Anasayfa Video ASUS ROG Ryujin 360 Sıvı Soğutma Montaj Rehberi

ASUS ROG Ryujin 360 Sıvı Soğutma Montaj Rehberi

ASUS’un 360mm sıvı soğutucusu ROG Ryujin 360’ı AMD’nin AM4 soketine monte ediyoruz.

Bir süre önce AMD’nin AM4 soket için çıkardığı en üst düzey Ryzen 3000 işlemcisi olan AMD Ryzen 9 3950X modelini incelemiştik. İşlemci bize ilk geldiğinde, bütün testleri AMD’nin stok Wraith Prism soğutucusu ile gerçekleştirmiştik. Ancak AMD bizden bu işlemcisini bir de sıvı soğutma ile test etmemizi rica etti. Biz de hava soğutmayı söküp 360mm sıvı soğutma taktık. Sonuçta gördük ki hava ve sıvı soğutma arasında çok büyük bir fark olmadı, lakin ortaya bir montaj rehberi de çıkmış oldu.

Bu durumda sıvı soğutmanın avantajı nedir diye sorabilirsiniz. Sıvı soğutmanın ana avantajı, işlemcinin TDP değerinin üstüne çıktığınızda ortaya çıkıyor. AMD’nin neredeyse çarpan kilidi açık olmayan işlemcisi yok. Bu sayede bu işlemcileri overclock etmek çok kolay. İşte bu noktada hava soğutma yetersiz kalacağından, 360mm’lik bir sıvı soğutma ile hızaşırtma yapmak çok daha kolaylaşacaktır. Tabi yine de dikkatli olmak gerekiyor, işlemciye 1.5 Volt vermek pek sağlıklı olmayacaktır!

Peki bu sıvı soğutma sistemini kasamıza nasıl monte edeceğiz? Büyük bir soğutucu olmasına rağmen, Ryujin 360’ın AM4 soketine montajının kolay olduğunu söyleyebiliriz. Hava soğutmayı ve bunu tutan plastik bağlantıları sökerek işe başlıyorsunuz. Sonrasını da videomuzdan adım adım izleyerek sıvı soğutmanın montajını tamamlayabilirsiniz.