Qualcomm Snapdragon 865 Özellikleri

In Haber, Mobil by Deniz AslanLeave a Comment

Qualcomm düzenlemiş olduğu etkinlikle yeni mobil işlemcileri Snapdragon 865 ve 765 platformlarını tanıttı. 865 işlemcisi içerisinde entegre 5G özellikleriyle geliyor olmasına rağmen, üreticilerin cihazlarına ayrıca 5G modem yerleştirmeleri gerecek.

Qualcomm merakla beklenen yeni işlemci modellerini duyururken, beklentilerin aksine 5G özelliklerini yine dağıtmayı seçti. Snapdragon 865 entegre 5G birimine sahip değil ve üreticiler cihazlarında bu bağlantıyı aktif edebilmek için modem eklemek zorundalar. Elbette 2020 yılında birçok 5G cihaz göreceğiz ama Qualcomm’un kararı nedeniyle bu bağlantı özelliklerine sahip amiral gemisi telefonlar yine çok pahalı olacak.

İşin ilginç olan yanıysa bir alt model olan Snapdragon 765 içerisinde entegre 5G modem bulunacak. Qualcomm entegre 5G modemleri işlemci platformuna yerleştirmek için uzun süredir çalışmalar yürütüyordu. IFA 2019’da da Snapdragon 700 serisinin artık 5G modem özellikleriyle geleceği açıklanmıştı. Yine de şirketin amiral gemisi işlemcisinde bu özelliği dolaylı bir şekilde aktif etmesi şimdiden tartışmalara sebep oldu.

Olaya olumlu tarafından bakmamız gerekirse, artık 5G telefonların ultra pahalı telefonlar olması gerekmeyecek. Orta sınıfta da 5G cihazlar görebileceğiz. Yine de amiral gemisi sınıfındaki telefonlarda 5G özelliklerini kullanmak ek donanım anlamına geldiği için, fiyatlar da yükselecek. Yani orta segment güç kazanırken, zaten pahalı olan amiral gemileri daha da pahalanacak.