Anasayfa Haber Çin, Telefon Hizmetlerine Kayıt için Yüz Tarama Zorunluluğu Getiriyor

Çin, Telefon Hizmetlerine Kayıt için Yüz Tarama Zorunluluğu Getiriyor

Çin, kişisel kimlikleri dijital dünyayla bağdaştırmak için yeni bir adım daha attı.

1 Aralık itibariyle, yeni bir cep telefonu veya hücresel veri sözleşmesi imzalayan herkesin yalnızca kimlik kartlarını göstermesi yeterli olmayacak. Yeni yapılan düzenleme ile birlikte, Çin vatandaşlarının kimliğini doğrulamak için bir yüz tarama işlemi yapması gerekecek. Böylelikle dolandırıcılık mevzularının azaltılması hedefleniyor.

Elbette pratikte son derece akılcı bir uygulama gibi görünse de, yüz tarama ile mahremiyet sorunları ortaya çıkacaktır. Çin’in etnik azınlıkları izlemek ve bastırmak için kullandığı yüz tanıma sistemi ve devlet tarafından işletilen bir kara liste bulunuyor. Bu sistem ile tüm yolcular ve arabalar tespit edilebiliyor. Çin’in doğrulama sürecinden sonra daha hassas verileri veritabanına ekleyip eklemeyeceği konusunda ise bir açıklık söz konusu değil.

Kişisel veri gizliliğinin şirket ve hükümetler tarafından sürekli ihlal edildiği son günlerde, her geçen gün haberlere bir yenisi daha ekleniyor. Ülkede yüz tarama ve tanıma sistemlerine tepkiler gün geçtikçe artıyor. Çin Hükümeti’nin siyasi muhalefeti bastırmaya yardımcı olan yüz tarama sistemleri konusunda geri adım atacağı ise şüpheli.

 

Küçük yaşından itibaren teknoloji ve oyunlar ile iç içe olan Fatih, araştırma yapmaktan ve deneyimlerini insanlara aktarmaktan mutluluk duyuyor.