Çinli Çocuklar Sadece 90 Dakika Oyun Oynayabilecek

In Haber, Oyun by Gizem ZalimalioğluLeave a Comment

Çin’de çocukların oyun oynama saatlerine ilişkin yeni yasal düzenleme getirildi. Buna göre çocuklar günde yalnızca 90 dakika oyun oynayacak.

Netease ve Tencent isimli Çin merkezli teknoloji şirketleri çocukların bedensel ve ruhsal sağlığı için önemli bir adım attı. Çocukların internet ve oyun bağımlılıklarını azaltmak adına yeni bir kural hayata geçirildi. Yasalara yansıyan bu düzenleme kapsamında, 18 yaşından küçük çocukların oyun oynama süreleri 90 dakika ile sınırlandırıldı. Hafta sonları ise bu süre üç saate kadar çıkabiliyor.

Oyun oynama süreleri sabah 08:00 ile akşam 20:00 arasında geçerli olacak. Belli saatlerden sonra çocukların bilgisayar ya da telefonlarına bakmalarının göz sağlığı için büyük risk teşkil ettiği söylendi.

Hem sağlıklı hem ekonomik yasa

Yasaya göre aynı zamanda çocukların sanal ortamda oyun içerikli araç gereç satın almalarına da ‘dur’ denildi. Reşit olmayan oyuncular yeni düzenlemenin ilk maddesinde yer alıyor. Buna göre oyun şirketleri, yaşları 8 ya da altı olan oyunculara, ücretli servis sunamıyor. 8 ila 16 yaş arasındaki oyuncular ayda 200 yuan (28 Dolar) kadar harcama yapabilirken, bu limit 16 ila 18 yaş arasındaki kişiler içinse 400 yuan (57 Dolar) olarak belirlendi.

Çin hükümetinin son iki yıldır çalışmalar yürüttüğü bu yasa, Çin’in reşit olmayan halkını hedef alan en etkili oyun yasası olarak görülüyor.

İlginizi çekebilir: Bilim İnsanları Gizli Bir Kara Delik Buldu