Anasayfa Haber Uber Yolculukları Esnasında Ses Kaydı Tutulacak

Uber Yolculukları Esnasında Ses Kaydı Tutulacak

Uber, yolculuklar sırasında ses kaydı alabilme özelliğini gündeme getirdi. Yolcuların tehdit unsuru olarak gördüğü durumlarda fayda sağlayacak bu uygulama, diğer yandan gizliliği tehdit ediyor.

Uber, geçtiğimiz haftalarda Brezilya ve Meksika’da ses kaydı alma uygulamasını test aşamasına soktu. Test başarılı olursa, şirketin yakında diğer ülkelerde de başlatmaya hazırlandığı yeni özellik sayesinde artık daha güvenli yolculuklar yapılabilecek.

Yolcular, şoförün kendilerine saldırgan, saygısız ya da tehditkar davranması halinde yaşanan tartışmaları, arabadaki ortamı ses kaydı altına alabilecek. Kayıt altına alınan bu belgeler gizli tutularak ne şoförler ne de yolcular tarafından dinlenemeyecek. Herhangi bir şikayet durumunda kayıtlar, Uber yetkilileri ve mahkemenin emriyle emniyet güçleri tarafından dinlenebilecek.

Her ne kadar uygulamayı gizlilik kurallarına aykırı bulan bir kesim olsa da, yeni uygulama sayesinde şoförler ve yolcular arasında sonu ölüm, cinsel ve psikolojik saldırı ile biten tartışmaların sonlanacağına inanılıyor.

İlginizi çekebilir: Dassault Systèmes ve Lockheed Martin Anlaşma Sağladı