmesi ve günümüz optik disk yazıcılar gibi birleştirilmiş bir okuma/yazma cihazı yaratılması gerekiyor.

İlginizi çekebilir: ABD Ordusu Nükleer Silah Sistemleri İçin Disket Yerine SSD Kullanacak