Intel Xe Ponte Vecchio

7 nm Intel Xe Ekran Kartları Ponte Vecchio Kod Adına Sahip

In Haber, Video by İlker ŞekercioğluLeave a Comment

7 nm Intel Xe ekran kartları için Ponte Vecchio kod adının kullanıldığı ve detayların 17 Kasım’da paylaşılacağı iddia edildi.

Bütünleşik olmayan Intel Xe ekran kartlarının gelişi merakla beklenirken, son iddialar göre 7 nm’lik donanımlar şirket içerisinde Ponte Vecchio olarak anılıyor. 7 nm GPU, Project Aurora’nın önemli bir bileşeni olarak tasarlandığı belirtiliyor.

Bu projenin ABD’nin ilk exascale süper bilgisayarı olma amacı taşıdığının altı çiziliyor. Bu süper bilgisayara güç verecek bileşenler ise şöyle sıralanıyor:

  • 2 adet Intel Xeon Ölçeklenebilir İşlemci (Sapphire Rapids)
  • 6 adet Intel Xe Ponte Vecchio GPU
  • Ultra yüksek önbellek
  • Yüksek bellek bant genişliği (büyük ihtimalle HBM)

Intel’in proje hakkında daha fazla detayı 17 Kasım tarihinde açıklayacağı ve plana göre son yerleştirmenin 2021 yılında gerçekleştirileceği söyleniyor.

Ponte Vecchio’nun İtalya, Floransa’da eski bir kemerli köprü olduğunu da not olarak düşelim. Bu isim Project Aurora’da kullanılan bileşenlerin ara bağlantısında kullanılan Intel Compute Express Link (CXL) teknolojisine de referans niteliği taşıyor. GPU’ların yüksek çift hassasiyetli kayan nokta (FP64) verimi sunacağı da bilgiler arasında.

Son olarak, Intel’in bu GPU’yu HPC/Exascale, DL/Training, Cloud GFX, iş istasyonu ve oyun için piyasaya süreceği paylaşılıyor.

İlginizi çekebilir: Intel Tremont İşlemci Mikromimarisini Duyurdu