Xbox Series X özellikleri ve fiyatı

Yeni Xbox Duyuruldu! İşte Xbox Series X Özellikleri

In Oyun, Video by Deniz AslanLeave a Comment

Yeni Xbox konsolu Xbox Series X resmi olarak duyuruldu. İşte Xbox Series X özellikleri ve çıkış tarihi!

Bildiğiniz üzere Microsoft’un bir süredir yeni Xbox modelini duyuracağı iddia ediliyordu. Microsoft’a yakın birçok kaynak yeni Xbox modelinin 2020 yılı içerisinde duyurulacağını ileri sürse de Microsoft, sürpriz bir hamleye imza atarak yeni Xbox modelini The Game Awards 2019 etkinliğinde duyurdu. Xbox Series X adıyla karşımıza çıkan yeni Xbox konsolu özellikleri ve tasarımı ile ön plana çıkmayı başarıyor. Peki, Xbox Series X özellikleri ile bizlere neler sunuyor? Gelin yeni Xbox modelinin özelliklerine ve tasarımına yakından göz atalım.

Xbox Series X Özellikleri!

The Game Awards 2019 etkinliğinde kısa bir tanıtım videosu ile duyurulan Xbox Series X özellikleri ve ilginç tasarımı ile etkinliğe damgasını vurmayı başardı. Birçok yeni oyunun duyurulduğu The Game Awards 2019 etkinliğinde sürpriz bir şekilde duyurulan Microsoft’un yeni konsolu hakkında şimdilik detaylı bir bilgi paylaşılmadı.

Ancak, şirket tarafından paylaşılan resmi bilgilere göre yeni Xbox konsolu 2020 Kasım veya Aralık aylarında piyasaya sunulacak. PlayStation 5 rakibi olarak satışa sunulacak olan yeni Xbox modelinin dikey bir şekilde geliştirildiğini de görmekteyiz.

Kompakt oyuncu kasalarına benzer bir tasarıma sahip olacak olan yeni nesil konsol, Xbox One X’e göre 4-5 kat daha hızlı işlem gücüne sahip olacak.

Bu kısımda ise gerekli olan gücü AMD’nin Zen 2 ve Radeon RDNA mimarisine dayanan özel bir işlemciden alacak olan yeni Xbox ile Microsoft oyunculara bambaşka bir oyun deneyimi sunmayı hedefliyor.

Xbox Series X özellikleri / Xbox Series X fiyatı

Bunun dışında NVMe SSD ile sıkıcı yükleme sürelerini de tarihe gömecek olan yeni Xbox, aynı zamanda 8K çözünürlüğe kadar da destek sunacak. 120 FPS değerini de oyunculara sunacak olan Microsoft’un yeni nesil konsolu, variable refresh rate ve ışın izleme gibi gelişmiş görüntü özelliklerine de ev sahipliği yapacak.

12 Teraflops işlem gücüne sahip olacak olan yeni konsol, 6 teraflops‘luk Xbox One X’ten tam iki kat daha güçlü olacak. Etkinlik sırasında yeni nesil konsolun nasıl bir grafik performansına ev sahipliği yapacağı ile ilgili herhangi bir detay paylaşılmadı. Ancak Xbox yöneticisi Spencer, Gamespor ile yaptığı röportajda Hellblade 2 fragmanındaki görüntülerin doğrudan yeni nesil konsol tarafından elde edildiğini belirtti. Bahsi geçen oyunun fragmanını ise hemen aşağıdan izleyebilirsiniz.

Xbox Wireless Controller da Yenilendi!

Etkinlik sırasında aynı zamanda yeni Xbox kontrolcüsü de tanıtıldı. Yeni nesil kontrolcü ilk bakışta her ne kadar Xbox Elite Series 2’ye benzese de bu yeni kol, baştan aşağıya yenilenmiş D-Pad tasarımı ile dikkat çekiyor.

Bu kısımda yeni nesil Xbox Wireless Controller’a paylaş düğmesini ekleyen Microsoft, bu sayede ekran görüntüleri ve video kaydı almayı daha pratik bir hale getiriyor. Aynı zamanda yeni nesil kontrolcünün tamamen insanların konforunu artıracak şekilde dizayn edildiğini de belirtelim

Xbox Series X Fiyatı Ne Olacak?

Şimdilik, Xbox Series X fiyatı ile ilgili net bir açıklama yapılmadı. Ancak, 2020 Kasım veya Aralık aylarında piyasaya sunulacağı açıklanan konsolun, 499 dolarlık bir fiyat etiketine sahip olacağını tahmin ediliyor.

İlginizi Çekebilir: Halo: Reach İlk Haftada 3 Milyon Oyuncuya Ulaştı