Logitech G305 Lightspeed Kablosuz Oyuncu Faresi İncelemesi

In Video, Video İncelemeler by Ali GüngörLeave a Comment

Logitech G305 LIGHTSPEED Wireless Gaming Mouse kablosuz oyuncu faresini yakından inceledik.

G305 modeli aslında Logitech G Pro oyuncu faresinin küçük kardeşi denebilir. G305 daha hesaplı ve özellikleri farklı olsa da G Pro ile aynı sensöre sahip. Oyuncu farelerinde anahtar konu “sensor” yani algılayıcı. Yüzeyi tarayıp hareketleri bildiren bu parçanın algılama hızı ve kalitesi çok önemli. G305’in sensörü Logitech’in son dönem üzerinde oldukça durduğu HERO modeliyle güncellenmiş.

Modelin adındaki LIGHTSPEED “ışık hızı” anlamına geliyor ve bu hızı vurgulamak için seçilmiş. Wireless yani kablosuz ağlardaki gibi radyo sinyali ile USB alıcısına bağlanıyor. Bluetooth özelliği yok, Logitech genellikle Bluetooth bağlantıyı multimedya türü farelerinde kullanıyor. Oyunculuğun gerektirdiği hızlı ve net sinyal iletiminde ise kablosuz bağlantı tercih ediliyor.

HERO Sensor

Çok hassas ve hızlı olan, 12.000 DPI çözünürlükte tarama yapan bu optik algılayıcı, HERO güncellemesiyle daha önceki sensörlere göre 10 kat daha fazla pil ömrü sunuyor. 1 ms bildirim hızıyla yüksek çözünürlüğü sayesinde çok tepkisel çalışıyor ve optik algılayıcı kullandığı için de 1:1 takip sunuyor. Bu 1:1 yani “bire bir” takip özelliği ek bir filtreleme ve yazılımsal müdahale olmadan çalıştığı için önemli. Kullanıcıya arzu edilen tam kontrolü sağlamak mümkün oluyor.

Bu model tek AA tipi standart kalem pil ile 250 saate kadar kullanım ömrü sunabiliyor. Bu da günde 8 saat devamlı hareket ettirseniz bile bir aylık bir kullanım demek. Ancak gerçek kullanımda fare devamlı hareket etmediği için, pratikte bu pil ömrü 6 aya ve ötesine rahatlıkla uzayabilir. Pil ömrünü isterseniz uygulamasından performans ya da tasarruf moduna alarak da kontrol edebiliyorsunuz. Ancak ben tasarruf etmeye gerek görmedim, oyuncu faresini her zaman performans modunda kullanmayı tercih ederim. Zira HERO Sensor güncellemesi sonrası pil ömrü ile ilgili endişelenecek bir şey kalmamış. Fare elinizi atar atmaz gecikme olmadan çalışmaya başlıyor.

Ergonomi ve Tuş Tasarımı

Biraz da ergonomi ve tasarıma değinelim. Simetrik tuşları ve gövde yapısı hem sağ, hem sol el kullanımına uygun. Önde klasik iki tuş, ortada tekerler ve üstte ayar tuşu var. Ayar tuşu DPI yani çözünürlük ayarını değiştirmenizi sağlıyor, bu da pratikte fare hızını değiştiriyor. Bu ayarın 5 farklı kademesi var, isteğinize göre çok ağır ya da aşırı hızlı ayarlanabilir. Uygulamadan uygulamaya geçerken, ayar menülerine girmeden bu tuştan hızla DPI değiştirebilirsiniz.

Farenin sol tarafında iki ek tuş daha var, bunlar sağ el ile kullanımda başparmak altında yer alıyor. Ne yazık ki tuşların benzerleri sağ tarafa da konulmamış, bu da solak kullanıcılar için kısıtlayıcı bir durum. Bu iki tuşun hareketleri çok rahat hissediliyor ve şüpheye yer bırakmadan basış sağlıyor. Klik sesleri oldukça net ve duyulur, hareket mesafeleri de uzun.

