Anasayfa Video Philips Brilliance 499P9H: 49 İnç Ultra Geniş Kavisli Monitör İncelemesi

Philips Brilliance 499P9H: 49 İnç Ultra Geniş Kavisli Monitör İncelemesi

49 inç boyutunda dev bir monitör olan Philips 499P9H, 32:9 görüntü oranına sahip. İki monitör yerine ara çerçeve olmadan bir çift 2560×1440 monitör kurma imkanı ve çok daha fazlasını sunuyor.

Piyasada 32:9 ve benzeri oranlardaki monitörleri sıkça görüyoruz. Bu rakam, yatay ve dikey olarak monitörün oranını ifade ediyor. 32:9 monitörü iki adet 16:9 monitörün çerçevesiz, yekpare bir panelde birleştirilmiş hali olarak düşünebilirsiniz. 5120×1440 piksel çözünürlük ile yatayda 5K ve dikeyde 2K, yani iki tane 2560×1440 monitörün, tek panelde yan yana birleşimi olarak görebilirsiniz.

Bu monitörün en büyük artısı karşısına oturduğunuzda kesintisiz bir görüntü sunması. Çift monitördeki hizalama sorunları, simetri bozuklukları ya da ara çerçeve kesintisi burada yok. Tasarımı boyutları ve stand ayağı yapısı da etkileyici. Karşısına geçtiğinizde kendinizi hava trafik kontrolörü ya da güvenlik merkezi sorumlusu gibi hissedebilirsiniz.

Bu tarz ultra geniş bir ekran aynı anda 4 ya da daha fazla pencere ile çalışmak, iki cihazı bağlayıp PBP yani Picture by Picture ile yan yana görmek için ideal. Sağa doğru uzanıp giden Excel belgelerinde kafanızı çevirip bakabiliyorsunuz. Bu kullanımı sunan çok fazla monitör yok.

İşte bu yüzden özel bir kullanım alanı var. Masasında iki monitör kullanması gerekenler için, iki ayrı monitörün getirdiği kurulum ve alan kalabalığını ortadan kaldırıyor. Tek bir stand üzerinde, tek bir güç kablosuyla, cihazlara görüntü kablolarını bağlayıp çalıştırıyorsunuz. DisplayPort 1.4, 2 adet HDMI 2.0b, USB-C 3.1 Gen 2 görüntü ve yine bu Type-C üzerinden dışarıya 65 Watt güç bağlantısı içeriyor. Yani uygun kablo ve cihazlarda USB-C monitör olarak da kullanabiliyorsunuz ve aynı zamanda cihazı şarj edebiliyorsunuz.

HDMI, DP ve USB-C üzerinden HDCP 2.2 de destekleyen monitör PC, Mac ya da farklı medya oynatıcılara bağlanabiliyor. Monitörün DDC CI, Mac OS X, sRGB, Windows 10/8.1/8/7 ile tak-çalıştır uyumluluğu var. Bunlara ek olarak 3.5 mm kulaklık çıkışı, RJ45 portu ve Kensington kilidi bulunuyor.

Boyutlar, Ağırlık ve Diğer Özellikler

Stand hariç 11 kilogram, stand ile 15.3 kilogram ağırlığında olan bu monitörü inceleme için tek başıma kurabildim. Ancak tavsiyem iki kişi kurmanız olacaktır. Ambalajıyla birlikte 21.48 kilogramlık dev bir paket söz konusu. Bizim incelediğimiz üründe kutudan güç, DisplayPort, HDMI kabloları çıktı. Standart kutu içeriğinde bunlara ek olarak USB 1-B kablosu, USB-C/C kablosu, USB-C/A kablosu da listeleniyor. USB Type-B kablosunu PC’ye taktığınızda, monitörün üzerindeki ek USB 3.0 portlarından da yararlanabiliyorsunuz.

Stantsız ekran boyutu 1194x368x156 mm, stand ile 1194x568x303 mm oluyor. Yani yeterince geniş bir masanız olduğundan emin olmalısınız. 130 mm yükseklik ayarı, yanlara 20’şer derece, öne 5, arkaya ise 10 derece yatabiliyor, döndürülebiliyor. Ayrıca VESA 100×100 mm uyumu sayesinde VESA taşıma kollarına ya da duvara monte etme seçeceğiniz de var.

