Kategoriler
Makale

NordVPN Nedir Ve Nasıl Kullanılır?

Bu makalemizde “VPN nedir?” sorusuna cevap veriyor ve popüler bir VPN hizmeti olan NordVPN’i değerlendiriyoruz.

VPN Nedir? VPN Ne İşe Yarar?

VPN (Virtual Private Network) dilimize Sanal Özel Ağ diye çevriliyor. Sürekli kullandığımız bir hizmet olan VPN, tam olarak ne işe yarıyor? VPN basitçe, bulunduğunuz yerden bir tünel oluşturuyor ve sizi aslında olmadığınız bir yerde ağa bağlıyor. Oluşturulan sanal bağlantı sayesinde, internetinizi sanki başka bir bölgedeymiş gibi kullanabiliyorsunuz.

VPN’nin asıl avantajı sağladığı ağ gizliliği denebilir. Açılan ağ tüneli kriptolu olduğu için, üçüncü taraflar sizin web aktiviteniz hakkında sınırlı bilgiye ulaşabilir. Ağınızı izleyen biri veri akışını gözlemlese de içeriğe ulaşamaz.

VPN hizmetleri sağladığı kripto bağlantı sayesinde sıradan internet kullanıcıları dışında, şirketler için de bir güvenlik aracı olarak tercih edilebilir. VPN, şirket içi yerel ağı dışarıya karşı koruyabilir ve şirketlerin önemli bilgilerine ulaşmaya çalışan üçüncü tarafları engelleyebilir. Siber güvenliğin öneminin iyice arttığı günümüzde hem son kullanıcılar, hem de şirketler ağ güvenliği için artan bir şekilde VPN servislerini tercih ediyor.

Bir Siber Güvenlik Yöntemi Olarak NordVPN

NordVPN, ağ ve internet trafiğini gizlemek için VPN servisleri kullananların ilk tercihlerinden biri olarak ön plana çıkıyor. Hizmet içerisinde yer alan şifreleme yöntemi, sizi özellikle ortak kullanımda olan Wi-Fi ağlarında korumayı amaçlıyor. Web aktiviteniz gizlenirken, rahatsız edici reklamlar ve siber saldırılardan da korunmuş oluyorsunuz.

Elbette bu güvenliğin sağlanmasında en büyük etkiyi NordVPN’nin şifreleme tekniği oluşturuyor. Güçlü bir IPsec paketine sahip olan hizmet, aynı zamanda yine bu protokolün uzantısı olan IKEv2 (iOS cihazlar için) desteğine de sahip. 256 Bit AES şifreleme kullanan hizmet, ağ için oluşturduğu güvenlik duvarını 3072-bit Diffie-Hellman şifreleme algoritması kullanarak sürekli yeniler. Bu sayede bir saldırgan ağınıza erişmeyi başarsa bile, bir sonraki denemesinde ağ şifrelemesi değiştiği için otomatik olarak engellenir.

NordVPN Nasıl Satın Alınır?

NordVPN, hem mobil cihazlarınız, hem de bilgisayarlarınız için aktif ağ koruma desteği sağlıyor. Aylık abonelik şeklinde yararlanabileceğiniz bu VPN hizmetine hem web tarayıcısı üzerinden, hem de mobil uygulama üzerinden abone olabiliyorsunuz. Abonelik planı oluşturduğunuzda ise 6 farklı cihaza kadar kurulum yapabiliyor ve 5 binin üzerindeki sunuculardan birini seçerek ağ güvenliğinizi sağlayabiliyorsunuz.

NordVPN’nin ücretsiz bir sürümü bulunmuyor. Yani bu hizmetten yararlanmak için abonelik almanız gerekiyor. Ücretsiz bir sürüm olmadığı için üyelik oluşturduktan sonra NordVPN’i bir ay boyuncu ücretsiz bir şekilde kullanabiliyorsunuz.

Abonelik sağladıktan sonra “Downloads” menüsüne girerek cihazınız için uygun olan VPN’i indirebilirsiniz. Eğer mobil cihaz kullanıyorsanız Google Play Store veya App Store üzerinden NordVPN’i indirebiliyorsunuz.

NordVPN’nin son derece basit bir arayüzü bulunuyor. Uygulamayı indirip, giriş yaptıktan sonra ister “Quick Connect” ile o anda en uygun olan sunucuya bağlanabilir, isterseniz de bağlanacağınız ülke ve sunucuyu siz seçebilirsiniz.

Uygulamanın bir diğer kolaylığı ise sade tasarımı diyebiliriz. Ayarlar menüsü üzerinde birkaç ufak değişiklik ile istediğiniz hizmeti kolayca seçebiliyorsunuz. Bu bölümde NordVPN’nin ne zaman başlatılacağını, reklam engelleme seçeneklerini ve kullanmak istediğiniz VPN protokolünü seçebiliyorsunuz.

NordVPN servisini bir süredir aktif bir şekilde kullanıyoruz. Hizmeti hem bilgisayar üzerinde, hem de mobil cihazlarımızda kullanırken sunuculara bağlanmakta hiç sorun yaşamadık. Otomatik olarak bağlandığınızda bazen Türkiye’ye çok yakın bölgeler seçilebiliyor.

Eğer uzak bir ülkede konum ayarlamak istiyorsanız, hem açılan harita üzerinden, hem de sol tarafta yer alan ülkeler listesi üzerinden özel olarak sunucunuzu seçebiliyorsunuz. Özellikle kullanım kolaylığı ve seçilebilecek sunucu sayısının yüksek olması sayesinde NordVPN son derece hızlı çalışabiliyor.

Sonuç olarak, hızlı ve güvenilir bir VPN hizmeti arıyorsanız, NordVPN iyi bir seçenek olacaktır.

NordVPN ana sayfasını buradan ziyaret edebilir, avantajlı abonelik tekliflerini değerlendirebilirsiniz.