Ana tuşlardaki tıklama hissiyatı Logitech’in çok satmasının ana sebeplerinden. Çok net bir tıklaması ve sesi var. Sağ tuş ve sol tuş sesleri rahatça ayırt ediliyor. Sol tuşun basma ağırlığı mükemmel, sağ tuş ise biraz fazla hassas, çok hızlı basılıyor. Sol tuş ile aynı sertlikte olması daha iyi olur.

Bu tuşlar çok hafifçe içe doğru bombeli bir yapıya sahipler, parmaklarınız yana doğru kaymıyor ve tutuş iyi. Tuşların çevresi kasa ile sarılmış, yani parmak konumuz ortada olacak şekilde ayarlanmış. İşaret parmağınızı kasanın dışından doğru tutup tıklamıyorsunuz.

Orta tekerlek geniş, ortasında bir kanal ve iki yanında çizgili iki sıra şeklinde çıkıntılı bir yapısı var. Gövdeye göre hafifçe yüksek yapıda. Döndürürken parmağınızın altında adım adım ilerlemesini hissedebiliyorsunuz ve bu adımların arası oldukça açık. Tıklama direnci çok değil ama biraz sert. Yumuşak orta tekerlere alışkınsanız sert gelecektir.

Tutuş ve Kullanım

Elinizin fareye alışması pek zaman almıyor. Farklı bir fareden geçiş yaparken alışması zaman istemeyen, avuca tanıdık gelen bir fare diyebilirim. Boyutları ve tasarımı sebebiyle Palm, Claw ve Fingertip denen üç ana tutuş biçimine de uygun buldum. Yani parmak uçlarınızla da kullanabilirsiniz, elinizi oyunlarda parmaklarınız açılı şekilde pençe gibi de tutabilirsiniz ya da avucunuzu yaslayarak daha rahat da olabilirsiniz. İnternet fotoğraflarında boyutları küçük gibi dursa da aslında orta boy bir fare.

Kaldırma mesafesi oldukça alçak, fare zeminden 1 mm kadar yukarıdayken de hareket algılanıyor. Ancak 2 mm mesafede imleç oynamıyor. Yani zeminde ya da zemine neredeyse temas edecek kadar yakın kullanılabiliyor.

Son olarak tuş dayanıklıları da oldukça iyi, ana tuşlar için 10 milyon tıklama ömrü vaadi var. Daha üst modellerde bu 50 milyona kadar çıkabiliyor. Logitech’in sunduğu üretim kalitesi, ürün sağlamlığı ve kullanışlılığı açısından baktığımızda gayet iyi.

Ağırlık ve Diğer Özellikler

Bu modelde bildirilen ağırlık 100 gram altı olarak geçiyor. Pilsiz ve vericisiz olarak sadece farenin ağırlığını 73 gram, pil takılı olarak ise 96 gram ölçtük. Duracell pil 23 gram ama daha hafif bir pil takarak 9-10 gram daha hafifletmeniz mümkün. Gerek var mı derseniz, tamamen kas hafızanıza ve alışkanlıklarınıza bağlı.

Kullanımda çok hafif ve seri bir fare. Alt kısımdaki 4 kenar kaydırağa ek olarak sensör çevresinde dairesel, kasanın en alt kısmında da nokta şeklinde birer kaydırak daha var. Bu 6 kısım üzerinde düz masada bile iyi çalışıyor. Ancak masaya sürtünme sesi çekmek yerine, fare altlığı üzerinde kullanmak daha rahat ve daha profesyonel.

Alt kısımda optik algılayıcı ve kaydıraklar haricinde bir de açma-kapama anahtarı mevcut. Kırmızı kapalı, mavi renk ise açık demek, kaydırınca net görebiliyorsunuz.

G Pro modelinin aksine, G305 üzerinde herhangi bir ışıklandırma yok. Bu açıdan daha ciddi duruyor. Arkasında sadece Logitech G logosunu görüyoruz. Siyah sert plastik gövdesi yuvarlak hatlı ve rahat. Pil yuvası üst gövdede bulunan kapak tepeden bastırılıp kaydırılarak açılıyor. Logitech’in USB Type-A alıcısı da kullanılmadığında burada depolanıyor.