Ekonomi modunda ortalama 43.3 Watt, standart modda 45 Watt ve bekleme modunda 0.3 Watt tüketiyor. Arka düğmeden hiç güç tüketmemek üzere tamamen kapatılabiliyor. Güç kaynağı kendi kasasında, yani harici bir adaptör ile uğraşmıyorsunuz. Philips bir Avrupa markası olduğu için AB yasal uyumlulukları, onayları, geri dönüştürülebilir materyal kullanımı ve çevreye etki konusunda çok daha titiz davranıyor. Aldığınız ürünün karbon ayak izi konusunda endişeleriniz varsa Avrupa markaları bu açıdan en çok özen gösterenler diyebiliriz.

WebCam ve Hoparlörler

Monitörün üzerinde Windows Hello destekli, tamamen kapatılıp gizlenebilen bir Webcam var. Bu sayede yüz tanımayla Windows’un kilidini açıp işinize hızla devam edebiliyorsunuz. 2.0 MP Full HD bu kamera dahili mikrofonu ve çalıştığını gösteren LED’e sahip. Video görüşmeler için de kullanışlı, Windows altında kamerayı açabiliyorsunuz. Ofis kullanımı için de uygun, ancak eğlence ya da oyun yayını için daha kaliteli bir kamera gerekiyor.

Monitörün 5 Watt gücünde bir çift hoparlörü var, ses seviyesi olarak hiç de fena değiller. Ofis kullanımında gayet yeterliler. Özellikle eğlence amaçlı kullanacaksanız elbette bu boyutta bir monitörle güzel bir çift hoparlör, hatta kavisli yapısına uyum sağlaması için Surround yani çevresel bir ses sistemi kullanmak daha uygun olabilir.

Panel Özellikleri

3000:1 statik ve 80:000.000:1 dinamik kontrast sunan bu ekran HDR ile 450 nit parlaklığa çıkabiliyor. Tipik parlaklık değerleri ise SDR içerikte 350- 400 nit civarında. DisplayHDR 400 destekli olduğu için gayet iyi bir HDR desteği olduğunu söyleyebiliriz. VESA’nın bu sertifikasını almak kolay değil. HDR için DP ya da HDMI bağlantısı kullanmanız gerekiyor.

 

Statik kontrast değerinden de anlaşılabileceği üzere bu modelde VA panel kullanıyor. Çok canlı, gerçekçi renklere sahip, video düzenlerken ya da film izlerken, ve hatta oyun oynarken memnun edici renkleri var. BT. 709’un %99.67’si, DCI-P3’ün %94.62’si, NTSC’nin %103’ü, sRGB’nin %121’i ve Adobe RGB’nin %91’i kapsanıyor. Buna ilaveten Delta E sapması 2’nin altında ve panel eşitliği çok yüksek bir monitör.

Profesyoneller için renk, parlaklık, eşitlik açısından çok tatmin edici. Oyuncular açısından ise 60 Hz ve 5 Ms pek heyecan verici değerler değil. Ancak oyunları profesyonelce değil de keyif amaçlı oynayanlar için kabul edilebilir, standart değerler. Öte yandan Input Lag yani giriş gecikmesi testinde 15 ms altında 11.5 ms ortalama ölçüm ile iç elektronik aksamın tepkiselliğinin son derece yüksek olduğunu gördük. El-göz koordinasyonu açısından başarılı bir değer.

5120×1440 piksellik çözünürlük ile 2560×1440 iki adet panel gibi görüntü alanı sunuyor. Bu da 1920×1080 x2 olan 3840×1080 çözünürlüğe kıyasla, bu ekran boyutunda çok daha net pikseller sunuyor. Yatay düzlemde 5K gibi, dikey düzlemde ise WQHD’ye uygun bir hibrit denebilir. 124 cm yani 48.8 inç alanı ile çok büyük bir çalışma alanını genişliği sunuluyor.

Ofis kullanımında da, günlük kullanımda da parlama önleyici 2H kaplamadan da memnun kaldık. Bu kaplama varlığını pek belli etmiyor ama yansımayı bir miktar azaltıyor. Daha sert parlama önleyiciler görüntünün üzerinde kötü bir etki bırakabiliyor.

Sonuç Değerlendirme

Monitörün güçlü yanlarından biri olan dahili KVM Switch ve Type-C üzerinden bağlantı konusunda bazı eleştirilerim var. Macbook Pro’nun yanında gelen Thunderbolt 3 kablosunu takıp hemen PBP modunda PC ile yan yana kullanabilmeyi bekliyorsanız, ama bu olmuyor. USB-C kablosu ve ALt DP modunu destekleyen cihaz gerekiyor. Bu yüzden Type-C üzerinden şarj edip, HDMI-Type-C kablo ile görüntü aktarmam gerekti.

