Anasayfa Haber Yeni Nesil Xbox Sanal Gerçeklik Odaklı Olmayacak

Yeni Nesil Xbox Sanal Gerçeklik Odaklı Olmayacak

Yeni Nesil Xbox Sanal Gerçeklik

Phil Spencer, yeni nesil Xbox oyun konsolunun sanal gerçeklik odaklı olmadığını açıkladı.

Project Scarlett kod adı ile geliştirilmekte olan ve gelecek yıl oyuncular ile buluşması planlanan yeni nesil Xbox oyun konsolu sanal gerçeklik (VR) odaklı deneyimler bekleyenleri üzebilir. Son olarak Xbox markasının lideri Phil Spencer konsol için sanal gerçekliğin bir odak olmadığı açıklamasında bulundu.

Aslında Spencer’ın sanal gerçekliği desteklediğini söylemek pek de mümkün değil. 2016 yılında Xbox One X öncesinde kendisi sanal gerçekliğin ancak demolar ve deneyimler gibi hissettirmediği zaman konsola gelebileceğini söylediğini hatırlatalım. Son olarak da X019 sırasında Spencer, sanal gerçeklik ile bazı sorunlar olduğunu söylemişti. Teknolojinin soyutlayıcı olduğunu ve oyunların bir tür beraberlik deneyimi olması gerektiğini de sözlerine eklemişti. Müşterilerinin de sanal gerçeklik istemediğinin altını çizmişti. Ek olarak Xbox yöneticisi, müşterilerinin büyük çoğunluğunun sanal gerçeklik deneyimi için gidebilecekleri yerler olduğunu bildiğini paylaşıyor. Tabii ki işin bir diğer boyutu da para. Phil Spencer, hiç kimsenin milyonlarca sanal gerçeklik ünitesi satamadığına da dikkat çekiyor.

Diğer taraftan Sony, PlayStation 5 ile sanal gerçeklik konusuna eğilmeye devam edecek gibi gözüküyor. Şirketin 2560 x 1440 çözünürlük, 120 Hz tazeleme oranı, 120 derece görüş açısı ve artırılmış gerçeklik işlevlerine sahip bir kablosuz başlık geliştirdiği söyleniyor. Başlığın 5 saat kullanım süresi sunacağı ve 250 dolar fiyat etiketi taşıyacağı da yine iddialar arasında. Bu başlığın çıkışının da PS5 ile birlikte gerçekleştirileceği düşünülüyor.

Peki siz, yeni nesil oyun konsollarında sanal gerçeklik özelliklerinin sunulması konusuna sıcak bakıyor musunuz?