Web Bildirimleri Nasıl Devre Dışı Bırakılır?

In Makale, Pratik by Yunus EmreLeave a Comment

Google Chrome, Mozilla Firefox ya da Safari’de web bildirimlerini seçerek web tarayıcıları özelleştirebilirsiniz.

Onlarca farklı sekme açıp çalışıyorsanız odaklanmada güçlük çekiyor olabilirsiniz. İşin içine bir de sosyal ağları, anlık mesajlaşma uygulamalarını ve web sitelerinden gelen sesleri dahil ettiğinizde durum daha da vahim.

Tabii bunlara web sayfalarının bildirimlerini de dahil etmek gerekiyor. Ama yine de az önce bahsettiğimiz üç web tarayıcı için de basit düzenlemelerle bildirimler hızlıca engellenebiliyor.

Google Chrome’da Web Bildirimlerini Devre Dışı Bırakma

Chrome’da web bildirimlerini yönetmek için menü düğmesi üzerinden Ayarlar / Gizlilik ve Güvenlik yolunu izlemek gerekiyor. Daha sonrasında Site Ayarları ve Bildirimler’e tıklayarak gelen bildirimleri düzenleyebilirsiniz.

En tepedeki ‘Göndermeden önce sor’ seçeneğini Engellendi olarak ayarladığınızda işlem tamamlanıyor. Ayrıca burada Engelle ya da İzin Ver başlıkları altındaki web sitelerine ekleme ya da çıkarma da yapabilirsiniz.

Mozilla Firefox’ta Web Bildirimlerini Devre Dışı Bırakma

Firefox’u kullanıyorsanız düzenleme için menü düğmesi Seçenekler / Gizlilik ve Güvenlik üzerinden İzinler kısmıyla bunu sağlayabilirsiniz.

Web bildirimlerini geçici olarak devre dışı bırakmak istiyorsanız ilgili seçeneğe tıklayabilir, ya da her iki durumda devam etmek için Ayarlar yolunu izleyebilirsiniz. Bildirimlerine izin verdiğiniz ya da engellediğiniz web sitelerinin listesini görebilirsiniz. Buradan tek tuşla ‘Tüm Web Sitelerini Kaldır’ düğmesiyle listeyi tamamen temizleyebilirsiniz.

Buna ek olarak web sitelerinin ya da hizmetlerin ilk etapta izin istemesinden şikayetçiyseniz istekleri de gizleyip ayarları kaydedebilirsiniz.

Safari’de Web Bildirimlerini Devre Dışı Bırakma

Chrome’dakine benzer şekilde Safari’de benzer düzenlemeyle işlem hızlıca halledilebiliyor. Bunun için Tercihler / Web Siteleri / Bildirimler yolunu izleyip, web sitelerinin bildirim gönderip gönderemeyeceğini belirleyebilirsiniz. İsterseniz bu listenin tamamını seçip, hepsini tek seferde de engelleyebilirsiniz.

Web tarayıcılarda bu ayarları yapmak oldukça basit. Hangisini kullanıyorsanız kullanın bildirimleri yönetmek ve devre dışı bırakmak için benzer seçenekler üzerinden gidebilirsiniz.