iCloud Saklama Alanı Uyarısı Nasıl Durdurulur?

In Makale, Pratik by Yunus EmreLeave a Comment

iCloud saklama alanı dolduğunda iPhone’lar belirli periyotlarla uyarı veriyor. Bu uyarının ortadan kalkması için eski yedekleri silmek ya da farklı önlemler almak şart. Yöntemleri anlatıyoruz.

iPhone’larda depolama alanı dolduğunda kullanıcılar iCloud’a yönlendiriliyor. Yani dahili depolama birimi yeterli gelmediğinde bulut depolama çözümü öneriliyor. Fakat, iCloud’da da kimi zaman kapasite sorunu yaşanabiliyor. Bu gibi durumlarda kullanıcılar iPhone’larda ‘Yeterli Saklama Alanı Yok’ şeklinde minik bir uyarıyla karşılaşıyor. Bu uyarı epey sık gönderildiği için sinir bozucu olabiliyor.

Mevcut sistemde hem dahili hem de bulut depolama biriminde kapasite sorunu yaşanırken bu uyarıdan kurtulmak mümkün değil. Aslında kısaca iki farklı çözüm var. Bunlardan biri iCloud yedeklerini kontrol edip silmek. Böylece boş alan açılacağı için tekrardan bir uyarıyla karşılaşmazsınız. Cihaz değişikliği gibi durumlarda eski ürünlerdeki iCloud yedeklerini silerek bu işlemi sizin için daha kolay hale getirebilirsiniz.

Ayarlar / Kullanıcı Adı / iCloud / Depolamayı Yönet / Yedeklemeler bölümünden ilgili işlemini gerçekleştirebilir, bu listede eğer kullanmadığınız bir Apple ürünü görürseniz cihazı seçip yedeği silebilirsiniz.

iCloud uyarısını ortadan kaldırmanın diğer bir yöntemi ise verileri yedeklemeyi durdurmak. Böylece arka planda sizin için gereksiz olabilecek herhangi bir uygulama ya da fotoğrafların yedeklenmesini önleyerek iCloud depolama alanının şişmesini önleyebilirsiniz. Bunu da Ayarlar / Kullanıcı Adı / iCloud / iCloud’u Kullanan Uygulamalar bölümünden görüntüleyebilirsiniz.

Son olarak, ek ücret ödeyerek üst pakete geçmeyi yani iCloud’u yükseltmeyi de düşünebilirsiniz.