Yeni nesil monitörlerde bu meselenin çözülmesi için standart bir USB 4.0 entegrasyonu beklememiz gerekiyor. Thunderbolt 3 ve Type-C birleştiğinde uyum meselelerinin geride kalacağını umuyoruz. Ancak mevcut Type-C monitör kullanıcıları için cihazlarındaki az sayıda bağlantıyı verimli kullanma imkanı sunuyor. Sonuçta tek kablo ile iki monitör genişliğinde bir alana bağlanıyorsunuz.

KVM olayına gelince, çalıştırabilmek için USB klavye ve fare bağlantısını monitöre yapmanız, bilgisayarları da USB Type-B ve diğer USB portu ile monitöre bağlamanız gerekiyor. Ek olarak ethernet kablosunu da iki cihaza bağlamak yerine, monitöre bağlayıp buradan internet bağlantısını aktarabiliyorsunuz.

Bağlantıda hata alırsanız monitörü bağlantılar takılı şekilde fabrika ayarlarına döndürüp tekrar denemeniz gerekiyor. Dahili KVM sizi bir masraftan kurtarmasına karşın, henüz istenen kolaylıkta kullanım sağlamıyor. Öte yandan her monitörde olan bir özellik değil ve sırf bu yüzden bile bu monitörü alacak olan profesyonel kullanıcılar mevcut. Masanızı daha derli toplu hale getirirken, birden çok cihazı bir arada kullanabilmek büyük bir kolaylık. OSD üzerinden User yani kullanıcı tuşunu KVM’ye atamak, klavye-farenin sistemler arasında geçişini hızlandırıyor. Keşke imleci oynatınca hemen hem klavye, hem fare geçiş yapabilseydi.

Philips Brilliance 32:9 SuperWide Kavisli monitörün 1800R kavisi önemli bir artı. Özellikle simülasyon oyunlarında araç kullanırken çok eğlenebilirsiniz. Çoklu monitör kurulumunu hazır ve tek monitörde elde etmek gayet güzel. Bir oyuncu monitörü olarak satılmamasına ve yüksek tazeleme hızına sahip olmamasına karşın performansından memnun kaldık. Bu monitörün ortasında 2560x1440p oyun oynarken, solda ve sağda Twitch yayınını, sosyal medyayı takip edebilirsiniz. Ama her oyunda 32:9 rahat oyun oynayamazsınız, zira her oyunda bu çözünürlüğe uygun bir menü yapısı ya da oyun tasarımı yok. Ancak uygun olan simülasyon ve strateji oyunlarında yanlara doğru görüş alanınızın ya da haritanın genişlemesi çok farklı ve güzel bir deneyim.

Monitörün kendini gösterdiği ana alan ise iş kullanımı oldu elbette. Bu bir iş monitörü ve üretkenliği artırmak için orta çerçeve olmadan iki 2560x1440p ekranı tek panelde 5120xx1440p olarak sunması çok önemli. Yan yana açılmış pencereler ve uygulamalar ile kendimi işe daha hakim hissettiğimi söyleyebilirim. Excel, internet siteleri, ofis modlarıyla birlikte kullanıldığında kavisli yapısıyla sizi çalışmaya motive ediyor. Yeni bir monitörün heyecanı ve üretme zevki ise bambaşka bir lezzet.

Üstelik renk ve parlaklık değerleri de iş hayatına uygun. Fotoğraf düzenlemek için optik konularda düz panelleri ve yüksek bit derinliğini tercih ediyorum. Bu ekran ise daha çok video düzenlemede sağladığı çok uzun zaman çizelgesi ile avantaj sağlıyor. Adobe Premier tecrübesinden çok memnun kaldım. Profesyonel bir düzenleme monitörü olarak satılmamasına karşın renk tutarlılığı çok iyi.

Philips Brilliance 499P9H modeli tabii ki her kullanıcı düşünülerek tasarlanmış standart bir monitör değil. 32:9 görüntü oranı ve sunduğu bağlanabilirlik seçenekleriyle az sayıda ürün bulunan bir kategoriye ait. Bu kategori içinde de en güçlü iş monitörlerinden biri. Özellikle iş ağırlıklı kullanım ön planda ancak oyun performansından da memnun kaldık.

Artılar: Geniş ekran, renk ve parlaklık, görüntü kalitesi, panel boyunca görüntü eşitliği, yüksek çözünürlük, saklanabilir Windows Hello Destekli Webcam, bağlantı seçenekleri, kutu içeriği, KVM Switch, 1800R kavis.

Eksiler: Type-C bağlantısına ek olarak Thunderbolt 3 de sunulabilirdi, uyumluluk artırılabilirdi.