Anasayfa Haber Denizaltından Fiber-Optik Ağ ile Deprem Bilgisi Alındı

Denizaltından Fiber-Optik Ağ ile Deprem Bilgisi Alındı

Karasal ekipmanlarla toprak üzerinde yaşanan tektonik hareketleri gözlemlemek mümkün. Bu kez bilim insanları denizin altına indi ve kurdukları sistem ile fay hattı üzerindeki kaymaları hissetmeyi başardı.

Denizaltına fiber-optik kablolar aracılığıyla erişerek deprem tespiti fikri aslında yeni değil. Daha önce İngiltere, İtalya ve Malta’dan araştırmacılar doğru şartlar sağlandığında deniz altından deprem analizleri yapılabileceğini savunuyordu. İşte bu fikir Rice ve Berkeley Üniversitesi araştırmacılarına ilham oldu.

Önceleri deniz altında yaşayan yunusların ve diğer canlıların ses dalgalarını dinlemeye yardımcı olan kablolar, bu kez deprem habercisi olmak için yeniden düzenlendi. Araştırma ekibi böylece kablo ağının su altında meydana gelen depremleri tespit etmekte kullanılabileceğini ortaya çıkardı.

Geçtiğimiz yıl dört gün süren bir çalışma ile kablo ağının yaklaşık 20 km’lik bir kısmı su altına yerleştirildi. Ardından bu kablolar gizlendikleri bölgede meydana gelen zemin hareketlerini ölçmek için kullanıldı. Deneyin sonucunda da 2018’in Mart ayında Kaliforniya’nın kuzeyinde yer alan Gilroy ilçesinde 3.5 büyüklüğünde deprem tespit edildi.

Okyanusun altında fay hattı keşfedildi

Araştırmacılar deneyleri sırasında, okyanusun altında bir fay hattı keşfettiklerini de açıkladı. Okyanusun dibinde yer alan ve sismik hareketler anlamında çok az şey bilinen bu noktadan, kablolar sayesinde artık net bilgiler alınabiliyor.

İlginizi çekebilir: Doktorlar İlk Kez Bir Hastaya Geçici Ölüm Tekniği Uyguladı