Ülkelere Göre Kişi Başına Düşen Güvenlik Kamerası Dağılımı Açıklandı

In Haber by Fatih IşıkLeave a Comment

Hangi hükümetler nüfusu üzerinde daha fazla kontrol sahibi olmak istiyor?

Güvenlik alanında bir web sitesi olan PreciseSecurity’den gelen veriler, en fazla CCTV kameralı ilk on ülke ve şehri ortaya koyuyor, PreciseSecurity, CCTV’yi “verilerin halka açık bir şekilde dağıtılmadığı ancak öncelikle gözetleme ve güvenlik amaçları için izlendiği bir TV sistemi” olarak tanımlıyor. Gözetleme amaçlı kamera sayısı söz konusu olduğunda, listenin başında ABD’nin olduğu tespit edildi. Ülkede 327 milyon kişi yaşıyor ve 50 milyon civarında CCTV bulunuyor.

Bununla birlikte, genel CCTV kurulumları açısından Çin bu rakamı dörde katlıyor. Ülkenin 1.39 milyar nüfusu mevcut ve en az 200 milyon kameraya sahip. Bahsettiğimiz ülkeler genel olarak diğer ülkelere göre çok daha fazla nüfusa sahip. 100 kişiye düşen CCTV kamera oranına bakılırsa, ABD 15.28 oranla ilk sırada yer alırken 14.36 ile Çin ikinci sırada.

PreciseSecurity, bu listeden hariç olarak Rusya, Hindistan ve Brezilya’nın sadece birkaç şehri için CCTV kurulum verilerini bildirdiğini belirtiyor. Hindistan’ın dokuz büyük şehre yayılmış 274.784 kamerası varken, Rusya’nın Moskova ve St. Petersburg kentlerinde toplam 195.000 kamerası bulunuyor. Brezilya’nın ise 10 büyük şehrinde 22.384 CCTV bulunmakta.

Kişi başına düşen güvenlik kamerası en yüksek şehirler sıralamasında, Çin 8 şehir ile listeye hakim durumda. Listede Çin’e ait olmayan iki şehir ise 6. sırada bulunan Londra ve 10. sırada yer alan Atlanta. Çin’in yüz tarama sistemi ve yol kameraları ile ilgili haberimize ise buradan ulaşabilirsiniz.