iOS 12.3/4 ve 13.x İçin checkra1n Jailbreak Yöntemi Duyuruldu

In Makale by Egemen YıldızLeave a Comment

iOS 12.3/4 ve 13.X için ortaya çıkan checkra1n jönteminin jailbreak dünyası için önemini bu yazımızda anlatıyoruz.

Eylül ayının sonunda axi0mX tarafından checkm8 BootROM açığı internet dünyasıyla paylaşıldı. Bu açık kullanılarak geliştirilecek jailbreak yöntemi topluluk tarafından sabırsızlıkla bekleniyordu. Geçtiğimiz ay bu açığı kullanan checkra1n jailbreak yöntemi duyuruldu.

Checkra1n, iOS 12.3-iOS 13.X sürümlerini destekleyen tam jailbreak yöntemidir. Jailbreak yöntemi; Luca Todesco, Sam Binger, Jamie Bishop, axi0mx gibi önemli iOS hack geliştiricileri tarafından oluşturuldu. Bu sayede mümkün olduğunca kararlı bir yöntem ortaya çıkarıldı.

Checkra1n yönteminin yeni beta sürümleri yayımlanmaya devam ediyor. Şu an için yöntem kararlı olarak sadece macOS bilgisayarlar kullanılarak uygulanabiliyor. Windows ve Linux desteği ise kısıtlı ve deneysel olarak sağlanıyor.

Şu an için aşağıdaki cihazlar bu jailbreak yöntemi ile destekleniyor:

  • iPhone 6 – iPhoneX (dahil). iPhone 5S için deneysel destek mevcut ancak yöntemin çalışması için daha fazla deneme gerekiyor.
  • iPod Touch 6. ve 7. Nesil
  • iPad Pro 2. Nesil (10.5″ ve 12.9″), iPad Air2, iPad 5., 6., 7. Nesil, iPad Pro 1. Nesil, iPad Mini 4, (iPad Mini 2, Mini 3 ve iPad Air için deneysel destek de mevcut)

Daha önceki jailbreak yöntemlerinin aksine Cydia Impactor kullanarak IPA yüklemek ve cihazı hacklemek gerekmiyor. Bunun yerine bir masaüstü uygulaması kullanılıyor. Yöntemi kullanmak için macOS bilgisayarınızda (Tercihen macOS 10.13.6 High Sierra ya da daha yeni) ve Lightning USB kablosu gerekiyor. Yöntem düşük-düzey USB sürücü kontrolü gerektirdiği için sanal makine kullanılarak uygulanamıyor.

Yöntemi uygulamak için cihazınızı ekranda yer alan talimatları izleyerek DFU modunda çalıştırmanız gerekiyor. Yöntem uygulandığında ana ekranınızda checkra1n isminde bir uygulama simgesi yer alıyor. Bu uygulamayı açarak Cydia paket yöneticisini kurabilirsiniz. (Diğer paket yöneticileri için destek de zaman içinde gelecek.)

Cihazınızı yeniden başlattığınızda jailbreak’e sahip olmayan bir iOS ile karşılaşıyorsunuz. Cihazı tekrar jailbreak modunda kullanmak için bilgisayar üzerinden boot etmeniz gerekiyor. Bunun dışında jailbreak yönteminin oldukça stabil olduğundan ve sık sık tekrar jailbreak edilmesine gerek olmadığından bahsediliyor.