Logitech G305 Resmi Teknik Özellikler

Fiziksel Özellikler:

 • Yükseklik: 116,6 mm
 • Genişlik: 62,15 mm
 • Derinlik: 38,2 mm
 • Ağırlık: 99 g

Teknik Özellikler:

 • Sensör: HERO
 • Çözünürlük: 200–12.000 DPI arası
 • Sıfır yumuşatma/hızlanma/filtreleme
 • Maks. hızlanma: >40 G.
 • Maks. hız: >400 IPS

Yanıt Verme Hızı:

 • Kablosuz bildirim hızı: 1000 Hz (1 ms)
 • Kablosuz teknolojisi: LIGHTSPEED Kablosuz
 • Mikro işlemci: 32 bit ARM

Dayanıklılık:

 • Tuşlar (Sol/Sağ): 10 milyon tıklama
 • PTFE Ayaklar: 250 km aralık: Logitech tarafından G240 Oyun Mouse Pad’i üzerinde test edildi.
 • Pil Ömrü: Takribi 250 saat

Diğer Özellikler:

 • Yerleşik bellek: 1 profil
 • Mekanik Düğme Gerginliği Ayarlama Sistemi

Gereksinimler:

 • Windows 7 veya üzeri
 • macOS 10.11 veya üzeri
 • Chrome OS
 • USB bağlantı noktası
 • Logitech Gaming Software için internet erişimi (isteğe bağlı)

Parça Numarası:

 • Siyah : 910-005283
 • Beyaz : 910-005292

Sonuç Değerlendirmesi

Logitech G305 LIGHTSPEED Wireless Gaming Mouse modelinin Türkiye fiyatı, inceleme tarihinde en ucuz 350 TL ve ortalama 400 TL olarak internet mağazalarında bulunabiliyordu. Yani 60-70 dolarlık bir model bu ve oyuncu fareleri pazarında özelliklerine, kalitesine göre son derece iyi bir fiyatlandırması var. Performansı ile de kesinlikle fiyatını hak ediyor.

Logitech bu model ile gecikme ve pil ömrü gibi kablosuza geçişteki en önemli sıkıntıları ortadan kaldıran bir fare tasarlamış. Turnuvalarda ödül için yarışırken bile kullanabilirsiniz.

Model kodu G305 910-005283 olan incelediğimiz örneğin performansından çok memnun kaldık. Gönül rahatlığıyla oyunculara ve çok ekranlı çalışma istasyonu kullanıcılarına tavsiye ediyoruz. Özellikle G105 gibi modellerden G305’e çıkmak, hem daha büyük bir fare olduğu için rahatlık, hem de performans açısından oldukça büyük bir fark getiriyor. Siz de elinizin ergonomisine uygun bulursanız ve ağırlığını severseniz yıllarca kullanabilirsiniz. Çoğu oyuncunun G305 tercih etme sebepleri tam boy, ergonomik ve hızlı bir kablosuz oyuncu faresine geçmek.

Ayrıca her ne kadar bazı oyuncular arayacağı için eksilerde RGB olmamasına yer versek de, inceleyen olarak şahsi fikrim daha ciddi, ışıksız farelerin yerinin ayrı olduğu yönünde, yani sade ve ciddi fareleri beğeniyorum. Bu yüzden siz de bu tarz fareleri beğeniyorsanız o eksiyi alıp artı hanesine kaydırmaktan çekinmeyin. Beyaz modelini de görmek ve denemek isterdim, ancak mağazalarda karşıma çıkmadı.

Artılar: Yüksek hız, gecikmesiz kablosuz bağlantı, hafiflik, tıklama hissiyatı, ergonomi, uzun pil ömrü, filtrelemesiz 1:1 takip ve hassasiyet.

Eksiler: RGB aydınlatma yok, şarjlı değil pilli, bu yüzden şarj edilebilir pil kullanmak isteyebilirsiniz. Beyaz renklisini piyasada bulmak zor.