Anasayfa Haber Su Altı Mermileri İçin Testler Başladı

Su Altı Mermileri İçin Testler Başladı

Su Altı Mermileri

Tungsten uçlu su altı mermileri suyun altında da etki kaybetmeden hedeflerini vurabiliyor.

DSG Technologies tarafından geliştirilen tungsten uçlu mermi su içinde ilerlerken bir gaz kabarcığı oluşturarak çalışıyor. Bu yöntem torpillerde ve bazı teknelerde de kullanılan bir süper-kazanım etkisi olan sürükleme miktarını büyük ölçüde azaltıyor. Standart mermiler ise bu etkiye sahip olmadığından sürtünme hızları yavaşlıyor ve yoğun sıvıdan geçerken hızla duruyorlar.

ABD Özel Harekat Komutanlığı (SOCOM)’un bu su altı mermileri için çeşitli testler yaptığı belirtiliyor. Hatta bu testler arasında su altından yüzeye ateş etme de bulunuyor. Bu mermilerin başka hükümetlere de satışının olduğunu da söylemeden geçmeyelim.

Helikopterlerden suya ateş açarken bu kurşunların denizaltılara karşı da kullanılabileceği ve testlerde 50 kalibrelik mermilerin su içerisinde 60 metre yol alabildiği veya 17 metre suda 2 santimlik çeliğe girebildiği de bilgiler arasında.

DSG Technologies, merminin su altındaki hedeflere olduğu gibi havadaki hedeflere karşı da etkili olduğu belirtiyor. Silah ve kullanılan doldurma türevine bağlı olarak mühimmatın hedef su içinde veya yüzeyde olsa da kısmen veya tamamen suya daldırılmış silahlarda kullanım için uygun olduğu vurgulanıyor. Mermilerin mevcut silahlarla da kullanılabilir oluşu ve çuval ya da vücut zırhlarını delebilmesi de avantaj sağlıyor.

Yani artık filmlerdeki suya atlayıp mermilerden kaçmak çok da garanti bir seçenek olmayacak.

İlginizi çekebilir: 3 Boyutlu Yazıcı ile Kemik Yapılı İnşaat Malzemeleri Üretildi