Anasayfa Makale Daha Gelişmiş Web Deneyimi İçin Google Chrome Deneysel Araçları

Daha Gelişmiş Web Deneyimi İçin Google Chrome Deneysel Araçları

Google Chrome’un mevcut sürümünde yer almayan gelişmiş özellikleri Deneysel Özellikler’den aktif edip, internet deneyimini bir seviyeye taşımak mümkün.

Sade ve hızlı yapısıyla tercih edilen Google Chrome, gelişmiş uzantı desteğiyle de internet deneyimini artırıyor. Web tarayıcı, güncellemeyle gelen yenilikler haricinde deneysel özellikleri test ettiği bir sistem de barındırıyor. Bu sayede kullanıcılar mevcut sürümde yer almayan gelişmiş özellikleri test edebiliyor. Arka planda kaldığı için çoğu kişinin haberdar olmadığı bu özelliklerle web tarayıcı daha verimli hale getirilebiliyor.

İnternet Deneyimini Artırmak İçin Google Chrome İpuçları

Bu deneysel yeniliklerin çok büyük kısmı Google Chrome 78’de çalışıyor. Dolayısıyla aktif etmeden önce Chrome’un güncelliğini kontrol etmekte yarar var.

Google Chrome 78 Yenilikleri Nasıl Kullanılır?

Deneysel Özellikler Nasıl Etkinleştirilir?

Google Chrome’daki deneysel özellikleri etkinleştirmek için arama kutucuğuna chrome://flags yazıp giriş yapmak gerekiyor. Eğer listede test edip beğenmediğiniz herhangi bir özellik olursa bunu hızlıca pasif hale getirebilirsiniz. Ayrıca deneysel özellikleri aktif ya da pasif etme yönteminin Windows, macOS, Linux, Chrome OS, Android ya da diğer işletim sistemleri için aynı olduğunu ekleyelim.

chrome://flags üzerinden küçük bir aramayla erişebileceğiniz özellikleri Enable ya da Disable olarak tanımlayabilirsiniz. Ayrıca bundan önce Available ya da Unavailable listelerinden de aktif ya da pasif olan özellikleri görebilirsiniz.

Herhangi bir deneysel özelliği aktif ettiğinizde en altta yer alan ‘Relaunch Now’ düğmesi sayesinde Google Chrome’u kapatıp tekrar açılmasını sağlamanız gerekiyor. Sayfalar ve veriler geri yükleniyor ama yine de çok önemli bir işlem yapıyorsanız tamamladıktan sonra yeniden başlatmanızda yarar var.

Sekmeleri Gruplandırın

Hepimiz aynı anda çok fazla sekmeyle çalışıyoruz. Bu da doğal olarak herhangi bir web sitesine odaklanmayı zorlaştırıyor. En mantıklı çözüm az sekme açarak çalışmak. Ama bu da çoğu zaman mümkün olmuyor. Yine de Chrome’un sekme gruplamasıyla sekmeler daha derli toplu hale getirilebiliyor. Aktif etmek için chrome://flags/#tab-groups yolunu kullanabilirsiniz.

Okuyucu Modunu Açın

Google Chrome, yıllardır masaüstü sürümünde yerleşik bir okuyucu modu barındırıyor. Ama bunun küçük bir komutla aktif edilmesi gerekiyor. Web sitelerini dikkat dağıtıcı reklamlardan ya da önemsiz görsellerden arındırmak istiyorsanız chrome://flags/#enable-reader-mode üzerinden okuyucu modunu açabilirsiniz.

Uzantılar Araç Çubuğunu Geliştirin

Chrome’un uzantılarını detaylı şekilde gösteren bir araç çubuğu var. Yine bunu da aktif ederek yüklü ve yüklü olmayan uzantıları görebilirsiniz. Ayrıca hangi uzantının o an açık olan web sitesindeki verilere erişip erişemeyeceğini de yine yeni uzantı menüsünden takip edebilirsiniz. Gelecekte bu sistem varsayılan hale gelecek olsa da bugün kullanmaya başlamanızda herhangi bir sakınca yok. Aktif etmek için chrome://flags/#extensions-toolbar-menu yolunu izlemek yeterli.

Tüm Web Siteleri İçin Karanlık Modu Açın

Artık hemen her uygulama hem masaüstü hem de mobilde karanlık mod özelliği barındırıyor. Göz yorgunluğunu azaltan bu sistem elbette web tarayıcıları için de geçerli. Chrome’da ‘Web İçeriği İçin Karanlık Modu Zorla’ özelliğiyle aktif edilen bu özellik tüm web sitelerinin koyu görünmesini sağlıyor. Böylece arka planları karanlık olan tüm web siteleri doğrudan siyah hale geliyor. Deneysel özelliklerde chrome://flags/#enable-force-dark adresinden ulaşmak mümkün. Neyse ki Technopat’ın kendi karanlık modu var. : )

Multimedya İçin Kontrolleri Etkinleştirin

Tüm kullanıcılar web siteleri üzerinden müzik dinleyip videolar izliyor. Çok fazla sekme açık olduğunda ise bazen sesin hangi sekmeden geldiğini bulmak zor olabiliyor. İşte bu durumda ise devreye multimedya kontrolleri giriyor. Bu basit araçla tüm müzik ya da videolar aynı pencere üzerinden durdurulup oynatılabiliyor. Aktif etmek için chrome://flags/#global-media-controls bölümüne gidip Chrome’u yeniden başlatmanız yeterli.

Daha Akışkan Scroll’u Aktif Edin

Bu gelişmiş özellik, uzun web sayfalarında klavye (Space) ve fareyle kaydırma hareketini daha yumuşak hale getiriyor. Seçeneği aktif ettiğinizde daha önce kullandığınız sistemin aslında kademeli ya da titreşimli şekilde atlama yaparak kaydırdığını düşünebilirsiniz. Bu yüzden denemekte yarar var. Adres çubuğuna chrome://flags/#smooth-scrolling yazarak aktifleştirebilirsiniz.

QUIC Protokolünü Aktif Edin

Bu yeni protokol kısaca kullanıcılar ve web sunucuları arasındaki iletişimi hızlandırıyor. HTTP/3 şeklinde de geçen sistemi aktif etmek için chrome://flags/#enable-quic yolundan yararlanabilirsiniz.

HTTP/3 Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Gizli Tarama İçin Geçici Dosya Sistemini Etkinleştirin

Bazı web siteler Gizli Modu kullananların içerikleri görüntülemesini engeller. Ama bunu da Chrome’un deneysel özellikleriyle aşabilmek mümkün. Dosya Sistemi API’si chrome://flags/#enable-filesystem-in-incognito üzerinden aktif edildiğinde web sitelerine ait tüm içerikler gizli sekmelerde de görülebiliyor.

Tüm bu Google Chrome deneysel özelliklerinin çoğunun hâlâ geliştirme aşamasında olduğunu bilmekte fayda var. Yani Chrome ayarlarıyla alakalı herhangi bir sıkıntı yaşadığınızda özellikleri pasif hale getirip eski haline döndürebilirsiniz.