Anasayfa Haber Büyük Chrome 79 Güncellemesi Geliyor

Büyük Chrome 79 Güncellemesi Geliyor

Google Chrome’un bir sonraki büyük güncellemesi olan Chrome 79, beta aşamasına girdi.

Chrome 79 betasının başlaması ile birlikte, önümüzdeki haftalarda tüm kullanıcılar güncellemeye erişebilecek. Güncelleme ile birlikte birden fazla senkronize edilmiş cihazda metin ve bağlantı paylaşımı, yeni VR desteği, güvenlik güncelleştirmeleri ve sistem belleği kullanımı konusunda önemli iyileştirmeler yapılması bekleniyor.

Chrome tarayıcısı hakkında en çok şikayetçi olunan konu ise elbette bellek kullanımı. Google bu konuya da el atmış gibi gözüküyor. Resmi güncelleme ile birlikte farklı özellikler de kullanıcılara sunulabilir. Bu güncellemeyi daha erken denemek isterseniz beta sürümünü indirip bilgisayarınıza yükleyebiliyorsunuz.

Güncelleme özetine gelecek olursak;

Yeni Özellikler

Sekme dondurma: Masaüstü kullanıcıları, Chrome’un ne kadar bellek tükettiğini kolayca kontrol edebiliyorlar. Ancak Chrome 79, açık sekmelerin beş dakikadan uzun süre arka planda kaldıktan sonra yeni görevler gerçekleştirmesini önleyen yeni bir “sekme dondurma” özelliği getiriyor. Tabii ki bu özellik arka planda çalan medya içeriklerini etkilemeyecek. Chrome’un sekme dondurma özelliği Windows, Mac, Linux ve Chrome OS’de mevcut olacak.

Platformlar arası pano: Chrome masaüstü ve Chrome Android tarayıcısında oturum açan kullanıcılar, şifreli yeni bir pano menüsü kullanarak her iki cihaz arasında metinleri senkronize edip paylaşabiliyor. Bu özelliği kullanabilmek için Chrome senkronizasyonu ayarının açık olması gerekiyor.

Yeni VR Geliştirici Araçları

Resmi Chrome 79 güncellemesi ile, geliştiricilerin akıllı telefonlar ve VR kulaklıklar için VR ve AR tabanlı web uygulamaları oluşturmak için kullanabilecekleri yeni bir sanal gerçeklik API’si sunuluyor. Böylece yakın gelecekte VR veya AR özelliklerine sahip daha fazla web sitesi ve uygulama görebilme şansımız artıyor.

Güvenlik Güncelleştirmeleri

DNS üzerinden HTTPS ile daha fazla gizlilik: Chrome 79, HTTPS üzerinden DNS (DNS-over-HTTPS) özelliğini küçük bir kullanıcı bölümü için test edecek. DoH, web sitesine erişimde tarayıcının kullanıcı kimliğini koruduğu daha güvenli bir protokol.

Web siteleri için daha iyi güvenlik kontrolü: Kullanıcılar, daha önce güvenli kabul edilen bazı web sitelerini “güvenli değil” olarak görebilirler. Bunun nedeni, Chrome’un web sitelerinin daha iyi güvenlik standartlarını benimsemesi için belirli güvenlik protokolleri getirmesi.

Küçük yaşından itibaren teknoloji ve oyunlar ile iç içe olan Fatih, araştırma yapmaktan ve deneyimlerini insanlara aktarmaktan mutluluk duyuyor.