Anasayfa Makale AMD Radeon RX 5500 XT Özellikleri

AMD Radeon RX 5500 XT Özellikleri

AMD, 1080P oyunculuğu üst seviyeye taşımak amacıyla 5500 serisi ekran kartlarını piyasaya sürüyor. İşte RX 5500 XT’nin tüm özellikleri.

Yeni grafik kartı; Radeon Image SharpeningFidelityFX, Radeon Anti-Lag ve 7nm RDNA mimarisi ile güçlendirilmiş haliyle oyuncuların beğenisine sunulmakta. 1845 MHz hızına kadar ulaşabilen GPU, 128 Bit genişliğinde 8 GB GDDR6 belleğe sahip. Ek olarak 130W TDP değeriyle listelenen 5700XT’nin referans tasarımında pin güç bağlantısı bulunuyor.

Ürünün öne çıkan en önemli detaylarından biri ise güç tüketimi. Geçmişte kullanılan AMD grafik kartlarına nazaran çok daha düşük güç tüketirken iyi bir oyun performansı sunuluyor. Rakibinin GTX 16 ve Super serileri ile yaptığı hamlelere RX 5500 Serisi ile cevap veren AMD, oyuncuların beğenisini kazanacak gibi.

5500 XT Teknik Özellikleri

AMD Radeon 5500 XT
Mimari Navi
Üretim 7 nm
Shader Unitesi 1408
Transistör Sayısı 6.4 milyar
Yonga Boyutu 158 mm²
İşlem Üniteleri 22
İşlem Gücü 5.2 TFLOP
GDDR6 Bellek 8 GB
Bant Genişliği 224 GB/s
Bellek Arayüzü 128 bit
Veriyolu Arabirimi PCI-e 4.0 x16
Maksimum Frekans 1845 MHz
Oyun Frekansı 1717 MHz
Taban Frekans 1685 MHz
Güç Tüketimi 130 W

rDNA Mimarisi

rDNA mimarisi, yeni nesil yüksek performanslı oyun için tasarlandı. Mimari, Navi GPU’lar ile birlikte gelmekte ve 7nm üretim teknolojisine sahip. İlk olarak 5700 serisinde kullanılan ve farkını fazlaca hissettiren bu mimari ile, daha düşük güç tüketimi ve yüksek performans hedefleniyor.

8 GB GDDR6 Bellek

GDDR5 bellek çipi 20 nm üretim teknolojisine sahipken, GDDR6 10 nm teknolojisi ile kartlardaki yerini aldı. Ayrıca yüzde 35 daha az güç tüketimi ile yüzde 60’a kadar daha iyi performans sağlanabiliyor. Yeni nesil ekran kartlarında sık sık GDDR6 bellekleri görmeye başladık. Günümüz oyunları yüksek grafik kalitelerine sahip ve yer yer VRAM yetersizliği gibi sorunlar yaşanabiliyor. 5700 XT, 8 GB GDDR6 bellek ile daha güçlü.

PCI Express 4.0

Radeon RX 5500 XT, PCI Express 3.0‘a kıyasla iki kat daha geniş bant genişliği sağlayan PCI Express 4.0 desteğine sahip. Bu teknoloji ise yeni yeni yaygınlaşmaya başlamakta. PCI Express 4.0 desteği ilk kez X570 serisi anakartlarda karşımıza çıkmıştı.

Sürükleyici 1080P Oyun Deneyimi

Radeon Anti-Lag teknolojisi sayesinde, e-Spor oyunlarında ultra hızlı tepki süresi sağlanırken düşük giriş gecikmesi ile rakipleriniz karşısında bir adım daha öndesiniz. Radeon Image Sharpening ve FidelityFX teknolojileriyle birlikte patlamalar, fizik ve ışık efektleri daha gerçekçi bir oyun deneyimi yaşatıyor. 900’ün üzerinde monitörün desteklediği Radeon FreeSync teknolojisi ile bu deneyimi en üst seviyeye taşıyabilirsiniz.

GTX 1650 Super ve RX 5500 XT Karşılaştırması

İddialı bir şekilde piyasaya çıkan 5500 XT, GTX 1650 SUPER ekran kartına kıyasla yüzde 30’a kadar daha fazla performans sunabiliyor.

RX 480 ve RX 5500 XT

Güç ve performans konusuna değindiğimiz 5500 XT ile, selefi RX 480’e kıyasla Watt başına 1.6 kat, alan başına 1.7 kat daha iyi performans imkanı sunuluyor.

Yeni Radeon Yazılımı ile Uyum ve Performans

Yeni mimarisi ve belleği ile gücüne güç katan GPU, yeni Radeon yazılımında desteklenen teknolojiler ile birlikte daha stabil ve verimli çalışıyor.

Radeon Software Adrenalin 2020 Edition Özellikleri

AMD FidelityFX

AMD FidelityFX, geliştiricilerin oyunlarına uygulayabilecekleri açık kaynak kodlu bir araç. Bu araç ile daha iyi görseller sunmak için Kontrast Uyarlamalı Netleştirme (CAS) teknolojisi kullanılıyor.

Radeon Image Sharpening

Radeon Image Sharpening sayesinde oyunlarda daha ayrıntılı ve net bir görüntü elde edilebiliyor. Bu özellik kullanılırken performansa olumsuz bir etkide bulunmuyor.

Radeon Anti-Lag

Radeon Software’deki yeni Radeon Anti-Lag özelliği, GPU’nun sınırlı çalıştığı durumlarda giriş gecikmesini azaltmak için tasarlandı. Radeon Anti-Lag, CPU çalışmasının hızını kontrol ediyor ve sıraya alınmış CPU iş miktarını azaltıyor. Böylece işlemler ile ekranda gösterilen sonuçlar arasında doğrudan bağlantı ve daha hızlı yanıt süreleri sağlanmış oluyor. Rekabetçi FPS oyuncuları için tam da biçilmiş kaftan.

Üçüncü Parti Tasarım

AMD, iş ortaklarıyla birlikte çalışmalarını sürdürmekte. GPU’nun farklı model, soğutma ve tasarım şekillerini merakla bekliyoruz. Ürünler, yakın bir zamanda raflarda yerini almış olacak.

Küçük yaşından itibaren teknoloji ve oyunlar ile iç içe olan Fatih, araştırma yapmaktan ve deneyimlerini insanlara aktarmaktan mutluluk duyuyor.