NNP-T1000, NNP-I1000

Intel’den Bulut Bilişim İçin Yeni Yapay Zeka Çipleri

In Haber, Teknoloji by İlker ŞekercioğluLeave a Comment

Intel bulut için NNP-T1000 ve NNP-I1000 yapay zeka çiplerini duyurdu.

Yapay zeka odaklı çipler konusunda tecrübeli olan Intel şimdi de NNP-T1000 ve NNP-I1000 adlı Nervana Nöral Ağ İşlemcileri ile karşımıza çıktı. Bu iki çipin bulutta yapay zeka için tasarlanmış şirketin ilk ASIC, yani belirli bir özel işlemi veya görevi yerine getirmek üzere tasarlanmış tümleşik devreleri olduğu ifade ediliyor. NNT-T çipi yapay zekaların küçük bilgisayar kümelerinden süper bilgisayarlara kadar ölçeklenebilen dengeli bir tasarımı eğitmek için, NNP-I çipi ise yoğun çıkarım görevlerini yerine getirmek için tasarlanmış.

Intel ayrıca yeni nesil Movidius Vision İşlem Birimi’ni tanıttı. Movidius’un güncellenmiş bilgisayar görüşü mimarisi çıkarım performansının 10 kat daha fazla olduğu ve verimliliğini rakiplerinden 6 kat daha iyi yönettiği belirtiliyor. Öte yandan, bu çipin 2020 yılının ilk yarısından önce piyasaya sürülmeyeceği paylaşılıyor.

Intel, yapay zekanın ileri noktada kullanımı için her 3,5 ayda bir performansın iki katına çıkmasının gerekebileceği konusunda da uyarıyor. Şirketlerin yalnızca geleneksel işlemcilere güvenmesi durumunda ise istenilen atılımlar gerçekleşmeyecek.

İlginizi çekebilir: Intel Cascade Lake-X İşlemcilerin Çıkış Tarihi Ertelenebilir