Anasayfa Haber Apple, 2021’de Lightning Olmayan iPhone Tanıtabilir

Apple, 2021’de Lightning Olmayan iPhone Tanıtabilir

İddiaların gerçek olması durumunda, tamamen kablosuz telefon deneyimi sunan ilk iPhone 2021’de karşımızda olacak.

Apple analisti olan Ming-Chi Kuo, yeni bir araştırmasında 2021’de üretilecek olan iPhone modellerinde Lightning portunun kaldırılacağını belirtiyor. Kuo’nun Apple tedarikçileri ile olan ilişkileri göz önünde bulundurulduğunda, iddianın gerçek olma ihtimali oldukça yüksek.

Lightning portunun kaldırılması, Apple telefonları sektördeki rakiplerinden ayırıcı yeni bir hamle olarak görülüyor. Apple’ın bu misyon hareketinin arkasında teknik sebeplerin de yattığını belirtelim.  Portun kaldırılması ile birlikte, ahize ve mikrofon delikleri dışında bir delik kalmayacağından, telefon tamamen su geçirmez hale gelebilir.

Kuo ayrıca 2020’de 5 adet iPhone tanıtılacağı yönünde de tahminlerde bulunuyor. Bunlar 6.7 inç tepe model, ikisi 6.1 inç yüksek ve orta seviye model ve 5.4 inç giriş seviyesi model olacağı yönünde. Bu telefonların Sub-6 GHz ve mmWawe 5G destekleyeceğini de ekliyor.

Belirtilen dört iPhone modelinin dışında bir de iPhone SE 2’nin tanıtılmasını öngören Kuo, cihazın iPhone 8 kasasına yerleştirileceğini ve güncel kamera merceklerini kullanacağını belirtiyor.

iPhone SE’de daha önce iPhone 5s kasası kullanıldığını göz önüne alırsak, gerçekleşebilecek bir ihtimal.